.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Protokół z rozprawy sądowej niezgodny z zeznaniami

Na rozprawie sądowej, w sprawie, w której jestem stroną, dokładnie słuchałem, co było dyktowane do protokołu. Wczoraj otrzymałem kopię protokołu z tej rozprawy i nic się nie zgadza: nie to, co było dyktowane, jest w protokole; z trzech punktów, które sąd ustanowił, został tylko jeden, co jest korzystne dla drugiej strony. Jak to jest możliwe? Co powinienem w tej sytuacji zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Protokół z rozprawy sądowej niezgodny z zeznaniami

Niezgodność protokołu z przebiegiem rozprawy

Oczywiście protokół powinien brzmieć tak, jak przebiegała rozprawa. Sędziowie po rozprawie generalnie sczytują czasem protokół, sprawdzając, czy nie ma w nim jakiś błędów, ale typu ortograficznych czy stylistycznych, nie mają natomiast prawa do zmiany jego treści.

 

Protokół z samej istoty powinien wiernie odzwierciedlać przebieg rozprawy.

 

Jeśli tak nie jest w Pana przypadku i jest Pan pewien, że inaczej przebiegały przesłuchania świadka czy strony, ma Pan możliwość wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie protokołu z rozprawy. Ponieważ napisał Pan, że jest stroną, to zakładam, że była to rozprawa przed sądem cywilnym, gospodarczym, rodzinnym lub pracy, dlatego też zastosowanie miał tu będzie Kodeks postępowania cywilnego (K.p.c.).

Wniosek o sprostowanie lub uzupełnienie protokołu z rozprawy

Tak więc zgodnie z treścią art. 160 § 1 K.p.c. strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku – dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia.

 

Zgodnie z treścią § 2 zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku nie podlega sprostowaniu.

 

Ma Pan zatem końcowy termin do wystąpienia z takim wnioskiem do następnej rozprawy, najlepiej zrobić to jednak szybciej w formie pisemnego wniosku do sądu, w którym powoła się Pan dokładnie na rozbieżności pomiędzy wypowiedzianymi na rozprawie słowami a zapisami protokołu.

 

W praktyce przewodniczący składu przed rozstrzygnięciem wniosku o sprostowanie względnie np. uzupełnienie protokołu powinien porozumieć się z protokolantem, który może wyrazić swój pogląd co do zasadności wniosku. Sprostowanie lub uzupełnienie protokołu następuje w tym samym składzie, w jakim sprawa była rozpoznawana na posiedzeniu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zażalenie na zarządzenie przewodniczącego w przedmiocie sprostowania protokołu

Na wypadek gdyby sąd nie uwzględnił Pana wniosku, zgodnie z cytowanym przepisem będzie Pan mógł się odwołać do sądu. Jeśli treść protokołu jest dla Pana ważna, proszę skorzystać z tej możliwości. Cytuję stosowne orzeczenie:

 

„Zgodnie z art. 160 k.p.c. na zarządzenie przewodniczącego w przedmiocie sprostowania protokołu służy zażalenie do sądu, przez który należy rozumieć skład sądowy, który rozpoznawał sprawę w czasie, gdy protokół został sporządzony. Kodeks Postępowania Cywilnego nie przewiduje natomiast dalszego zażalenia do Sądu II instancji. Przepisu takiego nie ma ani w rozdziale o posiedzeniach sądowych (art. 148-163 k.p.c.), ani też w rozdziale o zażaleniu (art. 394-398 k.p.c.). W tych warunkach oraz wobec przyjętej przez Kodeks zasady, iż zażalenie na postanowienie nie kończące postępowanie przysługuje tylko w wypadkach w ustawie przewidzianych (art. 394 k.p.c.) zażalenie, które wniósł powód, jest niedopuszczalne” (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 października 1966 r. I CZ 104/66).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu