Emerytowany kolejarz i jego rodzina - kto może wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach?

• Opublikowano: 28-05-2023 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński

Całe życie pracowałem na kolei. Obecnie jestem na emeryturze i w trakcie upadłości konsumenckiej. Mieszkam wraz z żoną i synem w mieszkaniu, które otrzymałem jak pracownik PKP – jestem głównym najemcą. Z żoną mam rozdzielność majątkową, ona też jest na emeryturze, ale „niekolejowej”. Czy żona albo syn mogą wykupić to mieszkanie na preferencyjnych warunkach?

Emerytowany kolejarz i jego rodzina - kto może wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach?

Prawo do nabycia mieszkania przez pracownika kolei

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (zwanej dalej „ustawą”). Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 42 ustawy:

„1. Prawo do nabycia lokalu mieszkalnego przysługuje osobom, które zajmują lokal mieszkalny:

1) na podstawie umowy najmu;

2) po śmierci najemcy, jeżeli są osobami wymienionymi w art. 691 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego;

3) jeżeli są lub były pracownikami podmiotów utworzonych z zakładów lub jednostek organizacyjnych wydzielonych z PKP w okresie od dnia 1 lipca 1991 r.;

3a) jeżeli są lub były pracownikami:

a) przedsiębiorstw państwowych lub jednostek organizacyjnych,

b) podmiotów utworzonych z zakładów lub jednostek organizacyjnych wydzielonych z przedsiębiorstw państwowych po dniu 1 sierpnia 1990 r.

– które wykonywały lub nadal wykonują zadania na rzecz zbywcy lub jego poprzednika prawnego, bądź też, gdy budynki, w których są oni najemcami lokali, były budowane w ramach wspólnych inwestycji tych podmiotów wraz ze zbywcą lub jego poprzednikiem prawnym; (…).”

Nie sposób przyjąć, aby w art. 44 ust. 2 pkt 2 ustawy z 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe chodziło w ogóle o okres najmu lokalu mieszkalnego od PKP albo PKP i PKP S.A. łącznie, niezależnie od zmian podmiotowych po stronie najemcy. Pogląd ten nie wymaga uzasadnienia wówczas, gdy nie mamy do czynienia z poprzednikiem prawnym. Najemcą jest wówczas kolejna osoba, która zawiera nową umowę najmu. W przypadku wstąpienia w stosunek najmu należy uwzględnić rozwiązania prawne zawarte w omawianej ustawie. Te zaś rozwiązania – jako przepisy szczególne – wyraźnie wyróżniają w art. 42 ust. 1 pkt 1 i 2 – jako osoby uprawnione – osoby, której zajmują lokal na podstawie umowy najmu oraz po śmierci najemcy – krąg osób bliskich taksatywnie wymienionych w pkt 2. Ta druga grupa osób obejmuje zaś z reguły te podmioty, które wstępują w stosunek najmu.

Uprawnieni do nabycia mieszkania po śmierci najemcy – kolejarza

Zajmowanie lokalu mieszkalnego jest podstawowym wymaganiem, które dotyczy zarówno najemcy, jak i osób wymienionych w pkt 2 art. 42 ust. 1 ustawy z 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe – po śmierci najemcy. Najemca może wskazać w formie pisemnej, która z osób bliskich, wspólnie z nim zamieszkujących jest uprawniona do nabycia lokalu mieszkalnego (art. 42 ust. 2 ustawy). Realizacja tego uprawnienia przez osobę wskazaną może jednak nastąpić po śmierci najemcy; wcześniej uprawnionym jest najemca.

Prawo do wystąpienia z wnioskiem o wykup przysługuje wyłącznie Panu. Przyjmując nawet, iż osobą uprawnioną zostanie żona, to nie będzie mogła skorzystać z bonifikaty. Ta ostatnia przysługuje wdowie po emerycie (pracowniku).