Porozumienie w sprawie alimentów

Mam zamiar złożyć pozew o rozwód. Moja żona zgodziła się na porozumienie w sprawie alimentów, ustaliliśmy także kwestię kontaktów z dziećmi i władzy rodzicielskiej. Czy taka ugoda zawarta na piśmie będzie miała moc prawną? Czy powinienem załączyć ją do pozwu rozwodowego? Czy sąd może podważyć wysokość alimentów, którą ustaliliśmy między sobą?

Porozumienie w sprawie alimentów

Czy sąd uwzględni porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem przy orzekaniu o rozwodzie?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej K.r.o.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa powyżej, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie, mianowicie: sąd uwzględni porozumienie małżonków. Konieczne jest zatem, aby już w treści pozwu o rozwód, a także w odpowiedzi na pozew powoływali się Państwo na porozumienie w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej, prawa do kontaktów i wysokości alimentów. Jeżeli chodzi o świadczenie alimentacyjne, to jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, przy braku wniosku o zasądzenie alimentów w określonej kwocie sądy nie orzekają alimentów, lecz wskazują, iż obowiązek utrzymania i wychowania dziecka spoczywa na każdym z rodziców.

Porozumienie w sprawie alimentów

Z uwagi na powyższe, należy wyraźnie wskazać, że zawarte przez Państwa porozumienie w sprawie alimentów może być wzięte pod uwagę przez sąd, ale tylko wówczas, gdy będzie ono miało na celu przede wszystkim dobro dziecka. Zarówno władza rodzicielska oraz prawo do kontaktów, jak i wysokość zasądzonych na rzecz dziecka alimentów są sprawami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, którego naczelną zasadą jest dobro dziecka. Sąd będzie oceniał zawarte przez Państwa porozumienie pod kątem dobra dziecka, a nie wzajemnych relacji rodzicielskich. Z uwagi na powyższe, to, czy porozumienie w sprawie alimentów zostanie przyjęte przez sąd, zależy od jego treści. Jeżeli z treści porozumienia będzie wynikało, że są Państwo wspólnie zainteresowani dobrem dziecka, tj. mają na uwadze jego rozwój fizyczny, umysłowy i duchowy, sąd powinien je zaakceptować. Jeżeli natomiast z porozumienia będzie wynikało, że ma ono na celu faworyzowanie jednego z rodziców, wówczas sąd może drążyć temat i próbować ustalić, dlaczego porozumienie zawiera takie, a nie inne postanowienia.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Odnosząc się do kwestii wysokości alimentów, trzeba podkreślić, że jest ona uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) oraz możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego (rodzica). Powyższe nie stanowi jednak wyłącznych przesłanek warunkujących wysokość zasądzonych alimentów. Sądy biorą bowiem pod uwagę także kwestię przyczyniania się rodzica, z którym dziecko nie mieszka, do jego wychowania i utrzymania np. przez częste wyjazdy na wakacje, zabieranie dziecka na weekendy, kupowanie dziecku rzeczy bez przymusu, a jedynie z wewnętrznej potrzeby, częste spotkania rodzica z dzieckiem. Z uwagi na powyższe, jeżeli tego rodzaju sytuacje mają miejsce w Pańskim małżeństwie i ma Pan pewność, że w dalszym ciągu będą występowały, wówczas zasadne jest dokładne opisane powyższej sytuacji w pozwie o rozwód.

Reasumując: porozumienie, które Państwo zawarli, będzie oceniane z punktu widzenia ewentualnej fikcji, która może mu towarzyszyć, a to z uwagi na konieczność oceny postanowień porozumienia pod kątem dobra dziecka.