.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Studia prawnicze nadal oblegane. Odkryj nowe horyzonty po ukończeniu nauki – perspektywy i możliwości

Autor: Artykuł Partnera

Studia prawnicze uchodzą za prestiżowe i perspektywiczne. Absolwenci tego kierunku mogą wybrać wiele ścieżek kariery zawodowej. Szukasz swojej drogi – zastanawiasz się, co możesz robić po prawie? Poznaj zarówno oczywiste, jak i mniej popularne perspektywy zawodowe.



Studia prawnicze nadal oblegane. Odkryj nowe horyzonty po ukończeniu nauki – perspektywy i możliwości

Dlaczego warto studiować prawo?

Prawo – na tle innych kierunków oferowanych przez uczelnie – jest bardzo uniwersalne. Absolwenci wcale nie muszą wykonywać zawodu stricte prawniczego – wystarczy, że rozszerzą posiadaną wiedzę na studiach podyplomowych, by pracować w zupełnie innym zawodzie. To jednak nie wszystko. Maturzyści, którzy wybierają się na studia, często poszukują kierunku, po którym znajdą dobrą i stabilną pracę. Studia prawnicze, mimo że są wymagające, pozwalają szybko znaleźć zatrudnienie.

Inne korzyści, jakie płyną ze studiowania prawa:

  • Rozwinięcie umiejętności precyzyjnego wyrażania swoich myśli, również na piśmie – prawnikami z wykształcenia jest wielu dziennikarzy i pisarzy.
  • Zyskanie pewności siebie, zwłaszcza w kontaktach z innymi ludźmi. Dla wielu osób publiczne wystąpienia są źródłem stresu, ale nie dla prawników, którzy przygotowują się do tego już od pierwszego dnia studiów.
  • Lepsza orientacja w polityce czy podatkach – to obszary, które ściśle łączą się z prawem. Dzięki znajomości przepisów można też uniknąć podpisania niekorzystnych umów.

 

Praca po ukończeniu prawa – czy warto wybrać się na aplikację?

Jedną z najbardziej oczywistych ścieżek kariery absolwentów kierunku prawo jest wykonywanie jednego z zawodów prawniczych. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie przygotowuje studentów zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej do wykonywania m.in. następujących zawodów:

  • Aby rozpocząć pracę jako adwokat, należy nie tylko zdobyć dyplom ukończenia studiów, ale również odbyć 3-letnią aplikację, zdać egzamin końcowy i uzyskać wpis na listę adwokatów. Co ważne, adwokat nie może podpisać umowy o pracę – z firmami współpracuje na zasadzie B2B.
  • Radca prawny. W ostatnich latach różnica między adwokatem a radcą prawnym uległa zatarciu. Aby wykonywać zawód radcy prawnego, również trzeba ukończyć 3-letnią aplikację. Radca prawny może zarówno założyć własną kancelarię, jak i pracować w jednej z licznych korporacji.
  • Do głównych zadań notariuszy należy m.in. sporządzanie aktów notarialnych, spisywanie protokołów, sporządzanie oświadczeń i przyjmowanie dokumentów na przechowanie. Wykonywanie tego zawodu również wymaga ukończenia aplikacji.

 

Gdzie absolwenci prawa znajdują zatrudnienie?

Naturalnym miejscem pracy dla prawnika wydaje się kancelaria prawna. Jednak nie każdy absolwent prawa widzi się w roli adwokata czy radcy prawnego. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to jedyna ścieżka rozwoju – przykładowe miejsca, w których absolwenci prawa mogą poszukiwać zatrudnienia, to:

  • Urzędy administracji publicznej. Wykształcenie wyższe, z naciskiem na ukończenie prawa, często jest wymagane od osób zainteresowanych pracą w urzędach różnego szczebla.
  • Organizacje międzynarodowe. Pracy w takich organizacjach powinni szukać zwłaszcza absolwenci prawa, którzy w czasie studiów uczyli się też języków obcych – angielskiego, niemieckiego, włoskiego czy chińskiego.
  • Absolwentów prawa chętnie zatrudniają korporacje, a to ze względu na ich unikalne zdolności, np. umiejętność argumentowania i pewność siebie w kontaktach z innymi.

 

 

Absolwent prawa może też postarać się o pracę w mediach i pracować jako dziennikarz. Studia prawnicze stanowią jednocześnie dobre przygotowanie do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus IX =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu