Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Porozumienie w sprawie alimentów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.05.2014

Mam zamiar złożyć pozew o rozwód. Moja żona zgodziła się na porozumienie w sprawie alimentów, ustaliliśmy także kwestię kontaktów z dziećmi i władzy rodzicielskiej. Czy taka ugoda zawarta na piśmie będzie miała moc prawną? Czy powinienem załączyć ją do pozwu rozwodowego? Czy sąd może podważyć wysokość alimentów, którą ustaliliśmy między sobą?

 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej K.r.o.

 

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa powyżej, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

 

Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie, mianowicie: sąd uwzględni porozumienie małżonków. Konieczne jest zatem, aby już w treści pozwu o rozwód, a także w odpowiedzi na pozew powoływali się Państwo na porozumienie w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej, prawa do kontaktów i wysokości alimentów. Jeżeli chodzi o świadczenie alimentacyjne, to jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, przy braku wniosku o zasądzenie alimentów w określonej kwocie sądy nie orzekają alimentów, lecz wskazują, iż obowiązek utrzymania i wychowania dziecka spoczywa na każdym z rodziców.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z uwagi na powyższe, należy wyraźnie wskazać, że zawarte przez Państwa porozumienie w sprawie alimentów może być wzięte pod uwagę przez sąd, ale tylko wówczas, gdy będzie ono miało na celu przede wszystkim dobro dziecka. Zarówno władza rodzicielska oraz prawo do kontaktów, jak i wysokość zasądzonych na rzecz dziecka alimentów są sprawami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, którego naczelną zasadą jest dobro dziecka. Sąd będzie oceniał zawarte przez Państwa porozumienie pod kątem dobra dziecka, a nie wzajemnych relacji rodzicielskich. Z uwagi na powyższe, to, czy porozumienie w sprawie alimentów zostanie przyjęte przez sąd, zależy od jego treści. Jeżeli z treści porozumienia będzie wynikało, że są Państwo wspólnie zainteresowani dobrem dziecka, tj. mają na uwadze jego rozwój fizyczny, umysłowy i duchowy, sąd powinien je zaakceptować. Jeżeli natomiast z porozumienia będzie wynikało, że ma ono na celu faworyzowanie jednego z rodziców, wówczas sąd może drążyć temat i próbować ustalić, dlaczego porozumienie zawiera takie, a nie inne postanowienia.

 

Odnosząc się do kwestii wysokości alimentów, trzeba podkreślić, że jest ona uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) oraz możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego (rodzica). Powyższe nie stanowi jednak wyłącznych przesłanek warunkujących wysokość zasądzonych alimentów. Sądy biorą bowiem pod uwagę także kwestię przyczyniania się rodzica, z którym dziecko nie mieszka, do jego wychowania i utrzymania np. przez częste wyjazdy na wakacje, zabieranie dziecka na weekendy, kupowanie dziecku rzeczy bez przymusu, a jedynie z wewnętrznej potrzeby, częste spotkania rodzica z dzieckiem. Z uwagi na powyższe, jeżeli tego rodzaju sytuacje mają miejsce w Pańskim małżeństwie i ma Pan pewność, że w dalszym ciągu będą występowały, wówczas zasadne jest dokładne opisane powyższej sytuacji w pozwie o rozwód.

 

Reasumując: porozumienie, które Państwo zawarli, będzie oceniane z punktu widzenia ewentualnej fikcji, która może mu towarzyszyć, a to z uwagi na konieczność oceny postanowień porozumienia pod kątem dobra dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego

Mój były partner dobrowolnie płaci alimenty na nasze dziecko. Dowiedziałam się, że można zawrzeć umowę alimentacyjną i nadać jej klauzulę wykonalności, na wypadek gdyby ojciec dziecka przestał płacić te alimenty. Czy w świetle prawa jest jakaś różnica między wyrokiem sądowym a&

Rezygnacja z rozprawy pojednawczej przy rozwodzie za porozumieniem stron

Czy w pozwie rozwodowym można prosić o rezygnację z rozprawy pojednawczej? Mam na myśli rozwód za porozumieniem stron, bez orzekania o winie. Czy można ograniczyć formalności do minimum, jeśli rozkład pożycia jest trwały? 

Kontrola wydawania alimentów

Jestem po rozwodzie, moje dziecko mieszka ze swoją matką. Ja płacę regularnie zasądzone alimenty, oprócz tego opłacam synowi zajęcia sportowe, kurs językowy, książki do szkoły i zabawki. Niestety była żona źle dysponuje tymi pieniędzmi (widzę np., że dziecko nie ma rzeczy, które m

Mediacje rozwodowe

Żona wraz z małoletnią córką wyprowadziła się do innego miasta. Co jest korzystniejsze: rozprawa rozwodowa przed sądem czy mediacje rozwodowe i ugoda w sprawie rozwodu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »