Przejście z działalności na etat w trakcie ciąży

Moja partnerka prowadzi działalność gospodarczą i zaszła w ciążę. Planuje przejść na etat u tego samego pracodawcy/klienta celem lepszej ochrony. Czy ZUS traktuje takie sprawy jako podejrzane i czy ma prawo obniżyć lub odmówić zwolnienia chorobowego i urlopu macierzyńskiego?

Przejście z działalności na etat w trakcie ciąży

Czy ZUS może zakwestionować umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Niestety nie mogę odpowiedzieć, że ZUS nie będzie piętrzył problemów. Zwyczajowo bowiem jeśli kobieta rozpoczyna działalność gospodarczą bądź zostaje zatrudniona w trakcie ciąży, ZUS podejrzewa czynności tzw. pozorne mające na celu obejście ustawy celem wyłudzenia świadczeń z ubezpieczenie społecznego.

ZUS powołuje się tu zazwyczaj na treści art. 58 Kodeksu cywilnego: „czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy”.

W takiej sytuacji ZUS wydaje decyzję ustalającą, że dana osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym, od której to decyzji można się odwołać do sądu. Wówczas sąd bada czy rzeczywiście umowa o pracę była wykonywana. Dlatego też warto, jeśli Pana dziewczyna zdecyduje się na zatrudnienie, zadbać o ślady wykonywania przez nią pracy, tj. listy płac, dowody wypłaty wynagrodzenie, e-maile do klientów pracodawcy itd., po to, aby ewentualnie bez problemu wykazać, że praca była przez nią rzeczywiście świadczona.

Ważne jest też, aby stanowisko pracy, na którym będzie Pana dziewczyna pracować, istniało już wcześniej, a nie było tworzone specjalnie dla niej, bo to w zasadzie zawsze rodzi wątpliwości ZUS.

Oczywiście nie twierdzę na 100%, że ZUS będzie kwestionował istnienie umowy o pracę, ale teoretycznie winniście być Państwo na to przygotowani.