Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście z działalności na etat w trakcie ciąży

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 10.01.2016

Moja partnerka prowadzi działalność gospodarczą i zaszła w ciążę. Planuje przejść na etat u tego samego pracodawcy/klienta celem lepszej ochrony. Czy ZUS traktuje takie sprawy jako podejrzane i czy ma prawo obniżyć lub odmówić zwolnienia chorobowego i urlopu macierzyńskiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety nie mogę odpowiedzieć, że ZUS nie będzie piętrzył problemów. Zwyczajowo bowiem jeśli kobieta rozpoczyna działalność gospodarczą bądź zostaje zatrudniona w trakcie ciąży, ZUS podejrzewa czynności tzw. pozorne mające na celu obejście ustawy celem wyłudzenia świadczeń z ubezpieczenie społecznego.

 

ZUS powołuje się tu zazwyczaj na treści art. 58 Kodeksu cywilnego: „czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy”.

 

W takiej sytuacji ZUS wydaje decyzję ustalającą, że dana osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym, od której to decyzji można się odwołać do sądu. Wówczas sąd bada czy rzeczywiście umowa o pracę była wykonywana. Dlatego też warto, jeśli Pana dziewczyna zdecyduje się na zatrudnienie, zadbać o ślady wykonywania przez nią pracy, tj. listy płac, dowody wypłaty wynagrodzenie, e-maile do klientów pracodawcy itd., po to, aby ewentualnie bez problemu wykazać, że praca była przez nią rzeczywiście świadczona.

 

Ważne jest też, aby stanowisko pracy, na którym będzie Pana dziewczyna pracować, istniało już wcześniej, a nie było tworzone specjalnie dla niej, bo to w zasadzie zawsze rodzi wątpliwości ZUS.

 

Oczywiście nie twierdzę na 100%, że ZUS będzie kwestionował istnienie umowy o pracę, ale teoretycznie winniście być Państwo na to przygotowani.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + VIII =

»Podobne materiały

Odmowa ZUS zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym

ZUS odmówił mi zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym z uwagi na naukę i dojazd (30 km, pół godziny) do szkoły pomaturalnej. W jaki sposób uzasadnić ten fakt w odwołaniu?

 

Zaległe składki ZUS sprzed kilkunastu lat

Mam pytanie o przedawnienie zaległych składek ZUS. W ostatnim czasie wystąpiłem do rozliczenie mojego konta w ZUS-ie i przedstawienie mojego zadłużenia, gdyż w ubiegłym roku nie opłaciłem składek za kilka miesięcy. W odpowiedzi otrzymałem informację o zadłużeniu, które uwzględnia moje zaległości spr

 

Oryginalne dokumenty

Składałem dzisiaj w ZUS-ie wniosek o wcześniejszą emeryturę. Do wniosku dołączyłem kopie dokumentów. Urzędniczka przyjmująca dokumenty stwierdziła, że wniosek nie będzie rozpatrzony, dopóki nie dostarczę oryginalnych dokumentów. Czy ZUS ma prawo domagać się oryginałów, skoro w innych urzędach respek

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »