.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mogę jeździć microcarem na dowód?

• Autor: Paula Dąbrowska

Czy mogę jeździć microcarem na dowód? Jest to pojazd inny o wadze 330 kg.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mogę jeździć microcarem na dowód?

Kiedy potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM

Omawianą kwestie reguluje art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, gdzie wskazano, że prawo jazdy kategorii AM (tj. dawna karta motorowerowa, która podlega odpłatnej wymianie na prawo jazdy kategorii AM, bez konieczności podchodzenia do egzaminu) potrzebne jest w przypadku kierowania:

 

  • motorowerem,
  • czterokołowcem lekkim.

 

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 42c) i 46) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: „czterokołowiec lekki” to „czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”; a „motorower” to „pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”.

Czy można jeździć microcarem na dowód?

Powyższe oznacza, że wskazany przez Pana „microcar” jest najprawdopodobniej czterokołowcem lekkim, a nie motorowerem, zakładając, że pojazd ma cztery koła. Jeśli pojazd miałby nie więcej niż trzy koła, moc do 4kW, ograniczenie prędkości do 45km/h mógłby zostać zakwalifikowany jako motorower.

 

Co najistotniejsze w Pana przypadku, zgodnie z art. 133 ust. 2 i 3 ustawy o kierujących pojazdami, karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.

 

Natomiast osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

 

Powyższe oznacza, że jest Pan uprawniony do poruszania się pojazdem zakwalifikowanym jako motorower „na dowód”, natomiast czterokołowcem lekkim dopiero po wymianie starej karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM albo po uzyskaniu prawa jazdy kategorii AM.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paula Dąbrowska

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Świadczy pomoc prawną przede wszystkim z zakresu prawa autorskiego, prawa IT, gospodarczego a także prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, handlowego i podatkowego. Zajmuje się sporządzaniem i opiniowaniem umów, regulaminów, pism przedprocesowych, procesowych i innych dokumentów, w tym dla branży e-commerce. Doświadczenie zdobywała współpracując z renomowanymi kancelariami, spółką z branży IT, startupami oraz twórcami i artystami.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu