Przedawnienie karalności kradzieży z włamaniem

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Czy kradzież z włamaniem dokonana w kwietniu 2000 r. jest już sprawą przedawnioną, czy nie?

Przedawnienie karalności kradzieży z włamaniem

Kradzież z włamaniem popełniona w 2000 r. a przedawnienie karalności

Karalność za występek kradzieży z włamaniem popełniony w 2000 r. nie uległa jeszcze przedawnieniu.

Występek kradzieży z włamaniem został uregulowany w art. 279 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi: „Kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Kwestię przedawnienia karalności za przestępstwa reguluje art. 101 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi, iż karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

  • 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,
  • 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię,
  • 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,
  • 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,
  • 5 – gdy chodzi o pozostałe występki.

Przedawnienie karalności za występek z art. 279 § 1

Ponieważ ustawa przewiduje za występek kradzieży z włamaniem zagrożenie karą pozbawienia wolności do lat 10 (czyli karą przekraczającą 5 lat), należy stwierdzić, iż przedawnienie karalności za występek z art. 279 § 1 nastąpi z upływem 15 lat od daty jego popełnienia.

Termin przedawnienia karalności biegnie od momentu popełnienia czynu zabronionego. Jeżeli więc kradzież z włamaniem została popełniona w kwietniu 2000 r., karalność za ten czyn ustanie w kwietniu 2015 r.