Odstąpienie od umowy kupna towaru na fakturę VAT

• Autor: Piotr Brożyński

Jestem rolnikiem, osobą fizyczną, płatnikiem podatku VAT. Kupiłem odkurzacz z prezentacji na fakturę VAT na gospodarstwo rolne. Teraz chcę odstąpić od umowy kupna towary. Czy mam takie prawo?

Odstąpienie od umowy kupna towaru na fakturę VAT

Fot. Fotolia

Zakup towaru na odległość jako przedsiębiorca a możliwość odstąpienia od umowy zakupu

Jeżeli dokonywał Pan zakupu na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, lecz w ramach tego zakupu nie występował Pan jako konsument (to jest jako osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową), a jako przedsiębiorca, w takim przypadku nie przysługuje Panu prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni. Takie prawo zostało zastrzeżone bowiem wyłącznie dla konsumenta. Jak zaś wynika z przedstawionego przez Pana opisu, zakupu dokonał Pan na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, w związku z czym nie występował Pan jako konsument.

W takiej sytuacji nie przysługuje Panu prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Prawo odstąpienia przysługiwać by Panu mogło natomiast w przypadkach wskazanych w umowie lub w kodeksie cywilnym na podstawie przepisów dotyczących rękojmi za wady rzeczy, np. w sytuacji, gdy rzecz jest niezgodna z umową, to jest:

„1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

M.in. w ww. przypadkach przysługiwać by mogło Panu prawo do złożenia oświadczenia o odstąpieniu, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Pana wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.