.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy osoba poszukiwana przez policję za dług alimentacyjny uzyska w konsulacie w Niemczech nowy paszport?

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Mieszkam na stałe w Niemczech. Mój paszport wydany przez konsulat w Berlinie będzie ważny jeszcze tylko przez pół roku. Ostatnio zobaczyłem w internecie, że jestem poszukiwany przez policję za stare zadłużenie alimentacyjne. Czy jeśli złożę wniosek o nowy paszport w konsulacie, zostanie mi on wydany i czy nie zostanę tam zatrzymany, skoro jestem poszukiwany? Jeśli w ogóle odważę się pójść z nowym wnioskiem, może lepiej byłoby, gdybym powiedział, że paszport zgubiłem, tak żeby mi nie zabrali ostatniego mojego dokumentu?

Nie posiadam też dowodu osobistego, bo stary dowod został zatrzymany przy wydaniu paszportu w 1988 r. Czy istnieje możliwość wyrobienia dowodu w Polsce bez mojej obecności przy składaniu wniosku i odbiorze dowodu? Czy siostra mogłaby za mnie to pozałatwiać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak wskazuje art. 3 ustawy o dokumentach paszportowych z 13 lipca 2006 r., każdy obywatel ma prawo otrzymania paszportu. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie. Art. 17 wymienionej ustawy wskazuje, że organ tj. wojewoda lub konsul może odmówić wydania paszportu na wniosek sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku zastosowania środka zapobiegawczego z art. 227 Kodeksu postępowania karnego w postaci zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu. Nie dotyczy to więc Pana przypadku.

 

Wniosek paszportowy zawiera nazwisko, imię (imiona), datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, wizerunek twarzy i podpis posiadacza, datę wydania i datę upływu ważności dokumentu paszportowego, serię i numer dokumentu paszportowego, numer PESEL, nazwę organu wydającego i dane biometryczne. Dane te wprowadzane są do ewidencji paszportowej i są porównywane z danymi zawartymi w centralnej ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych oraz z danymi ze zbioru PESEL. W tych ewidencjach brak jest informacji, że jest Pan poszukiwany. Z tego wynika, że organ paszportowy też o tym wiedział nie będzie.

 

Nie wydaje się też możliwe, by konsul mógł Pana zatrzymać, gdyż takie prawo musi być przewidziane ustawowo, a żadna ustawa nie przewiduje takiego uprawnienia w stosunku do konsula. Brak jest również podstaw, by konsul mógł zatrzymać Pana paszport. Paszport, którego termin ważności upłynął, pozostawia się dotychczasowemu posiadaczowi nawet w momencie wydawania nowego paszportu.

 

W odpowiedzi na Pana pytanie dotyczące dowodu osobistego informuję, że zgodnie z § 1 pkt 1 oraz § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 roku w spawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty – złożenie wniosku o dowód osobisty oraz jego odbiór wymaga osobistego stawiennictwa.

 

Z praktyki wiem, że nawet jeśli czasem urzędnicy zgadzają się na złożenie wniosku o dowód osobisty przez członka rodziny, to do jego odbioru wymagają zawsze osobistego stawiennictwa. W związku z powyższym Pana siostra raczej nie będzie mogła tego dla Pana załatwić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu