.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwiększenie etatu na cały podczas ciąży a zasiłek

Od roku pracuję na umowie na 1/3 etatu. Jestem w 5. miesiącu ciąży i przebywam od 3 tygodni na zwolnieniu lekarskim. W pracy zaproponowali mi zwiększenie etatu na cały. Czy zasiłek będzie naliczany od całości etatu, jeśli to zwiększenie nastąpi w trakcie trwania zwolnienia? Co zrobić, aby tak było?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwiększenie etatu na cały podczas ciąży a zasiłek

Zmiana wysokości wynagrodzenia w okresie ciąży a zasiłek macierzyński

Zgodnie z art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w przypadku zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, pod warunkiem, że zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy albo w miesiącach poprzedzających.

 

Jeżeli zatem w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (choroba, ciąża) Pani wynagrodzenie uległoby zmianie z powodu zmiany wymiaru czasu pracy, wówczas co do zasady zasiłek chorobowy wyliczałby się od Pani nowego wynagrodzenia odpowiadającego nowemu wymiarowi czasu pracy. Ta sama zasada obowiązuje w razie powrotu do obowiązującej przed obniżeniem wysokości wymiaru etatu.

Zmiana wymiaru czasu pracy kobiety w ciąży

I tak dla przykładu, jeśli w dniu 30 grudnia Pani etat zwiększył się do pełnego etatu i w związku z tym Pani wynagrodzenie też by się zwiększyło, a z kolei w dniu 31 grudnia skorzystałaby Pani ze zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży, to wówczas Pani zasiłek chorobowy byłby wyliczany z uwzględnieniem wyższego wynagrodzenia.

 

Inaczej sytuacja się przedstawia, jeśli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu następującym po miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy. Na przykład, jeśli zmiana wymiaru etatu nastąpiła w styczniu, ale Pani niezdolność do pracy trwa od 31 grudnia, wówczas zmiana wymiaru czasu pracy nie ma wpływu na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Zmiana wymiaru czasu pracy nie nastąpiła bowiem ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

 

Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że jeśli Pani jest już na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, to podwyżka nie zmieni podstawy wypłacania ani zasiłku chorobowego, ani zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymać wyższy zasiłek, musiałaby Pani przerwać zwolnienie lekarskie, wrócić do pracy, otrzymać zwiększenie etatu i dopiero wtedy ponownie skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu