
Indywidualne porady prawne
Demontaż kratki w samochodzie - jakie konsekwencje?Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 03.06.2021 • Zaktualizowane: 03.06.2021 |
Ostatnio przepisałam na siebie samochód po zmarłym tacie. W dowodzie rejestracyjnym ma wpis „ciężarowy”. Okazało się, że ojciec miał zainstalowaną kratkę z tyłu samochodu, chyba z powodu jakiejś ulgi, ale od kilku lat tej kratki już nie ma, zdemontował ją. Czy mogę mieć problemy z przeglądem samochodu? Czy policja może mnie zatrzymać i dać mandat za brak tej kartki? Czy ona jest obowiązkowa? |
![]() |
Samochód z kratką, dawna ulga w VATZapewne w dniu rejestracji samochodu przez Pani ojca obowiązywały jeszcze przepisy, które pozwalały uznawać za samochód ciężarowy tak zwany „samochód z kratką”, czyli tak naprawdę samochód osobowy, który miał zainstalowaną z tyłu „kratkę”, uznawany był za ciężarowy (art. 86 a ustawy o VAT). Samochód z kratką miał być zwykłym autem osobowym przystosowanym do bezpiecznego przewozu towarów właśnie dzięki kratce oddzielającej przestrzeń pasażerską od bagażowej. W praktyce pojazdy te były zazwyczaj kupowane po prostu po to, aby móc odliczyć od nich pełny podatek VAT.
Obecnie nie należy się sugerować wpisem w dowodzie rejestracyjnym o rzekomym ciężarowym charakterze samochodu, ponieważ od 2011 r. obowiązują inne przepisy (samochód osobowy z kratką nie jest traktowany jak ciężarowy). Jeżeli pojazd nie spełnia wymaganych kryteriów, to należy uznać go po prostu za osobowy.
Wprowadzenie zmian w samochodzie niegdyś ciężarowym – demontaż kratkiZatem powinna Pani udać się na stację diagnostyczną, zapłacić za badanie techniczne, a diagnosta swoim wpisem „robi” z ciężarówki osobówkę. Jest jeden problem, kratkę powinien demontować osobiście diagnosta, a jeśli nie ma stosownych uprawnień, to firma, która prowadzi działalność w zakresie zmian konstrukcyjnych pojazdów. Podmiot do tego upoważniony powinien być oznaczony kodem PKD 50.20.A, który potwierdza prowadzenie działalności w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Może trafi Pani na osobę, która nie będzie robiła problemu z powodu braku kratki, w innym przypadku należałoby zamontować kratkę, aby uprawniony serwis mógł ją fachowo zdemontować. Zmiany w konstrukcji pojazdu nie polegają jednakże tylko na usunięciu kratki. Zakładając, że samochód ma już tylne siedzenia, których nie trzeba kupować, należy zamontować dodatkowy zagłówek i pasy bezpieczeństwa dla piątej osoby (na środku tylnego fotela). Po tym otrzymuje Pani:
Jak zatem widać, wprowadzenie zmian w samochodzie wymaga zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym i musi być wykonane w zakładach do tego uprawnionych. Jeśli zdemontowała Pani kratkę bez zmian w dowodzie rejestracyjnym, nie należało tego robić, gdyż jest to niezgodne z prawem o ruchu drogowym. W przypadku kontroli drogowej samochód zostanie zatrzymany albo zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny lub też otrzyma Pani mandat za niekompletny pojazd i skierowanie na badanie techniczne po jej wcześniejszym zamontowaniu, gdyż obowiązek jej posiadania wynika z przepisów Prawa o ruchu drogowym.
Zgłoszenie usunięcia kratki w wydziale komunikacji Po dokonaniu zmiany i otrzymaniu badania ze stacji diagnostycznej ma Pani 30 dni, aby zawiadomić wydział komunikacji Urzędu Miasta o zmianie, jeżeli wiąże się ona ze zmianą danych w dowodzie rejestracyjnym. Do urzędu zgłaszamy się z następującymi dokumentami:
Urząd komunikacji dokona zmiany danych technicznych pojazdu, wydając pozwolenie czasowe (potocznie znane jako: dowód rejestracyjny próbny lub miękki dowód), a po kilku tygodniach będzie w tym urzędzie do odbioru dowód stały.
Ponadto skoro zmieni się status pojazdu w dowodzie rejestracyjnym, o tym fakcie musi zostać poinformowana firma ubezpieczeniowa. Ubezpieczyciel będzie mógł wówczas dokonać rekalkulacji składki klienta i na tej podstawie zwiększyć bądź zmniejszyć koszt ubezpieczenia samochodu. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>