Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana nazwiska a zmiana nazwy firmy

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 11.06.2014

Firmą osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jest jej imię i nazwisko. W związku z tym zmiana nazwiska przedsiębiorcy, wymaga zgłoszenia wniosku o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 432 Kodeksu cywilnego1 przedsiębiorca działa pod firmą, którą ujawnia się we właściwym rejestrze, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Natomiast zgodnie z art. 434 Kodeksu cywilnego firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „firmy” w znaczeniu potocznym nie jest tożsame ze znaczeniem, jakie przypisują mu przepisy prawa cywilnego. W ujęciu prawnym firma służy oznaczeniu wyłącznie osoby wykonującej działalność gospodarczą, nie identyfikuje natomiast przedsiębiorstwa rozumianego jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, takich jak nieruchomości, ruchomości, prawa autorskie (chociaż firma może się pokrywać z nazwą przedsiębiorstwa). „Firma” nie jest więc biurem – miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Firmę przedsiębiorcy ujawnia się we właściwym rejestrze, którym w przypadku osób fizycznych jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Obowiązek ujawnienia firmy przedsiębiorcy we wpisie do CEIDG wynika z art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej2. Na przedsiębiorcy ciąży również obowiązek aktualizowania danych zawartych we wpisie wynikający z art. 30 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych w nim zawartych powstałej po dniu dokonania wpisu do CEIDG, w szczególności od dnia zmiany firmy przedsiębiorcy. W związku tym, że nazwisko jest zawsze częścią składową firmy przedsiębiorcy, jego zmiana powoduje konieczność zaktualizowania wpisu w CEIDG.

 

Ponadto, jeżeli zmiana nazwiska wynika z zawarcia małżeństwa i przyjęcia nazwiska małżonka, lub też z powodu powrotu do nazwiska sprzed małżeństwa, dokonując zmian w ewidencji należy również pamiętać o aktualizacji informacji o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Ponadto, jeżeli we wpisie ujawniony został pełnomocnik przedsiębiorcy, który zmienił nazwisko, zaktualizować należy również jego dane.

 

Nadmienić należy, że nie jest konieczne uaktualnianie danych w urzędzie skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Głównym Urzędzie Statystycznym. Dane z CEIDG są automatycznie przekazywane tym organom.

 

Niezłożenie wniosku o zmianę wpisu we wskazanym wyżej, 7-dniowym terminie jest wykroczeniem określonym w art. 601 § 2 Kodeksu wykroczeń i podlega karze ograniczenia wolności w wymiarze 1 miesiąca albo grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych (wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe).

 

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

2 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013, poz. 672, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 11.06.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - pięć =

11.06.2014

Niestety te przepisy są bez sensu. Zmianę trzeba zgłosić w terminie 7 dni i tak zrobiłam po ślubie. Ale w Ewidencji odrzucili mój wniosek i kazali się zgłosić z nowym dowodem (o ile dobrze pamiętam, PESEL nie zgadzał im się z nazwiskiem czy coś w tym stylu). Wyrobienie dowodu zajęło urzędowi ok. miesiąc czasu. Nie dało się w ciągu przepisowych 7 dni zgłosić zmiany nazwiska w CEIDG. Tak wygląda praktyka.

żona

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Firma i nazwa osoby fizycznej

W języku potocznym pojęcie „firmy” utożsamia się z przedsiębiorstwem, natomiast w języku prawnym i prawniczym oznacza ono nazwę, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową. W przypadku osób fizycznych jest to przede wszystkim imię i nazwi

Informacje z ewidencji działalności gospodarczej

Informacje o przedsiębiorcach zawarte w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej udostępniane są na stronie internetowej CEIDG. Z uwzględnieniem pewnych wyjątków dane przedsiębiorców są jawne, dostęp do nich nie jest ograniczony podmiotowo.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »