Świadczenie z ZUS przysługujące rodzicom po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

• Autor: Irena Sawa

Czy po poronieniu w ósmym tygodniu ciąży można otrzymać jakieś świadczenie z ZUS-u? Czy potrzebne jest zaświadczenie ze szpitala (nie otrzymałam go do tej pory)? Czy jeśli poroniłam rok temu, to nie jest jeszcze za późno, żeby starać się o takie świadczenie?

Świadczenie z ZUS przysługujące rodzicom po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

Czy po poronieniu rodzicom przysługują świadczenia z ZUS?

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że niestety ze względu na upływ czasu wydanie zgłoszenia urodzenia dziecka i uzyskanie możliwych świadczeń nie jest możliwe.

Zakład Opieki Zdrowotnej wydaje wyłącznie na żądanie rodzica pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Wydanie tego zgłoszenia nie jest uzależnione od wieku płodu (od tygodni płodu).

Szpital do chwili obecnej takiego zgłoszenia nie wydał, ponieważ Pani nie wystąpiła z oficjalnym żądaniem jego wydania.

Informuję Panią również, że po wydaniu tego zgłoszenia szpital wydaje szczątki dziecka, a na rodzicach spoczywa obowiązek zorganizowania pogrzebu.

W związku z organizacją pogrzebu rodzice posiadają prawo do zasiłku pogrzebowego.

W sytuacji, gdyby szpital wydał owo zgłoszenie, to na rodzicach spoczywałby dodatkowy obowiązek zgłoszenia urodzenia dziecka martwego w ciągu 3 dni w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Urząd Stanu Cywilnego w takiej sytuacji nie sporządza aktu zgonu, tylko sporządza akt urodzenia z adnotacją w rubryce „uwagi”, że dziecko urodziło się martwe (podstawa prawna: art. 38 ustawy z dnia z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego; j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm.).

Dodam, że biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa, podstawą sporządzenia aktu urodzenia jest pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawione przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.

Poronienie a urlop macierzyński

Zgodnie z treścią art. 1801 § 1 Kodeksu pracy „w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie (8 x 7 dni = 56 dni), nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka”.

Celem urlopu macierzyńskiego jest nie tylko zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki w jego pierwszych tygodniach życia, ale także regeneracja fizycznych i psychicznych sił kobiety. Ustawodawca przewidział, że także w sytuacji gdy kobieta po porodzie nie będzie opiekowała się dzieckiem z uwagi na to, że urodziło się martwe lub nastąpił jego późniejszy zgon, musi ona mieć zapewniony odpowiedni okres na powrót do pełni sił. Ów minimalny okres został określony na 8 tygodni po porodzie.

Reasumując, gdyby Pani po poronieniu wystąpiła z żądaniem wydania pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka, to szpital wydałby takie zgłoszenia. Dodatkowo zobowiązałby Panią do zorganizowania pogrzebu płodu.

Z tego tytułu przysługiwałby Pani zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni (56 dni) oraz zasiłek pogrzebowy.

Przykro mi bardzo, ale w chwili obecnej ze względu na upływ czasu uzyskanie powyższych świadczeń oraz zgłoszenia nie jest możliwe.