.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Emerytowany kolejarz i jego rodzina - kto może wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach?

• Opublikowano: 28-05-2023 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński

Całe życie pracowałem na kolei. Obecnie jestem na emeryturze i w trakcie upadłości konsumenckiej. Mieszkam wraz z żoną i synem w mieszkaniu, które otrzymałem jak pracownik PKP – jestem głównym najemcą. Z żoną mam rozdzielność majątkową, ona też jest na emeryturze, ale „niekolejowej”. Czy żona albo syn mogą wykupić to mieszkanie na preferencyjnych warunkach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Emerytowany kolejarz i jego rodzina - kto może wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach?

Prawo do nabycia mieszkania przez pracownika kolei

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (zwanej dalej „ustawą”). Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 42 ustawy:

 

„1. Prawo do nabycia lokalu mieszkalnego przysługuje osobom, które zajmują lokal mieszkalny:

1) na podstawie umowy najmu;

2) po śmierci najemcy, jeżeli są osobami wymienionymi w art. 691 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego;

3) jeżeli są lub były pracownikami podmiotów utworzonych z zakładów lub jednostek organizacyjnych wydzielonych z PKP w okresie od dnia 1 lipca 1991 r.;

3a) jeżeli są lub były pracownikami:

a) przedsiębiorstw państwowych lub jednostek organizacyjnych,

b) podmiotów utworzonych z zakładów lub jednostek organizacyjnych wydzielonych z przedsiębiorstw państwowych po dniu 1 sierpnia 1990 r.

– które wykonywały lub nadal wykonują zadania na rzecz zbywcy lub jego poprzednika prawnego, bądź też, gdy budynki, w których są oni najemcami lokali, były budowane w ramach wspólnych inwestycji tych podmiotów wraz ze zbywcą lub jego poprzednikiem prawnym; (…).”

 

Nie sposób przyjąć, aby w art. 44 ust. 2 pkt 2 ustawy z 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe chodziło w ogóle o okres najmu lokalu mieszkalnego od PKP albo PKP i PKP S.A. łącznie, niezależnie od zmian podmiotowych po stronie najemcy. Pogląd ten nie wymaga uzasadnienia wówczas, gdy nie mamy do czynienia z poprzednikiem prawnym. Najemcą jest wówczas kolejna osoba, która zawiera nową umowę najmu. W przypadku wstąpienia w stosunek najmu należy uwzględnić rozwiązania prawne zawarte w omawianej ustawie. Te zaś rozwiązania – jako przepisy szczególne – wyraźnie wyróżniają w art. 42 ust. 1 pkt 1 i 2 – jako osoby uprawnione – osoby, której zajmują lokal na podstawie umowy najmu oraz po śmierci najemcy – krąg osób bliskich taksatywnie wymienionych w pkt 2. Ta druga grupa osób obejmuje zaś z reguły te podmioty, które wstępują w stosunek najmu.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uprawnieni do nabycia mieszkania po śmierci najemcy – kolejarza

Zajmowanie lokalu mieszkalnego jest podstawowym wymaganiem, które dotyczy zarówno najemcy, jak i osób wymienionych w pkt 2 art. 42 ust. 1 ustawy z 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe – po śmierci najemcy. Najemca może wskazać w formie pisemnej, która z osób bliskich, wspólnie z nim zamieszkujących jest uprawniona do nabycia lokalu mieszkalnego (art. 42 ust. 2 ustawy). Realizacja tego uprawnienia przez osobę wskazaną może jednak nastąpić po śmierci najemcy; wcześniej uprawnionym jest najemca.

 

Prawo do wystąpienia z wnioskiem o wykup przysługuje wyłącznie Panu. Przyjmując nawet, iż osobą uprawnioną zostanie żona, to nie będzie mogła skorzystać z bonifikaty. Ta ostatnia przysługuje wdowie po emerycie (pracowniku).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu