.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Upublicznienie danych zgłaszającego zakłócanie ciszy nocnej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.01.2019

Na forum lokatorskim zostały upublicznione moje dane, imię i nazwisko wraz z informacją, że zgłosiłem na policję zakłócanie ciszy nocnej. Czy takie działania policji i umieszczenie moich danych jest zgodne z prawem? Czy zgłoszenie zakłócenia ciszy nocnej może być anonimowe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Upublicznienie danych zgłaszającego zakłócanie ciszy nocnej

Zakłócenie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego

W pierwszej kolejności pozwoli Pan, iż wskażę, że, jak mniemam, czyn, który Pan opisuje został zakwalifikowany z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż sam krzyk, hałas lub alarm nie jest karalny”. Warunkiem karalności jest zakłócenie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego albo wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym. Mniemam, że, powiadamiając o zakłóceniu porządku, względnie ciszy, podał Pan swoje dane osobowe, co z kolei umożliwiło policji wystawienie mandatu karnego na sprawcę tego wykroczenia. Jednocześnie jednak, jeżeli sprawca wykroczenia był świadomy swojego zachowania miał prawo przed przyjęciem mandatu karnego zapytać, kto jest pokrzywdzonym takim działaniem, skoro ma być ukarany. Wówczas policja zmuszona była podać Pana imię i nazwisko, albowiem w innym przypadku nie mogłaby wystawić mandatu karnego za naruszenie przepisu art. 51 § 1.


Zakłócanie ciszy nocnej może mieć również charakter anonimowy, jednakże wówczas policja nie może ukarać sprawców takiego zachowania, a co najwyżej poprosić o to, by się ciszej zachowywali.

Upublicznienie danych osoby zgłaszającej zakłócanie ciszy nocnej

Z uwagi na powyższe w pierwszej kolejności winien Pan skierować do administratora forum wezwanie do zaprzestania naruszania Pańskich dóbr osobistych poprzez usunięcie Pańskich danych z forum, pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Jeżeli Pańskie dane nie zostaną usunięte, wówczas ma Pan prawo wystąpić z powództwem zmierzającym nie tylko do usunięcia Pańskich danych, ale także do zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę, względnie zapłaty środków na cel charytatywny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - V =

05.10.2020

Ja zagłosiłam zakłocanie ciszy nocnej! Policja przyjachała i osoba, na którą było zgłoszenie pytała, kto wzywał. Policjant powiedział, nie ważne kto wzywał i wypisał mandat! To jest chore, była sytuacja, że podali dane i osoba ta średnio co drugi miesiąc ma w nocy wybijane szyby w oknie!

kika

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »