Mamy 8752 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Grożenie śmiercią przez telefon

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 16.04.2017

Dokładnie rok temu grożono mi śmiercią przez telefon. Jeśli założę sprawę karną, czy będę mogła wnioskować o pobranie rozmowy od operatora?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zacznijmy od wskazania różnicy między wnioskowaniem (ewentualnie możliwością wnioskowania) a prawdopodobieństwem pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Prawo składania petycji, wniosków i skarg oparte jest na różnych przepisach normatywnych – w tym na art. 63 Konstytucji RP; określone akty prawne zawierają przepisy bardziej precyzyjne z tego zakresu, np. Kodeks postępowania administracyjnego (K.p.a.). Jeżeli ktoś składa wniosek, skargę lub petycję, to organ władzy publicznej ma obowiązek przyjęcia takiego środka – nawet w przypadku oczywistej bezzasadności; zwracam na to uwagę, ponieważ nadal zdarza się, że jakiś urzędnik (nawet na niskim stanowisku służbowym) odmawia przyjęcia pisma (sporządzanie protokołów to zagadnienie bardziej złożone).

 

Rzeczownik „wniosek” jest wieloznaczny. Jego wieloznaczność dotyczy nie tylko zagadnień fundamentalnych znaczeniowo: „wniosek intelektualny” albo „środek prawny”. Słowo „wniosek” – w znaczeniu „środek prawny” – także jest niejednoznaczne. Przede wszystkim, chodzi o to, że przy jego pomocy oznacza się zarówno główne środki prawne (np.: wniosek o ściganie, wniosek o wydanie zezwolenia…, wniosek o ustanowienie zarządcy nieruchomości wspólnej), jak i środki o znaczeniu szczegółowym (np.: wniosek o przeprowadzenie dowodu, wniosek o zabezpieczenie dowodu, wniosek o dokonanie oględzin, wniosek o zabezpieczenie roszczenia).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Grożenie śmiercią przez telefon

 

Wyżej wskazana niejednoznaczność znaczeniowa rzeczownika „wniosek” przybliża nas do tego, co szczególnie ważne w związku z przedstawionym w zapytaniu problemem.

 

Wolno Pani zwrócić się do organów ścigania – do prokuratury lub do policyjnej jednostki organizacyjnej. Zwrócenie się może dotyczyć zarówno zagadnień podstawowych (np.: prośba o udzielenie pomocy w związku z odebraniem bardzo niepokojącego Panią telefonu, wniosek o ściganie – bardzo potrzebny w przypadku przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego), jak również aspektów szczegółowych (np.: wniosek o uzyskanie bilingów, wniosek o przeprowadzenie dowodu z zapisu rozmowy na nośniku magnetycznym, wniosek o przesłuchanie świadka. Z całą pewnością wolno Pani zwracać się do organów ścigania nie tylko z wnioskami podstawowymi.

 

Proszę zapoznać się z treścią cytowanych poniżej przepisów Kodeksu karnego (K.k.). Dotyczą one przestępstwa groźby bezprawnej oraz przestępstwa nękania (art. 190a K.k.).

 

Art. 115 § 12. Groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej; nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem.

 

„Art. 190 § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Art. 190a § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Art. 191 § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.

§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

 

Jeżeli miało miejsce jedno poważnie niepokojące Panią połączenie telefoniczne, to zapewne trudno byłoby traktować ową sytuację jako przejaw nękania, zwłaszcza przestępczego nękania. Jednak jedna – wywołująca obawę (szczególnie obawę uzasadnioną) – groźba bezprawna może uzasadniać zgłoszenie problemu organom ścigania.

 

Tak zwane założenie sprawy (np. wytoczenie powództwa lub skierowanie określonego wniosku do sądu lub innego organu władzy publicznej) jest charakterystyczne dla spraw cywilnych oraz dla całkiem wielu rodzajów postępowań administracyjnych; natomiast ma małe zastosowanie w sprawach karnych.

 

Przestępstwa są ścigane w trzech trybach: z urzędu (łacińskie ex officjo), na wniosek (pokrzywdzonego) oraz z oskarżenia prywatnego. Przestępstwa ścigane z urzędu nie wymagają żadnego wniosku dla wszczęcia postępowania karnego – często wystarczy powiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub nawet informacja w mediach. Aby mogło być prowadzone albo kontynuowane postępowanie karne w przypadku przestępstw ściganych na wniosek, niezbędny jest wniosek pokrzywdzonego – brak takiego wniosku jest przeszkodą dla (dalszego) prowadzenia postępowania karnego. Organa ścigania mają bardzo dużą (często dosłownie dominującą rolę) w postępowaniach dotyczących przestępstw ściganych z urzędu oraz ściganych na wniosek. Natomiast prywatnoskargowy tryb ścigania (ściganie z oskarżenia prywatnego) oznacza bardzo dużą rolę oskarżyciela prywatnego – właśnie taki oskarżyciel (bardzo często pokrzywdzony przestępstwem) powinien sporządzić wnieść do sądu oraz przed sądem popierać prywatny akt oskarżenia; oskarżycielowi prywatnemu mogą udzielać (na jego wniosek) wsparcia organa ścigania, ale takowe wsparcie nie oznacza wyręczania oskarżyciela prywatnego.

 

W dotyczących gróźb bezprawnych typach przestępstw dominuje tryb ścigania na wniosek. Jeżeli treść odnośnego połączenia telefonicznego sprzed roku wzbudza obawę (zwłaszcza uzasadnioną), to może Pani nie tylko poprosić o pomoc organa ścigania, ale także zawnioskować o ściganie sprawcy (sprawców). W przypadku wszczęcia postępowania karnego dominującą rolę w postępowaniu przygotowawczym będzie miał (jako dominus processus) organ ścigania (np. prokuratura lub policja) – ten organ będzie decydował o przeprowadzaniu dowodów. Zapewne wcześniej (być może w trakcie prawdopodobnych wstępnych czynności sprawdzających) zostanie sprawdzone, czy takowe połączenie zostało wykonane – bilingi połączeń mogą być pobierane przez organa ścigania od operatorów telekomunikacyjnych. Potem prawdopodobnie dojdzie do sprawdzenia, czy Pani była adresatką gróźb; zdarzają się pomyłki (np. przy wyborze numeru). Jeśli groźby były skierowane rzeczywiście przeciwko Pani, to będzie Pani uprawniona formalnie (najlepiej pisemnie) zgłosić swój udział w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego; być może również zdecyduje się Pani dochodzić roszczeń cywilnych.

 

Oczywiście określone wnioski dowodowe będzie wolno Pani przedstawiać. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by udało się uzyskać zapis samego połączenia, które Panią zaniepokoiło. Niezmiernie trudno jest weryfikować różne pogłoski o skali – według niektórych, już powszechnej – inwigilacji. Oficjalnie treści rozmów telefonicznych nie nagrywa się, co zmniejsza prawdopodobieństwo uzyskania takich zapisów – zwłaszcza od operatora telekomunikacyjnego. Różne służby – w ramach czynności operacyjnych – prowadzą rozmaite czynności, w tym związane z używaniem połączeń telekomunikacyjnych; także w mediach aktualnie sporo uwagi poświęca się tym zagadnieniom. Nie można wykluczyć, że niepokojąca Panią rozmowa została nagrana przez jakąś służbę (np. w związku z czynnościami dotyczącymi jakiejś sprawy), ale od różnych czynników – np. od rodzaju sprawy lub od chęci podzielenia się informacjami przez jakąś służbę – może zależeć ujawnienie treści nagranej rozmowy (o ile rozmowa została nagrana).

 

Zaakcentowane przez Panią zagadnienie możliwości ma – jak widać – różne aspekty. Nie zawsze same możliwości techniczne (np. wykonanie nagrania) oznaczają dostępność materiału, a więc możność uczynienia z niego przedmiotu dowodu. Gdyby udało się ujawnić (oczywiście legalnie) treść tamtego połączenia, to dużo łatwiejsze stałoby się udowodnienie prawnego znaczenia słów, które Pani usłyszała. Być może – w przypadku udowodnienia przestępstwa – Pani zdecydowałaby się dochodzić roszczeń cywilnych. Takie roszczenia zapewne dotyczyłyby naruszenia dóbr osobistych – art. 23 Kodeksu cywilnego (K.c.); podstawowe rodzaje roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych wskazano w art. 24 K.c. (między innymi roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne). W przypadku roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych może być mała szansa na to, by sąd karny zgodził się takie roszczenia rozpatrywać w postępowaniu karnym – można jednak (nawet na wszelki wypadek) pozew cywilny skierować przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy przed sądem karnym (w praktyce spotyka się załączanie pozwów cywilnych do aktów oskarżenia, jeżeli pozew trafił w odpowiednim czasie do prokuratury). Gdyby sąd karny odmówił rozpatrywania powództwa cywilnego, to mogłoby ono być rozpatrywane w odrębnym od sprawy karnej postępowaniu cywilnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przesłanki naruszenia dobra osobistego jakim jest prawo do prywatności

Jestem powodem w sprawie karnej, która jest dla mnie bardzo przykra. Pewien mój znajomy, świadomy moich problemów i sprawy, którą wniosłem do sądu, rozpowiada o tym na lewo i prawo. Nie życzę sobie, aby wszyscy wiedzieli o tym procesie, dość przykrości mnie już spotkało. Mam świadka – kolegę, który jest skłonny zeznać przed sądem, że o mojej sprawie dowiedział się właśnie od tej osoby. Chcę to jakoś przeciąć, nie chcę, aby wiedzieli o tym wszyscy moi znajomi i rodzina. Proszę mi powiedzieć, czy mam szansę w jakiś sposób ukarać tego człowieka, aby zaprzestał robienia mi złego rozgłosu. Gdybym i z tym problemem musiał iść do sądu, czego powinienem rządać i czy powinienem wynająć adwokata?

Dziecko krzywdzone – zadośćuczynienie od sprawcy

W naszej rodzinie zastępczej jest m.in. 3-letni chłopczyk, dawniej bity i krzywdzony przez swoją matkę. Obecnie toczy się wobec niej (lub już jest zamknięta – nie otrzymujemy żadnych informacji) sprawa. Czy jest szansa na uzyskanie zadośćuczynienia od sprawcy? Od czego zacząć?

Zgłoszenie do prokuratury przestępstwa znęcania się

Jestem świadkiem przemocy w rodzinie od wielu lat. Ojciec znęca się nad mamą psychicznie i nieraz fizycznie, jest dla niej okrutny, ogranicza ją i zastrasza. Mama od zawsze bagatelizowała sytuację, nie chcąc, by ojcu coś groziło i bojąc się go. Obawiam się, że mamie może stać się krzywda z ręki ojca, dlatego zamierzam zawiadomić o sytuacji prokuraturę. Z jakimi krokami ze strony organów ścigania należy się liczyć? Jak udowodnić winę ojca i pomóc mamie?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »