Pomyłka w wyliczeniu premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej

Złożyłam wniosek o wyliczenie premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej. Moi rodzice oszczędzali 13 lat, a bank zaproponował mi 2000 zł. Później okazało się, że pracownik się pomylił i należna kwota jest o ok. 300 zł wyższa. Czy taka pomyłka jest podstawą do dochodzenia wyższego wkładu z książeczki mieszkaniowej, np. 15 000 zł?

Niestety ilość lat oszczędzania przez rodziców nie musi oznaczać wyższej kwoty do wypłaty wkładu z książeczki mieszkaniowej.

Jak określono w Wyroku Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 4 czerwca 2004 r., sygn. akt III CK 1101/2003, LexPolonica nr 367127, Rzeczpospolita 2004/137, str. C2: „jedyną szansą na odzyskanie wkładu na książeczce mieszkaniowej w wysokości odpowiadającej realnej wartości wpłat jest premia gwarancyjna. Ta zaś może być wypłacona w związku z inwestycją mieszkaniową. Bez niej trzeba zadowolić się kwotą nominalną, która nijak się ma do tej wartości”.

Ustalone w latach 90. nowe zasady wyliczania premii gwarancyjnej teoretycznie miały zapewnić względnie realną wartość wpłaconych oszczędności.

Zgodnie z ustawą z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych:

„Art. 3b. 1. Premia gwarancyjna przysługuje od wpłat na rachunek bankowy, o którym mowa w art. 2 pkt 5, wnoszonych w latach (kwartałach), dla których wzrost ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku, o którym mowa w art. 3 ust. 4, zwanej dalej »ceną ostatnio ogłoszoną«, w stosunku do ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego właściwej dla roku (kwartału) wniesienia wpłat, jest wyższy od oprocentowania tych wpłat. Oprocentowanie to jest obliczane narastająco od roku (kwartału) dokonania wpłat do kwartału, do którego odnosi się cena ostatnio ogłoszona.

2. Premia gwarancyjna jest naliczana w odniesieniu do sumy wniesionych wpłat nieprzekraczających kosztów budowy:

1) 55 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub

2) 70 m2 powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym.

3. Premię gwarancyjną od wpłat wniesionych w danym roku (kwartale) bank, o którym mowa w art. 3 ust. 3, oblicza zgodnie z wzorem określonym w załączniku do ustawy.

4. Na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za okresy kwartalne. Przez cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku rozumie się przeciętne dla całego kraju nakłady poniesione przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej budynku, wyznaczone jako średnia ważona powierzchnią użytkową budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w poszczególnych województwach”.

Wysokość premii gwarancyjnej oblicza się na podstawie skomplikowanego wzoru zawartego w ustawie. Algorytm wyliczający premię gwarancyjną obejmuje szereg danych, m.in. wszystkie ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w kolejnych latach oszczędzania oraz stopy procentowe, według których bank naliczał odsetki. Trzeba też pamiętać, że wysokość premii nie jest określona „raz na zawsze”. Zależy ona bowiem również od aktualnej ceny 1m2 ogłaszanej co kwartał przez GUS.

Tak więc nie jest istotne, ile Pani by chciała otrzymać, ale czy prawidłowo wyliczono premię.

Trudno to powiedzieć na podstawie Pani opisu, ale przed złożeniem pozwu w sądzie proponuję sprawdzić algorytm i zestawić z danymi z książeczki. Szanse na wygraną są, o ile PKO źle wyliczył premię. Nie ma innych argumentów jak zasady słuszności czy zasady współżycia społecznego.

Niestety – czysta matematyka. Podstawą są bowiem jedynie kwoty wpłacane w kolejnych latach.