Mamy 8366 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomówienie a znieważenie w polskim prawie karnym

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 22.10.2013 • Zaktualizowane: 22.10.2013

Artykuł omawia karnoprawne instytucje pomówienia oraz znieważenia, w tym przesłanki odpowiedzialności sprawcy za te przestępstwa, wskazując nadto podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Przestępstwa pomówienia oraz znieważenia w potocznym rozumieniu często są utożsamiane, ale w rzeczywistości stanowią odrębne czyny zabronione, które zostały uregulowane w osobnych przepisach Kodeksu karnego, czyli ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm).

 

Zacznijmy jednak od tego, gdzie w kodeksie znalazły one swoje miejsce. Mianowicie oba te typy czynów zabronionych zostały uregulowane w XXVII rozdziale K.k., zatytułowanym „Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej”. W rozdziale tym znajdziemy więc przepisy, które biorą w ochronę cześć i nietykalność cielesną, rozumiane jako dobra osobiste, które, jak się wydaje, nie były wcześniej wystarczająco chronione przez przepisy karne.

 

Do wzmocnienia ochrony czci obligują już same przepisy Konstytucji RP. Warto zwrócić uwagę na jej art. 30, zgodnie z którym przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności oraz praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona są obowiązkiem władz publicznych. Co więcej, art. 47 Konstytucji RP stanowi, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia, a także do decydowania o swoim życiu osobistym.

 

Pierwszym z omawianych tu karnoprawnych środków ochrony czci jest przepis art. 212 K.k., zgodnie z którym „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia”. Wyższa sankcja (grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku) spotka natomiast sprawcę, który przestępstwo tego rodzaju popełnił za pomocą środków masowego komunikowania, takich jak prasa, radio, telewizja, publikacje książkowe, nagrania elektroniczne i internetowa sieć informatyczna (art. 212 § 2 K.k.).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W obu przypadkach (tj. pomówienia publicznego jak i niepublicznego) jest też możliwe orzeczenie nawiązki (w maksymalnej wysokości dziesięciokrotnego najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie orzekania pierwszej instancji – swojego rodzaju pieniężna kara) na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

 

Zgodnie z definicją słownikową „pomawiać” to bezpodstawnie zarzucić, niesłusznie przypisać coś komuś, posądzić, oskarżyć kogoś o coś (Uniwersalny słownik języka polskiego, red. S. Dubisz, t. 3, s. 338). Pomawianie, w kontekście przepisu art. 212 K.k., aby uznać je za czyn karalny, musi przy tym:

 

  1. przybrać postać przekazania odpowiednich wiadomości komuś innemu oraz
  2. przypisywać pomawianemu takie postępowanie (np. utrzymywanie kontaktów ze światem przestępczym) lub właściwości (np. alkoholizm czy zboczenie seksualne), które mogą poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.

 

Z istoty pomówienia wynika, że można je popełnić tylko w formie działania. Nie jest więc pomówieniem niezaprzeczenie nieprawdziwym zarzutom, chociażby to niereagowanie zasługiwało na ujemną ocenę. Pomawianym może być osoba fizyczna, grupa osób (np. katolicy), instytucja, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

 

Stosownie do przepisu art. 216 K.k.: „kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Przytoczony przepis reguluje drugi z omawianych tu czynów karalnych, godzących w cześć człowieka – zniewagę.

 

Również tutaj, podobnie jak w przypadku pomówienia, wyższa sankcja (grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku) spotka sprawcę, który przestępstwo tego rodzaju popełnił za pomocą środków masowego komunikowania (art. 216 § 2 K.k.) oraz możliwe jest orzeczenie nawiązki.

 

Szczególnym unormowaniem jest zapis, iż jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego, albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary (art. 216 § 3 K.k.).

 

Zniewaga to ubliżenie komuś słowem lub czynem, ciężka obraza. Najczęściej zewnętrzną jej postacią będzie słowo (użycie słów wulgarnych, epitetów), gest, pismo (np. list o obraźliwej treści) czy rysunek (np. karykatura). To, czy dane słowo, gest bądź inne zachowanie uznane zostanie za zniewagę, zależy od powszechnie przyjętych w danym środowisku lub kulturze ocen, niezależnie od odczuć samego pokrzywdzonego.

 

Omawianego przestępstwa można się dopuścić jedynie w formie działania, a nie zaniechania. Nie wypełnia więc znamion znieważenia okazanie lekceważenia np. przez odmowę podania ręki. Znieważonym może być tylko konkretna osoba fizyczna, a nie – jak w przypadku pomówienia – grupa osób, instytucja, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

 

Zniewagi można dopuścić się wyłącznie w obecności pokrzywdzonego, a w wypadku znieważających wypowiedzi uczynionych pod nieobecność pokrzywdzonego – warunkiem karalności jest działanie publiczne (co do znaczenia tego pojęcia patrz wyżej) albo w zamiarze, aby treść zniewagi dotarła do pokrzywdzonego (np. korespondencyjnie).

 

Zarówno pomówienie jak i zniewaga podlegają trybowi ścigania z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że jedynie od woli pokrzywdzonego i od jego inicjatywy będzie zależało wszczęcie postępowania karnego, gdyż jedynie on może wnieść akt oskarżenia (zasadniczo nie zajmie się tym ani prokuratura ani policja). W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego (np. pomówienia lub zniewagi) prokurator wszczyna bowiem postępowanie albo wstępuje do postępowania już wszczętego tylko wtedy, jeżeli wymaga tego interes społeczny (art. 60 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, Dz. U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.).Stan prawny obowiązujący na dzień 22.10.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (11):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + V =

23.04.2016

W ubiegłym roku po ciężkiej i długie walce z nowotworem zmarła moja żona.Po pewnym czasie znalazłem sobie przyjaciółkę,i od tego momentu zaczęły się moje problemy z Teściową.Od kilku małych incydentów,doszło do tego ze podczas rozmowy z moimi Rodzicami powiedziała że żona zmarła przeze mnie.

che guevara

15.03.2016

Pomówiła mnie osoba Publiczna na forum publicznym wypowiadając się na mój temat przed innymi osobami publicznymi. Jestem osobą nie publiczną . Czy w związku z tym mogę zgłosić to pomówienie do Prokuratury zamiast wystąpić z oskarżenia prywatnego?

Waldek

20.06.2012

odo kierowana jest do panow PIOTRA I PRZEMKA z PALMA DEL RIO (cordoba)W HISZPANII:::-DRODZY PANOWIE TO CO NAPISALI PRZEDMOWCY MOJEJ WIADOMOSCI POPIERAM TO PRAWDA I NIEMAJA SIE CZEGO PANOWIE OBAWIAC...!-DROGA SADOWA ZAKONCZY PANOW PROBLEM RAZ NA ZAWSZE ,A I WINNI PANOW PROBLEMOW -POMOWIEM MOGA BYC DEPORTOWANI DO POLSKI ZA LAMANIE PRZEPISOW DOTYCZACYCH LUDZI PRYWATNYCH ORAZ ZATO ZE NIEZNA PANOW NA TYLE BY COS POWIEDZIEC A POMAWIA ...!-JAK POSIADAJA PANOWIE AKTA URODZENIA SAD SPTAWDZI CZY U PANOW W AKTACH URODZEMIA SA KOMPLETNE DANE RODZICOW I IDENTYCZNE JAK W WASZYCH POLSKICH DOWODACH OSOBISTYCH -ZOSTANA PANOWIE SPRAWDZENI W WASZYM URZEDZIE STANU CYWILNEGO W POLSCE PRZEZ SAD ZA POSREDNICTWEM TLUMACZA PRZYSIEGLEGO...!NIEMA SIE CO PRZEJMOWAC PRAWO JEST PO WASZEJ STRONIE ...!-JESZCZE MAJA PANOWIE PRAWO ODWOLAC SIE DO INSTYTUTU PRAW CZLOWIEKA W STRAZBURGU WE FRANCJI...!-ANDRZEJ WOLF z LONDYNU

ANDRZEJ z LONDYNU

19.06.2012

PANIE -PIOTRZE I PRZEMKU ...!-MAJA PRAWO PANOWIE ZGLOSIC SPRAWE DO SADU W HISZPANII I PRZEDSTAWIC AKTA URODZENIA PANOW W J.POLSKIM I J.HISZPANSKIM SAD SPRAWDZI W POLSCE WASZE AKTA URODZENIA W WASZYM URZEDZIE STANU CYWILNEGO ,SAD SPRAWDZI ZA POSRTDNICTWEM TLUMACZA PRZYSIEGLEGO...!SAD SPRAWDZI CZY NA PANOW AKTACH URODZENIA WIDNIEJA CI SAMI RODZICE Z IMION I NAZWISK ORAZ DAT URODZENIA I ZAMIESZKANIA RODZICOW W MOMECIE URODZENIA SIE DZIECKA...!-JESZCZE JEST TAKIE PRAWO ZE SAD DZWONI DO DO RODZICOW ,ADRES I TELEFON NIEJEST KONIECZNY BY PANOWIE PODAWALI SAD SAM POSTARA SIE ZA POSREDNICTWEM WASZEGO URZEDU STANU SYWILNEGO W POLSCE...!JESZCZE RADZILA BYM ZABRAC ZE SOBA DO SADU WASZA POLSKIE DOWODY OSOBISTA BEDA INE TAK SAMO WRAZ Z WASZYMI AKTAMI URODZENIA DOWODAMI W SPRAWIE O POMOWIENIA WAS...!-OILE SAD W HISZPANII NIE ZALATWI TEGO SAM MAJA PANOWIE PRAWO ODWOLAC SIE DO SADU NA MOCY MIEDZY NARODOWEJ JAKO OBYWATELE UNI EUROPEJSKIWJ WRAZ Z POWOLANIEM SIE NA PRZEPISU UNI EUROPEJSKIEK,NADMIENIAM ZE OD ROKU 2006 OBYWATELE POLSKI MAJA TAKIE SAME PRAWA W HISZPANII JAK OBYWATELE HISZPANSAC...!-NIEMA SIE CO MARTWIC WSZYSTKIE PRZEPISY PRAWA SA PO WASZEJ STRONIE ...!MIREK ZE SOSNOWCA...

MIREK ZE SOSNOWCA

19.06.2012

odp -na pytanie pana PIOTRA i`pana PRZEMKA-pamowie napewno posiadacia akta urodzemia w polsce gdzie w waszych aktach napisani sa rodzice jak dane rodzicow sa identyczne w waszych panowie aktach urodzenia to niema sie czego obawiac tylko skladac sprawe do sadu na mocy miedzy narodowej o pomowienia...!

wanda i marek

19.06.2012

odp do lingu panow PIOTRA I PRZEMKA...!panowie droga jest prosta da sie to zalatwic na drodze sadowej na mocy miedzy narodowej pomowoenia i zarazem zniewazenia sa karalne ...!-tych co pomawiaja da rade usadzic nawet wtedy gdy nikt nic nie mowi bo poprostu sie boji...!w sadzie sa sposoby na mowienie prawdy a i klamac w sadzie nie wolno...!panowie napewno posiadacie w polsce akta urodzenia ,a w aktach urodzenia sa i dane rodzicow da rade sprawdzic czy w pana aktach istnieja dane rodzicow identyczne wiec bez obaw panowie wasza sprawa z pewnoscia zostanie wygrana...!-a jeszcze da rade zrobic analize krwi panow czy jestescie rodzina...!zycze powodzenia panowie prawo jest po waszej stronie na 100%

edyta

19.06.2012

urodzilam dziecko z obywatelem z ukrajimy,rodacy robia mi problemy w miescie i w pracy -mieszkam w lora del rio-w hiszpanii,niemoge spokojnie zyc...!prosze o pomoc ...!-marta

marta

18.06.2012

gdzie uzyskam pomocy w hiszpani na temat pomowien ,wyzywania i gnebienia w pracy i w otoczeniu....!

polacy w hiszpanii

20.05.2012

Na mój temat oraz na temat produktu, który reprezentuje krąży cała masa złych opinii zamieszczanych w sposób bardzo podstępny przez konkurencję na portalu ... Właściciel tego portalu zupełnie ignoruje wszystkie moje skargi i wręcz "podkręca" świadomie temat, co powoduje coraz większą poczytność. Mi oczywiście ubywa Klientów i prawo nasze jest kompletnie nie w mocy. Inaczej mówiąc każdy anonimowo może każdego pomawiać jak tylko chce w tym kraju i absolutnie nic z tym nie da się zrobić. Prawnicy oferują usługi, ale to zupełnie stracony czas i stracone pieniądze.Takie mam doświadczenia. W zasadzie to opinie cały marketing szeptany to jeden wielki chłam.

Adam

18.08.2011

z ukrycia zrobiono mi zdjęcie na prywatnej posesji opublikowano w gazecie

bodek

05.06.2011

mieszkamy w palma del rio (córdoba)w hiszpanii jesteśmy rodzeństwem i po jednych rodzicach ,polacy i ukraincy rozpowiadają ze nie jesteśmy braćmi i ze mamy oddzielnych rodziców!!!to brednie ...!!!gdzie mamy się udać o pomoc w sprawie pomówień i znieważeń w hiszpanii...!!!

piotr i przemek

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Pomówienie w internecie

Jestem opisywana w pewnym portalu internetowym. Podano moje imię i nazwisko, więc każdy wie, o kogo chodzi. Nie są to miłe treści. Administratorzy nie reagują, a właściciela nie można ustalić. Jak zakończyć ten proceder? Jak bronić się przed pomówieniami w internecie?

 

Zniewaga i pomówienie a negatywny komentarz na Allegro

Dokonałam kilku zakupów na Allegro u jednego sprzedawcy na łączną sumę ponad 500 zł. Wysłałam maile z zapytaniem o mój towar, dzwoniłam, ale nie zdołałam skontaktować się ze sprzedawcą. Wystawiłam więc kilka komentarzy negatywnych (ponieważ kupiłam u tego sprzedawcy przedmioty na kilku aukcjach) i wtedy sprzedawca się odezwał, oburzony komentarzami, mówiąc, że to zniewaga firmy. Zagroził mi sądem, twierdząc, że z powodu moich komentarzy spadły obroty ich firmy i że dopuściłam się przestępstwa określonego w art. 216 K.k czyli zniewagi. Czy ten sprzedawca ma rację? Czy może mnie tak straszyć sądem? Czy komentarz negatywny na Allegro to zniewaga?

Nękanie przez sąsiada – jak się bronić?

Od dłuższego czasu borykam się z uciążliwym sąsiadem. Mężczyzna ten oczernia mnie przed innymi osobami, nagrywa mnie na kamerę video, śledzi każdy mój krok. Sąsiad składa na mnie fałszywe donosy o popełnianych przestępstwach – wszystkie sprawy zostały oddalone lub umorzone. Człowiek ten postępuje tak względem każdego, kogo nie lubi (składał także donosy na trzy inne osoby). Jak mogę bronić się przed uciążliwym sąsiadem? Czy bezpodstawne wzywanie policji i składanie fałszywych zeznań nie jest karalne?

Znieważenie w miejscu pracy przez osobę nietrzeźwą a przesłanki doprowadzenia do izby wytrzeźwień

Moja córka została w sposób bardzo wulgarny zwymyślana w swoim miejscu pracy – w szpitalu. Mężczyzna, który ją znieważył, zgłosił się na obdukcję, tak jak jej chłopak – wcześniej panowie się pobili. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu, córka wezwała policję, opowiedziała do czego doszło: że ów mężczyzna ją zaczepia, poniża i wyzywa i że prosi o zbadanie jego trzeźwości. Policjanci, chociaż sami widzieli w jakim jest stanie, odmówili badania alkomatem. Czy mieli do tego prawo, czy mogli odmówić osobie pokrzywdzonej? Córka zgłosiła oficjalnie sprawę, finał będzie więc w sądzie, stąd drugie pytanie: czy kasety wideo z zajścia bez głosu mogą być dowodem w sprawie? Jest wprawdzie świadek, ale nie wiem, czy się zgodzi zeznawać, bo sprawca ma układy i ludzie się go boją.

Posądzenie o molestowanie w długoletnim związku

Z moją byłą partnerką byłem w związku przez 11 lat, mamy małą córkę. Niedawno partnerka posądziła mnie o molestowanie, pierwsze dochodzenie jednak nie potwierdziło jej zeznań (które oczywiście są kłamstwami). Niestety, mam przez to wszystko utrudnione kontakty z dzieckiem, a sprawa dotarła też do moich przełożonych, którzy stracili do mnie zaufanie. Jak bronić się przed zarzutami, co robić?

Zgodziła się na rozwód, teraz kłamie i mówi nie

Dzisiaj odbyła się pierwsza rozprawa rozwodowa. O rozwód wniosłem ja, żona się na to zgodziła. Jesteśmy małżeństwem 15 lat, mamy jedno dziecko – 12-letnie. Mieszkamy oboje razem w tym samym mieszkaniu do dzisiaj, ale od długiego czasu nie ma miedzy nami żadnej więzi ani fizycznej, ani gospodarczej, ani uczuciowej. Wspólnie ustaliliśmy, że rozwiedziemy się spokojnie i kulturalnie – dla dobra dziecka. Jednak dzisiaj na rozprawie żona otwarcie kłamała, że mnie kocha, że widzi możliwość porozumienia, że nie chce rozwodu. Zawieszono sprawę na 3 miesiące. Nie wiem, co to za gra, ale nie wierzę jej i do niej nie wrócę. Co mam zrobić, aby sąd dał nam rozwód, choć żona mówi nie?

Sprawa o zniesławienie

Wysłałam list do zakładu pracy kochanki mojego męża, w którym informuję, że pani X utrzymuje intymne kontakty z moim mężem. Prawdopodobnie wytoczono mi sprawę o zniesławienie. Czy jest to sprawa karna, czy z powództwa cywilnego? Jakie grożą kary za zniesławienie? Czy mogę nie stawić się na rozprawę?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »