.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pozew do sądu dotyczący próby wyłudzenia

• Autor: Elżbieta Gołąb

Operator telewizji satelitarnej próbował ode mnie wyłudzić karę umowną za rozwiązanie umowy. Mam jednak wszelkie dowody, że umowa rozwiązała się po prostu z upływem czasu, wszystkie opłaty abonamentowe wpłacałam w terminie. Nagabywano (pojawiały się też groźby) mnie wiele miesięcy, straciłam wiele pieniędzy i zdrowia. Czy mogę wnieść pozew do sądu przeciw tej firmie i żądać zadośćuczynienia?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pozew do sądu dotyczący próby wyłudzenia

Przestępstwo wyłudzenia

Wyłudzenie (a właściwie oszustwo) jest przestępstwem opisanym w art. 286 Kodeksu karnego: „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

W związku z tym nie można złożyć pozwu o wyłudzenie (i nie mogę go Pani pomóc napisać), lecz należy złożyć doniesienie o podejrzeniu popełnia przestępstwa na policję lub do prokuratury w swoim miejscu zamieszkania. Prokurator zadecyduje po przeprowadzonym postępowaniu przygotowawczym, które obejmuje badanie Pani zgłoszenia i przedstawionych dowodów, czy występują przesłanki do skierowania aktu oskarżenia przeciwko operatorowi cyfrowemu. W Pani przypadku doszło nie do oszustwa (wyłudzenia), lecz do usiłowania jego dokonania. Usiłowanie także jest karalne na podstawie art. 13 Kodeksu karnego.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za stres i szkody spowodowane próbą wyłudzenia

W celu otrzymania odszkodowania i zadośćuczynienia należałoby złożyć pozew do sądu cywilnego. Odszkodowanie przysługuje za szkody rzeczywiście poniesione – rachunki za telefon, listy, ewentualne koszty lekarstw na uspokojenie czy za rozstrój zdrowia. By złożyć pozew o odszkodowanie, trzeba udowodnić poniesione koszty rachunkami.

 

Zadośćuczynienie przysługuje za rozstrój zdrowia i stres. Powinna Pani określić kwotę, o jaką chce Pani występować do sądu.

 

Pozew ten składa się do sądu rejonowego (wydziału cywilnego) właściwego miejscowo dla pozwanego – czyli tego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego (tam gdzie ma siedzibę). W jednym pozwie dochodzi się łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie karne w sprawie o wyłudzenie

Jeżeli prokuratura podjęłaby postępowanie karne w sprawie o wyłudzenie, to od razu przy procesie karnym mogłaby Pani wystąpić z powództwem cywilnym o odszkodowanie i zadośćuczynienie – tzw. powództwo adhezyjne z art. 46 Kodeksu karnego.

 

By napisać pozew cywilny, potrzebowałabym wszelkich dokumentów związanych z tą sprawą oraz dokładnych informacji od Pani dotyczących tych nagabywań i prób zastraszenia. Być może doszło także do gróźb karanych pod Pani adresem (art. 190 Kodeksu karnego) lub zmuszania (art. 191 Kodeksu karnego). Jeżeli czuje się Pani pokrzywdzona działaniem pracowników tej firmy, w tym zakresie uważam, że powinna Pani złożyć wniosek do prokuratury, która oceni, czy w Pani przypadku doszło do popełniania przestępstwa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Gołąb

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje, źle wykonane usługi, wadliwe towary). Dzięki 3-letniej pracy w biurze powiatowego rzecznika konsumentów zna prawo konsumenckie nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Udziela porad również z zakresu prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i rodzinnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu