Dostawa towarów z pominięciem terytorium Polski

Polski podatnik VAT dokonuje zakupu towaru w Chinach, a następnie po doliczeniu marży wystawia fakturę i sprzedaje towar podmiotowi w Rosji. Towar jest przemieszczany drogą morską i lądową z pominięciem obszaru Polski bezpośrednio do Rosji. Podmiot rosyjski płaci za dostawę towaru podmiotowi polskiemu. Czy przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu VAT? Jeśli tak, jak należy ją wykazać w deklaracji VAT od strony zakupu i sprzedaży? Jak wystawić fakturę dla kontrahenta z Rosji i wykazać obowiązek podatkowy? Czy podlega ona PCC?

Dostawa towarów z pominięciem terytorium Polski

Zakup towaru w Chinach i sprzedaż poza UE

Opisywane czynności będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli czynność prawna (umowa kupna) zostanie dokonana na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

„1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

W sytuacji, gdy czynność cywilnoprawna została dokonana poza terytorium RP, a towar również nie przebywa na polskim terytorium, przedmiotowa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest natomiast uregulowana zapisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy „opodatkowaniu podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów”.

Opodatkowaniu podatkiem podlegają również towary w przypadku zaprzestania działalności gospodarczej.

Przy czym jeżeli w ustawie jest mowa o:

  • imporcie towarów – rozumie się przez to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju;
  • eksporcie towarów – rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej.

Transakcja ta nie ma również charakteru wewnątrzwspólnotowego (nabywca jest podmiotem spoza Unii Europejskiej).

Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju

Miejscem dostawy towarów jest w przypadku:

  1. „towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy;
  2. towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem”.

Gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.

Zgodnie z zacytowanymi powyżej przepisami należy uznać, że transakcja opisana przez Panią w pytaniu stanowi dostawę towarów poza terytorium kraju. Ponieważ takie transakcje dają zgodnie z art. 86 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego pod warunkiem, że kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami – powinny być wykazane w deklaracji VAT-7 (7K/7D) w pozycji „dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

Nabycie towaru nie podlega wykazaniu w deklaracji. Faktura wystawiona na kontrahenta rosyjskiego powinna być wystawiona według stawki „nie podlega”.