.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Opieka naprzemienna nad dzieckiem a uchylenie alimentów

Jestem 4 lata po rozwodzie, płacę alimenty na córkę. Mam z nią bardzo dobry kontakt, ale od dłuższego czasu jest problem z podziałem opieki między mną a byłą małżonką. Otóż była żona bardzo dużo pracuje – ma dwa miejsca pracy, w pierwszym przepracowuje miesięcznie ok. 250 godz., a w drugim 40-60 godzin. Bywa tak, że dziecko jest u mnie 36 godzin ciągiem. Z moich wyliczeń wynika, że obecnie stosunek godzin opieki moich i matki dziecka to 70/30. Mogą to zaświadczyć świadkowie. Czy w takiej sytuacji można uchylić alimenty? Dodam, że matka otrzymuje 500+, które jest tylko do jej dyspozycji. Według mnie zachodzi tutaj typowa opieka naprzemienna, ponieważ córka u mnie mieszka minimum 4 dni w tygodniu, czasem dłużej, gotuję jej obiady, kupuję ubrania, płacę za zajęcia dodatkowe, czyli również ponoszę koszty domu dla dziecka. Co w tej sytuacji powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opieka naprzemienna nad dzieckiem a uchylenie alimentów

Uchylenie alimentów na dziecko

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

W mojej ocenie dopóki miejsce zamieszkania dziecka będzie u matki, dopóty nie ma Pan szans na uchylenie alimentów. Należałoby zatem zacząć od zmiany opieki na opiekę naprzemienną. Po uzyskaniu takiej opieki można wystąpić o uchylenie alimentów, albowiem każde z Państwa będzie ponosił koszty utrzymania dziecka po połowie. Utrzymanie alimentów byłoby możliwe, ale jedynie wówczas gdyby między Państwa zarobkami i sytuacją majątkową występowała duża dysproporcja na Pana korzyść.

 

Zanim Pan jednak wystąpi o zmianę wyroku rozwodowego w żądaniem ustanowienia opieki naprzemiennej, zasadnym jest zebranie wszelkich możliwych dowodów, które pozwolą Panu uzyskać korzystne rozstrzygniecie. Prócz oczywiście świadków, należałoby uzyskać ze szkół oraz opiekunów zajęć pozaszkolnych zaświadczenia, z których będzie wynikało, kto i jak często przywozi i odbiera dziecko z zajęć. Proszę także w miarę możliwości robić sobie zdjęcia z dzieckiem, zaś matkę dziecka informować o tym, co dziecko robi, np. pisać SMS „właśnie zasnęła”, „jedziemy na zajęci”. Takie krótkie informacje będą najlepszym wskazaniem tego, co Pan robi z dzieckiem i, jak mniemam, matka nie będzie ich kwestionowała.

 

Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad dzieckiem

Podstawą Pańskiego żądania będzie art. 106 K.r.o., zgodnie z którym – jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka. Jak podkreśla Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. akt II CA 1/16:

 

„Nie ma definicji ustawowej zwrotu »dobro dziecka«. Wypełnienie jego znaczenia powinno być dokonywane w konkretnych okolicznościach faktycznych zwłaszcza, jeżeli wskazują na zaistnienie sytuacji, w jakiej znalazło się dziecko, wymagającej ingerencji ze strony innych podmiotów, w tym także sądu. Wyszczególnić należy uprawnienie do ochrony życia i zdrowia oraz wszelkich działań ze strony innych, które powinny zapewnić warunki do spokoju, prawidłowego, niezakłóconego rozwoju, poszanowania godności i udziału w procesie decydowania o jego sytuacji oraz zaznaczyć, że jest to zbiór niewyczerpany.”

 

Jeżeli chodzi o dowody, to obowiązek ich przedstawienia spoczywa na Panu, zgodnie z art. 6 K.c.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu