.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wniosek o postawienie znaku drogowego

• Autor: Krystian Lenowiecki

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na drodze znaków drogowych „uwaga, zwierzęta gospodarskie”? Czy jest szansa na wprowadzenia ograniczenia prędkości lub progów zwalniających?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Kto zarządza ruchem drogowym na drogach powiatowych i gminnych?

W oparciu o art. 10 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym „starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych, z zastrzeżeniem ust. 6” (ust. 6 brzmi: „prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych”).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy „organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć, za pomocą znaków drogowych, prędkość dopuszczalną pojazdów obowiązującą na obszarze zabudowanym”.

Do kogo należy zwrócić się z wnioskiem dotyczącym zmian organizacji ruchu?

Na podstawie § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem organ zarządzający ruchem m.in. „rozpatruje projekty organizacji ruchu a także rozpatruje wnioski dotyczące zmian organizacji ruchu”.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach określone są zasady umieszczania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z przedstawionych powyżej przepisów wynika, że właściwym adresatem Pani wniosku będzie starosta właściwy miejscowo ze względu na miejsce położenia drogi jako organ zarządzający ruchem na drodze gminnej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustawienie znaku ograniczenia prędkości i znaku nakazującego szczególną uwagę na poruszające się po drodze zwierzęta gospodarskie

Organ ten jest władny wydać na wniosek strony rozstrzygniecie w trybie postępowania administracyjnego (decyzję administracyjną), w którym może zdecydować o ustawieniu znaku „uwaga, zwierzęta gospodarskie”, jak i znaku ograniczającego dopuszczalną prędkość uczestników ruchu drogowego.

Jak uzasadnić wniosek o ustawienie progu zwalniającego?

Progi zwalniające są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego, których podstawowym celem jest ochrona życia i w ograniczonym zakresie także mienia uczestników ruchu i osób pracujących na drodze, a w niektórych przypadkach także użytkowników terenów przyległych.

Dlatego też wniosek o ustawienie progu zwalniającego uzasadniać należy w pierwszej kolejności zagrożeniem życia nadmierną prędkością pojazdów poruszających się po drodze, a dopiero w dalszej kolejności zagrożeniom dla mienia (zwierząt gospodarskich).

Gdzie progi zwalniające nie mogą być stosowane?

Progi zwalniające nie mogą być stosowane:

 

  • na drogach krajowych i wojewódzkich,
  • na miejskich drogach ekspresowych, ulicach głównych ruchu przyspieszonego, ulicach głównych,
  • na ulicach i drogach wyjazdowych straży pożarnej, stacji pogotowia ratunkowego itp.,
  • na ulicach i drogach, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów wyspowych,
  • na jezdniach innych niż bitumiczne, jeżeli nie można zastosować oznakowania poziomego P-25,
  • na łukach dróg i w innych przypadkach, gdy ich obecność może powodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Jako że w Pani przypadku mamy do czynienia z drogą gminną, nie ma przeciwwskazań formalnych do zastosowania takiego rozwiązania. Władnym do wydania rozstrzygnięcia w kwestii ustawienia znaku ostrzegawczego i progu zwalniającego będzie starosta właściwy miejscowo ze względu na miejsce położenia drogi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Krystian Lenowiecki

Magister prawa oraz magister administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie aplikant radcowski w Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Zatrudniony na stanowisku prawnika w samorządowej jednostce budżetowej. Udziela porad przede wszystkim z zakresu prawa rodzinnego, pracy, lokalowego, a także zabezpieczeń społecznych (renty, emerytury oraz inne świadczenia z ZUS). Prywatnie zainteresowany kwestią dostępu do informacji publicznej, ochroną informacji niejawnych oraz danych osobowych, a także technikami negocjacji i mediacji.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu