Zostałem oskarżony o posiadanie narkotyków (marihuany) – jak się bronić?

• Autor: Monika Cieszyńska

Złapano dilera marihuany. W telefonie miał listę dłużników, na której również ja byłem. Jestem pewien, że w okresie, który wymienił diler, nie miałem z nim kontaktów. Moje pytania: 1. Czy aby postawić zarzut posiadania marihuany, wystarczy zeznanie dilera? 2. Czy aby postawić zarzut posiadania marihuany, organy ścigania nie powinny złapać mnie na gorącym uczynku, przeprowadzić rewizji osobistej, przeszukać mieszkania? 3. Czy marihuanę trzeba fizycznie posiadać, żeby zostać oskarżonym? 4. W jaki sposób mogę otrzymać bilingi sprzed 2 lat, aby udowodnić, że nie miałem wtedy kontaktu z dilerem? Operator udostępnia tylko biling za ostatni rok. 5. W jaki inny sposób udowodnić, że nie miałem kontaktów z dilerem? 6. Istnieje jakiś paragraf, który ilustrowałby paradoks tej sprawy? 7. Co jeżeli dojdzie w sądzie do konfrontacji między mną a dilerem i on potwierdzi swoje zeznania? Czy on jako świadek musi stawiać się na rozprawie? 8. Czy ta sprawa wydaje się normalna?

Zostałem oskarżony o posiadanie narkotyków (marihuany) – jak się bronić?

Czy aby postawić zarzut posiadania marihuany, wystarczy zeznanie dilera?

W polskim procesie karnym sąd swobodnie ocenia materiał dowodowy zgromadzony w procesie. To od sądu w zasadzie zależy, czy zeznania dilera będą wystarczającym dowodem, by wydać przeciwko Panu wyrok skazujący. Sąd, oceniając dowód, winien mieć na uwadze zasady logicznego rozumowania, wskazania wiedzy i doświadczenia życiowego.

Oczywiście sąd powinien badać oraz uwzględniać okoliczności przemawiające zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego. Natomiast wszelkie pozostałe wątpliwości (niewyjaśnione okoliczności) musi rozstrzygnąć na korzyść oskarżonego.

Sąd w uzasadnieniu wyroku winien wskazać, dlaczego jednym dowodom przyznał walor wiarygodności, a innym tego waloru odmówił. Stąd w razie wydania przeciwko Panu wyroku skazującego winien Pan w terminie 7 dni od ogłoszenia złożyć wniosek do sądu o uzasadnienie.

W terminie 14 dni od dnia doręczenia będzie Pan mógł zaskarżyć wyrok sądu I instancji. W apelacji można zarzucić sądowi I instancji błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli błąd ten mógł mieć wpływ na treść tego orzeczenia.

Czy aby postawić zarzut posiadania marihuany, organy ścigania nie powinny złapać mnie na gorącym uczynku, przeprowadzić rewizji osobistej, przeszukać mieszkania?

Organ ścigania nie musiał przyłapać Pana na gorącym uczynku, żeby postawić Panu zarzut popełnienia czynu zabronionego. To samo dotyczy rewizji osobistej, przeszukania mieszkania. Przeprowadzenie tych czynności nie jest warunkiem koniecznym dla postawienia zarzutu.

Przed postawieniem zarzutów organy ścigania prowadzą postępowanie przygotowawcze w celu ustalenia, czy popełniono przestępstwo, i wykrycia jego sprawcy. Jeżeli dane istniejące w chwili wszczęcia postępowania przygotowawczego lub zebrane w jego toku uzasadniają dostatecznie podejrzenie, że czyn popełniła określona osoba, to sporządza się postanowienie o przedstawieniu zarzutów, ogłasza je niezwłocznie podejrzanemu i przesłuchuje się go, chyba że ogłoszenie postanowienia lub przesłuchanie podejrzanego nie są możliwe z powodu ukrywania się podejrzanego lub jego nieobecności w kraju.

Przedstawienie zarzutów może zatem nastąpić jedynie wówczas, gdy dane, jakimi dysponuje organ postępowania przygotowawczego, dostatecznie uzasadniają podejrzenie, że czyn popełniła osoba, której zarzut chce się przedstawić. Proszę zwrócić uwagę, że owo podejrzenie może pojawić się już w momencie wszczynania postępowania przygotowawczego. W takich wypadkach przedstawienie zarzutów następuje niezwłocznie po samym wszczęciu postępowania. W innych sytuacjach podejrzenie oparte może być już tylko na materiale uzyskanym w toku wszczętego postępowania (tj. na zebranych dowodach).

Czy marihuanę trzeba fizycznie posiadać, żeby zostać oskarżonym?

Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W tym przypadku chodzi więc o fizyczne posiadanie środka odurzającego w ten sposób, że mógł Pan rozporządzić tym środkiem, miał Pan nad nim władztwo. Nie ma znaczenia, czy Pan rzeczywiście użył środka odurzającego. Karalne jest bowiem same posiadanie.

W jaki sposób mogę otrzymać bilingi telefoniczne sprzed 2 lat, aby udowodnić, że nie miałem wtedy kontaktu z dilerem? Operator udostępnia tylko biling za ostatni rok

Z art. 180a ustawy prawo telekomunikacyjne wynika, że operator publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych są obowiązani na własny koszt: zatrzymywać i przechowywać dane, generowane w sieci telekomunikacyjnej lub przez nich przetwarzane, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres 24 miesięcy, licząc od dnia połączenia lub nieudanej próby połączenia, a z dniem upływu tego okresu dane te niszczyć, z wyjątkiem tych, które zostały zabezpieczone, zgodnie z przepisami odrębnymi.

Jednakże o biling z okresu 2 lat może wystąpić tylko organ ścigania lub sąd. Panu jako abonamentowi operator udostępni biling tylko za ostatnie 12 miesięcy.

W jaki inny sposób udowodnić, że nie miałem kontaktów z dilerem?

Np. powołując świadków, którzy potwierdziliby Pana wyjaśnienia. Najlepiej powołać na świadka osobę najbliższą (która przebywa z Panem na co dzień – chodzi o to, by osoba ta była zorientowana w Pana życiu codziennym).

Może Pan zapytać dilera (o którym wspomina Pan w pytaniu), kiedy dokładnie rzekomo miał z Panem kontakt, a następnie przedstawić sądowi dowody (np. obecność na zajęciach), że w tym okresie z pewnością nie mógł Pan się z nim spotkać (chodzi tu o załatwienie sobie alibi). Należy pamiętać, że w czasie przesłuchania dilera jako świadka ma Pan możliwość zadawania mu pytań.

Wszelkie wątpliwości (okoliczności niewyjaśnione, których nie da się udowodnić) należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego.

Co jeżeli dojdzie w sądzie do konfrontacji między mną a dilerem i on potwierdzi swoje zeznania? Czy on jako świadek musi stawiać się na rozprawie?

Tak, każda osoba powołana na świadka musi się stawić na wezwanie sądu pod rygorem wymierzenia grzywny.

Konfrontacja ma na celu wyjaśnienie sprzeczności. Konfrontacja polega na tym, że w czasie jednego przesłuchania wypowiadają się na ten sam temat kolejno obie przesłuchiwane osoby, których poprzednie wypowiedzi były sprzeczne. Każda z nich słyszy wypowiedź poprzednika i ma się także do niej ustosunkować; może zatem również, za zgodą sądu (przewodniczącego), zadawać drugiej osobie pytania, jeżeli może się to przyczynić się do usunięcia sprzeczności.

Na Pana rzecz działa domniemanie niewinności. Oskarżonego uznaje się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Z własnej praktyki wiem, że często zdarzają się takie przypadki. Policja (czy prokuratura) idzie za ciosem. Jeśli prowadzone jest postępowanie przeciwko osobie rozprowadzającej środki odurzające, to równocześnie wszczyna się postępowanie karne przeciwko jego domniemanym odbiorcom (klientom).