Gwałt w małżeństwie

• Autor: Monika Cieszyńska

Jestem w związku małżeńskim od 18 lat. Ja i mój mąż mamy jedno dziecko (14 lat). Od wielu lat mąż wymusza na mnie stosunki seksualne. Wymuszanie polega na tym, że jeśli codziennie nie dostanie tego, czego chce, to staje się nieznośny, kłótliwy, gnębi krzykiem syna. Mam poważne problemy zdrowotne, cierpię podczas stosunków, płaczę, ale jego to nie obchodzi. Nie da się z nim dojść do porozumienia w tej kwestii. Co mam robić? Czy można uznać, że w moim małżeństwie dochodzi do gwałtów?

W tym stanie rzeczy uważam, że powinna Pani złożyć doniesienie na policję lub do prokuratury. Zachowanie Pani męża wypełnia bowiem znamiona przestępstwa zgwałcenia z art. 197 § 1 Kodeksu karnego oraz przestępstwa znęcania się z art. 207 Kodeksu karnego.

Jak stanowi art. 197 § 1 i 2 Kodeksu karnego:

„Art. 197. § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Wprawdzie do obowiązków małżeńskich należy obowiązek współżycia fizycznego, niemniej w żadnym razie współżycie nie może odbywać się za pomocą przemocy, groźby bezprawnej czy podstępu. Nie ma wątpliwości, iż małżonkowie mogą z różnych powodów ograniczać wspólne pożycie, które zwłaszcza ze zdrowotnych i społecznych względów może być niemożliwe lub niewskazane w danym czasie.

Zgwałcenie jest przestępstwem powszechnym. Jego sprawcą może być każdy, bez względu na płeć, orientację seksualną czy stosunek do ofiary (ww. przestępstwa może dopuścić się więc zarówno osoba obca, jak i krewny czy małżonek). Zatem istnieje możliwość dopuszczenia się przestępstwa zgwałcenia w małżeństwie.

Natomiast zgodnie z art. 207 § 1 Kodeksu karnego:

„Art. 207. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Stosowanie siły fizycznej nie jest warunkiem koniecznym dla bytu tego przestępstwa. Długotrwałe znęcanie się psychiczne nad członkami rodziny uzasadnia pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności za przestępstwo znęcania się, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zawiadomienie o przestępstwie spowoduje wszczęcie postępowania przygotowawczego, którego celem będzie ustalenie, czy Pani mąż popełnił czyn zabroniony przez ustawę karną, zebranie i zabezpieczenie dowodów, zebranie o osobie podejrzanej danych osobopoznawczych, ustalenie osób pokrzywdzonych. W tym celu zostanie Pani przesłuchana w charakterze osoby pokrzywdzonej.

Jeśli organ prowadzący postępowanie przygotowawcze na podstawie zebranych informacji poweźmie uzasadnione przypuszczenie, iż Pani mąż dopuścił się przestępstwa, wówczas wyda postanowienie o przedstawieniu zarzutów i przesłucha go na okoliczność przedstawionych zarzutów, a następnie prokurator skieruje akt oskarżenia do sądu.

Sąd, jeśli uzna Pani męża za winnego popełnienia ww. czynów, może w wyroku nałożyć na niego – obok kary – stosowne środki karne, np. opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, poddanie się leczeniu albo oddziaływaniom terapeutycznym, powstrzymywanie się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób.

Przestępstwo zgwałcenia należy do przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego. Tym samym, aby małżonek został pociągnięty do odpowiedzialności karnej za swoje zachowanie, musi Pani formalnie złożyć wniosek o jego ściganie. Natomiast przestępstwo znęcania się jest ścigane z urzędu, zatem w tym przypadku ściganie następuje niezależnie od Pani woli.