.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wynajęcie mieszkania po dwóch latach od wykupienia go z bonifikatą

• Opublikowano: 03-02-2011 • Autor: Krystyna Ewa Nizioł

Czy można wynająć lokal mieszkalny, który został wykupiony prawie dwa lata temu od gminy z bonifikatą? W umowie zaznaczono, że nie można mieszkania sprzedać w ciągu 5 lat od zakupu ani wykorzystywać go na cele inne niż mieszkaniowe.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wynajęcie mieszkania po dwóch latach od wykupienia go z bonifikatą

Zakup mieszkania od gminy z bonifikatą

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) właściwy organ może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 tej ustawy, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo rady lub sejmiku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na cele określone w tym przepisie (m.in. na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych czy też jako lokal mieszkalny). W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku określa się w szczególności warunki udzielenia bonifikat i wysokość stawek procentowych (art. 68 ust. 1b).

 

Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana jako lokal mieszkalny bonifikata obejmuje cenę lokalu, w tym cenę udziału w prawie własności gruntu lub, w przypadku gdy udział obejmuje prawo użytkowania wieczystego, pierwszą opłatę z tego tytułu. Bonifikata udzielana od ceny lokalu obejmuje wszystkie jej składniki w jednakowej wysokości (art. 68 ust. 1a).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy gmina może wystąpić o zwrot bonifikaty udzielonej na zakup mieszkania?

Zgodnie z art. 68 ust. 2 „jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu”.

 

Zgodnie z art. 68 ust. 2a wyżej określonego (w art. 68 ust. 2) zwrotu bonifikaty nie stosuje się w przypadku:

 

  1. zbycia na rzecz osoby bliskiej, z zastrzeżeniem art. 68 ust. 2b (tj. odpowiednio do osoby bliskiej, która zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia pierwotnego nabycia);
  2. zbycia pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego;
  3. zbycia pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i Skarbem Państwa;
  4. zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe;
  5. sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

 

Zgodnie z art. 68 ust. 2c właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty, w innych przypadkach niż określone w art. 68 ust. 2a (m.in. zbycia nieruchomości osobie bliskiej), za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Najem mieszkania zakupionego z bonifikatą

Definicja umowy najmu została określona w art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz”.

 

W art. 68 ust. 2 możliwość dochodzenia przez gminę zwrotu bonifikaty za sprzedane mieszkanie komunalne jest uzależniona od wykorzystywania go na cele inne niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty. Należy zatem przede wszystkim przeanalizować postanowienia umowy wykupu mieszkania z bonifikatą. Jeżeli w umowie będzie bowiem wyraźne zastrzeżenie, że np. właściciel wykupionego mieszkania komunalnego musi je wykorzystywać na własne potrzeby mieszkaniowe przez dany okres, to w takiej sytuacji wynajęcie mieszkania może rodzić ryzyko zwrotu bonifikaty.

 

Podaje Pan, że w umowie jest postanowienie, że w ciągu 5 lat od wykupu mieszkania nie można go wykorzystywać na cele inne niż mieszkaniowe. Nie ma tu zastrzeżenia, że mieszkanie to musi zaspokajać przez ten okres Pana własne potrzeby mieszkaniowe. W zasadzie zatem mógłby Pan wynająć przynajmniej część mieszkania (np. jeden lub dwa pokoje) bez narażania się na zwrot bonifikaty.

 

W takiej sytuacji istotny byłby również cel najmu lokalu. W przypadku zastrzeżenia w umowie wykupu, iż mieszkanie ma być wykorzystywane na cele mieszkaniowe – wynajem lokalu (lub jego części) nie powinien powodować zmiany charakteru mieszkania na użytkowy, co ma miejsce w niektórych przypadkach wykorzystywania lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Niemniej jednak, z ostrożności, celowe byłoby zasięgnięcie informacji w gminie, w jaki sposób interpretuje ona art. 68 ust. 2 ustawt w związku z „celem mieszkaniowym” sprzedaży mieszkania komunalnego. W ten sposób uniknie Pan ryzyka ewentualnego roszczenia gminy o zwrot bonifikaty w przypadku umowy najmu całości wykupionego mieszkania. Ponadto, nie można wykluczyć, że – z powodu preferencyjnego charakteru bonifikaty – gmina interpretuje w sposób restrykcyjny pojęcie wykorzystywania lokalu do celów mieszkaniowych. I w konsekwencji, jego wynajęcie (nawet w części) uznaje za wykorzystywanie lokalu do celów innych niż mieszkaniowe, co skutkuje naruszeniem postanowień umowy wykupu mieszkania, powodującym zwrot bonifikaty.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Maria z Katowic wykupiła mieszkanie z bonifikatą i chciała je wynająć studentom. Ponieważ w umowie nie było zapisu, że lokal musi zaspokajać jej własne potrzeby mieszkaniowe, wynajęła jeden pokój młodej parze studiującej w pobliskiej uczelni. Sama zajmowała drugi pokój. Gmina nie zgłosiła zastrzeżeń, a Maria nadal korzysta z bonifikaty.

 

Tomasz z Gdańska postanowił wyjechać na kontrakt zagraniczny i na czas nieobecności oddać swoje wykupione mieszkanie w całości w najem. Po roku otrzymał wezwanie do wyjaśnień od urzędu gminy. Okazało się, że interpretacja „wykorzystywania na cele mieszkaniowe” nie obejmowała sytuacji, w której właściciel nie mieszka w lokalu. Sprawa zakończyła się zwrotem bonifikaty.

 

Anna z Wrocławia wynajęła mieszkanie swojej córce i zięciowi, którzy właśnie spodziewali się dziecka. Lokal nadal był wykorzystywany na cele mieszkaniowe, a ponieważ zbycie nastąpiło na rzecz osoby bliskiej, nie doszło do naruszenia warunków bonifikaty. Gmina uznała tę sytuację za zgodną z ustawą.

Podsumowanie

Wynajęcie mieszkania wykupionego z bonifikatą od gminy może być zgodne z prawem, o ile nie narusza celu mieszkaniowego, który uzasadniał udzielenie bonifikaty. Kluczowe znaczenie mają zapisy umowy sprzedaży – jeśli nie zastrzeżono w niej obowiązku osobistego zamieszkiwania, wynajem może być dopuszczalny, szczególnie gdy lokal nadal pełni funkcję mieszkalną. Warto jednak zasięgnąć interpretacji we właściwym urzędzie, by uniknąć ryzyka zwrotu bonifikaty, zwłaszcza że gminy mogą różnie rozumieć pojęcie „celów mieszkaniowych” i stosować własne, bardziej restrykcyjne podejście.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pewności, że wynajmując mieszkanie wykupione z bonifikatą nie naruszysz warunków umowy? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy przeanalizują Twoją sytuację, wyjaśnią ryzyka i pomogą podjąć bezpieczną decyzję.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krystyna Ewa Nizioł

Radca prawny i nauczyciel akademicki, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie cywilnym oraz prawie rodzinnym i opiekuńczym. Zajmuje się również sprawami z zakresu prawa pracy oraz ochrony praw konsumenta. Ponadto interesuje się prawem podatkowym oraz finansów publicznych – autorka licznych publikacji z tej dziedziny. Prowadzi własną kancelarię.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu