.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy muszę zgodzić się na instalację ciepłej wody w moim lokalu?

• Autor: Elżbieta Gołąb

Spółdzielnia mieszkaniowa chce założyć ciepłą wodę i zlikwidować piecyki gazowe. Czy muszę się zgodzić na zakładanie ciepłej wody w moim lokalu, jeśli nie chcę jej używać? Czy spółdzielnia może mnie do tego zmusić? Zaznaczam, że mam mieszkanie własnościowe.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy muszę zgodzić się na instalację ciepłej wody w moim lokalu?

Czy spółdzielnia może żądać udostępnienia lokalu w celu wykonania niezbędnych prac modernizacyjnych?

Spółdzielnia ma prawo wejść siłowo do mieszkania lokatora tylko w sytuacji, kiedy istnieje jakaś awaria – zagrażająca bezpośrednio powstaniem szkody. Jednak nawet wtedy musi spółdzielni towarzyszyć policja i w razie potrzeby straż pożarna (art. 61 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, j.t. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

 

Możliwe jest także wejście na podstawie cytowanego wyżej przepisu, jeżeli lokal lub budynek wymaga zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac obciążających członka spółdzielni lub osobę niebędącą członkiem spółdzielni, ale której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni. Jeżeli lokal wymaga remontu lub przebudowy, spółdzielnia także może żądać udostępnienia lokalu w celu wykonania niezbędnych prac po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Moim zdaniem nie mogą zatem Pana zmusić, jeżeli nie wykażą zagrożenia awarią. Być może spółdzielnia wykaże zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców bloku z powodu użycia piecyków gazowych, wtedy będzie Pan zobowiązany do wymiany. Jeśli nic takiego spółdzielnia nie wykaże, moim zdaniem nie może wejść do Pana mieszkania.

Montaż instalacji ciepłej wody w mieszkaniu mimo sprzeciwu właściciela

Będzie Pan obciążony kosztami montażu instalacji cwu, ale nie musi z niej korzystać. Oczywiście jeżeli jest Pan członkiem spółdzielni, obowiązuje Pana jej regulamin – może w nim są jakieś zapisy mówiące, co spółdzielnia może, a czego nie. Jeśli została powzięta uchwała walnego zgromadzenia członków (według statutu), a Pan jest członkiem spółdzielni, to jest Pan objęty tą uchwałą.

 

Jeżeli nie jest Pan członkiem spółdzielni, to obowiązują Pana przepisy ustawy o własności lokali – art. 13 ust. 2: „Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Gołąb

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje, źle wykonane usługi, wadliwe towary). Dzięki 3-letniej pracy w biurze powiatowego rzecznika konsumentów zna prawo konsumenckie nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Udziela porad również z zakresu prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i rodzinnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu