.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie karalności kradzieży z włamaniem

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 16.05.2011

Czy kradzież z włamaniem dokonana w kwietniu 2000 r. jest już sprawą przedawnioną, czy nie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Karalność za występek kradzieży z włamaniem popełniony w 2000 r. nie uległa jeszcze przedawnieniu.

 

Występek kradzieży z włamaniem został uregulowany w art. 279 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi: „Kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 

Kwestię przedawnienia karalności za przestępstwa reguluje art. 101 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi, iż karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

  • 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,
  • 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię,
  • 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,
  • 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,
  • 5 – gdy chodzi o pozostałe występki.

 

Ponieważ ustawa przewiduje za występek kradzieży z włamaniem zagrożenie karą pozbawienia wolności do lat 10 (czyli karą przekraczającą 5 lat), należy stwierdzić, iż przedawnienie karalności za występek z art. 279 § 1 nastąpi z upływem 15 lat od daty jego popełnienia.

 

Termin przedawnienia karalności biegnie od momentu popełnienia czynu zabronionego. Jeżeli więc kradzież z włamaniem została popełniona w kwietniu 2000 r., karalność za ten czyn ustanie w kwietniu 2015 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus 3 =

09.09.2016

W ogóle nie rozumiem odpowiedzi. Gdzie wskazanie ustawy, albo czemu nie uwzglęniono art. 102?

eporady

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »