.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pozew do sądu dotyczący próby wyłudzenia

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 12.09.2011 • Zaktualizowane: 14.01.2021

Operator telewizji satelitarnej próbował ode mnie wyłudzić karę umowną za rozwiązanie umowy. Mam jednak wszelkie dowody, że umowa rozwiązała się po prostu z upływem czasu, wszystkie opłaty abonamentowe wpłacałam w terminie. Nagabywano (pojawiały się też groźby) mnie wiele miesięcy, straciłam wiele pieniędzy i zdrowia. Czy mogę wnieść pozew do sądu przeciw tej firmie i żądać zadośćuczynienia?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pozew do sądu dotyczący próby wyłudzenia

Przestępstwo wyłudzenia

Wyłudzenie (a właściwie oszustwo) jest przestępstwem opisanym w art. 286 Kodeksu karnego: „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

W związku z tym nie można złożyć pozwu o wyłudzenie (i nie mogę go Pani pomóc napisać), lecz należy złożyć doniesienie o podejrzeniu popełnia przestępstwa na policję lub do prokuratury w swoim miejscu zamieszkania. Prokurator zadecyduje po przeprowadzonym postępowaniu przygotowawczym, które obejmuje badanie Pani zgłoszenia i przedstawionych dowodów, czy występują przesłanki do skierowania aktu oskarżenia przeciwko operatorowi cyfrowemu. W Pani przypadku doszło nie do oszustwa (wyłudzenia), lecz do usiłowania jego dokonania. Usiłowanie także jest karalne na podstawie art. 13 Kodeksu karnego.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za stres i szkody spowodowane próbą wyłudzenia

W celu otrzymania odszkodowania i zadośćuczynienia należałoby złożyć pozew do sądu cywilnego. Odszkodowanie przysługuje za szkody rzeczywiście poniesione – rachunki za telefon, listy, ewentualne koszty lekarstw na uspokojenie czy za rozstrój zdrowia. By złożyć pozew o odszkodowanie, trzeba udowodnić poniesione koszty rachunkami.

 

Zadośćuczynienie przysługuje za rozstrój zdrowia i stres. Powinna Pani określić kwotę, o jaką chce Pani występować do sądu.

 

Pozew ten składa się do sądu rejonowego (wydziału cywilnego) właściwego miejscowo dla pozwanego – czyli tego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego (tam gdzie ma siedzibę). W jednym pozwie dochodzi się łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia.

Postępowanie karne w sprawie o wyłudzenie

Jeżeli prokuratura podjęłaby postępowanie karne w sprawie o wyłudzenie, to od razu przy procesie karnym mogłaby Pani wystąpić z powództwem cywilnym o odszkodowanie i zadośćuczynienie – tzw. powództwo adhezyjne z art. 46 Kodeksu karnego.

 

By napisać pozew cywilny, potrzebowałabym wszelkich dokumentów związanych z tą sprawą oraz dokładnych informacji od Pani dotyczących tych nagabywań i prób zastraszenia. Być może doszło także do gróźb karanych pod Pani adresem (art. 190 Kodeksu karnego) lub zmuszania (art. 191 Kodeksu karnego). Jeżeli czuje się Pani pokrzywdzona działaniem pracowników tej firmy, w tym zakresie uważam, że powinna Pani złożyć wniosek do prokuratury, która oceni, czy w Pani przypadku doszło do popełniania przestępstwa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl