Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Odwołanie od grzywny za niestawienie się na rozprawie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.08.2017

Sprawa dotyczy odwołania od decyzji sędziego w sprawie grzywny za niestawienie się na rozprawie. Zaczęłam sprawę w sądzie przeciwko człowiekowi, który mnie kiedyś zaatakował. Przez ponad dwa lata przychodziłam do sądu na rozprawy, jednak ten człowiek nie raczył się zjawić, ponieważ zawsze w ostatniej chwili okazywało się, że jest obłożnie chory. Po ostatnim wezwaniu oskarżony również się nie pojawił i sędzia ustalił następny termin rozprawy. Dodał jednak, że nie będzie wysyłał wezwania i zapytał o numery telefonów. Dzisiaj była ta rozprawa, jednak nie dostałam żadnej informacji wcześniej, czy się odbędzie czy nie, więc się na nią nie stawiłam. Sąd przyznał mi karę grzywny. W jaki sposób mogę się odwołać od tej decyzji sędziego na następnej rozprawie?

Marek Gola

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego.

 

Z treści Pani pytania wynika, że przez dwa lata prowadzona była sprawa w sądzie przeciwko osobie, która kiedyś Panią zaatakowała. Oskarżony nie stawiał się na wezwania sądu. Po ostatnim wezwaniu sąd ustalił następny termin rozprawy, wskazując, iż nie będzie wysyłał już wezwań, aczkolwiek wziął od Pani numer telefonu. Rozprawa się odbyła, jednak Pani na nią się nie stawiła, albowiem nie otrzymała wezwania (telefonu także nie było). Została na Panią nałożona grzywna.

 

Już na wstępie pragnę zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt, mianowicie ustalenie i poinformowanie Pani o kolejnym terminie rozprawy na rozprawie wcześniejszej. Wskazuje Pani, że sąd „ustalił następny termin rozprawy. Dodał jednak, że nie będzie wysyłał wezwania i zapytał o numery telefonów”. Z powyższego wynika, że sąd uznał stosownie do przepisów, że została Pani powiadomiona o terminie rozprawy i nie będzie już wysyłał kolejnych wezwań do stawiennictwa.

 

Powyższe z kolei spowodowało, że sąd uznał, że o rozprawie została Pani powiadomiona w sposób zgodny z przepisami, a Pani nieobecność była nieusprawiedliwiona, co spowodowało nałożenie kary grzywny.

 

Rozumem, że odebranie od Pani numeru telefonu spowodowało Pani konsternację, albowiem uznała Pani, że o kolejnym terminie lub jego potwierdzeniu zostanie Pani poinformowana telefonicznie. Tak się jednak nie stało. Trudno mi oceniać, dlaczego sąd wziął od Pani numer telefonu, albowiem praktyka taka jest rzadka. Powyższe jednak może stanowić dla Pani podstawę do wniesienia odwołania od nałożonej kary grzywny.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W chwili obecnej na Pani miejscu oparłbym na tym swoje odwołanie, tj. wskazując, iż jako osoba, która nie zna się na przepisach prawa, jak również osoba, która z sądami nie ma zbyt wiele do czynienia, błędnie uznała Pani, że o kolejnym terminie rozprawy, choć miała o nim wiedzę, zostanie jeszcze poinformowana telefonicznie. Proszę w odwołaniu wskazać, iż w taki sposób zrozumiała Pani intencje sądu, który na poprzedniej rozprawie wziął od Pani numer telefonu.

 

Jeżeli otrzymała Pani orzeczenie o nałożeniu kary grzywny to powinno być do niego dołączone pouczenie. Zgodnie z pouczeniem winna Pani wnieść o uchylenie kary grzywny, wskazując na powyższe okoliczności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - dwa =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Opłata za parking

Dostałem upomnienie w sprawie opłaty za parking sprzed roku. W tym czasie przebywałem za granicą, samochodu czasami używała moja siostra. Ona jednak zdecydowanie twierdzi, że w tym dniu o tej porze nie mogła zaparkować samochodu we wskazanym miejscu. Dzwoniłem do urzędu i dowiedziałem się, że wezwanie wysłano w oparciu o twierdzenia strażnika miejskiego. Nie ma zatem żadnego dowodu na parkowanie, a my nigdy nie otrzymaliśmy żadnego nakazu zapłaty. Nie zgadzam się na wniesienie tej opłaty. Co robić?

Przekazanie skazanego we Włoszech Polaka do wykonania kary w Polsce

Przed rokiem mąż został aresztowany we Włoszech i osadzony w areszcie. Dzięki obrońcy wypuszczono go po 2 miesiącach, jego sprawa, która dotyczyła kradzieży, była wówczas w toku. Wróciliśmy do Polski, ale włoski adwokat zapewniał męża, że może bez obaw przebywać we Włoszech, byleby tylko nie dopuścił się kradzieży. Jednak gdy mąż 3 miesiące temu pojechał do Włoch, to podczas rutynowej kontroli drogowej został zatrzymany i przewieziony do aresztu i dostał wyrok 1 roku i 6 miesięcy.

Okazało się wtedy, że jego sprawa zakończyła się przed 4 miesiącami. To nas zaskoczyło, gdyż mąż nie został o tym poinformowany przez tamtejsze organy żadnym pismem, nie otrzymał również wezwania na rozprawę. Mija czwarty miesiąc, od kiedy mąż przebywa we włoskim areszcie. Źle znosimy rozłąkę, niepokoję się o męża, bo ma stwierdzoną depresję lękową i bardzo tęskni za naszym kilkuletnim dzieckiem. Nie wspomnę już, że jest nam ciężko, bo mąż jest jedynym żywicielem rodziny. Od adwokata wiem, że brano pod uwagę ekstradycję męża do Polski. Chcielibyśmy, aby mąż odbywał karę w kraju, ale z tym się wiąże inny problem – otóż mąż został skazany w Polsce za kradzież na rok w zawieszeniu na 3 lata i dopiero w lutym 2011 r. kończy się kara w zawieszeniu. Jak wyglądałoby więc przeniesienie męża do Polski, czy odwieszono by mu ten wyrok? Jeśli zostałby przeniesiony dopiero w marcu przyszłego roku, czy wtedy też obejmowałyby go te „zawiasy”? Proszę o pomoc, jak można pomóc mężowi?

Odpowiadanie z wolnej stopy

Jestem podejrzany o sfałszowanie podpisu. Mieszkam za granicą; żeby wyjaśnić sprawę, muszę pojechać na spotkanie z prokuratorem do Polski. Czy mogę zostać zatrzymany podczas przekraczania granicy albo kontroli paszportowej na lotnisku? Jak tego uniknąć? Moja żona jest w ciąży i nie chciałbym, żeby się denerwowała.

wizytówka Szukamy prawników »