.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Długie zwolnienie lekarskie a późniejsze świadczenie i renta rodzinna

• Autor: Irena Sawa

Przebywam na długim zwolnieniu lekarskim, być może łącznie wyniesie ono 182 dni. Czy po tym okresie będę mogła pobierać świadczenie rehabilitacyjne (o ile zostanie mi przyznane), jeżeli otrzymuję również rentę rodzinną? Dodam, że moje dochody z pracy nie przekraczają przychodu powodującego zmniejszenie renty rodzinnej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Długie zwolnienie lekarskie a późniejsze świadczenie i renta rodzinna

Czy osoba mająca prawo do renty rodzinnej może pobierać świadczenie rehabilitacyjne?

Osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej może jednocześnie pobierać świadczenie rehabilitacyjne.

 

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) „świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy”.

 

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

 

Lekarz orzecznik ZUS orzeka o stopniu niezdolności do pracy i rokowaniach jej odzyskania w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

 

W terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem właściwej jednostki organizacyjnej ZUS. Komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie, jednak w uzasadnionych przypadkach ZUS, na wniosek ubezpieczonego, może przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu.

 

Także prezes ZUS może zakwestionować orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, zgłaszając zarzut wadliwości tego orzeczenia w terminie 14 dni od dnia jego wydania, i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej – podstawa prawna: art. 14 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy osobie nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje w okolicznościach wskazanych w art. 18 ust. 7 w związku z art. 22 wyżej wskazanej ustawy o świadczeniach pieniężnych oraz nie przysługuje osobie uprawnionej do:

 

  1. emerytury,
  2. renty z tytułu niezdolności do pracy,
  3. zasiłku dla bezrobotnych,
  4. zasiłku przedemerytalnego,
  5. świadczenia przedemerytalnego,
  6. urlopu dla poratowania zdrowia (dotyczy nauczycieli).

 

Przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych nie wykluczają uprawnienia do świadczenia rehabilitacyjnego osób uprawnionych do renty rodzinnej, co oznacza, że osoba uprawniona do renty rodzinnej może ubiegać się i pobierać świadczenie rehabilitacyjne.

 

W treści pytania podaje Pani bardzo istotną informację, z której wynika, iż dochód z tytułu zatrudnienia nie powoduje zawieszenia lub zmniejszenia wysokości renty (zob. art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Czy można równocześnie pobierać świadczenie rehabilitacyjne i rentę rodzinną?

Jeżeli powyższa sytuacja ma miejsce, to posiada Pani uprawnienie do pobierania zarówno świadczenia rehabilitacyjnego, jak i renty rodzinnej.

 

Dodać pragnę, iż zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych „świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży – 100% tej podstawy”.

 

Biorąc pod uwagę stosunek pracy, okres ochronny przed rozwiązaniem umowy obejmuje okres trzech pierwszych miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Powyższe oznacza, iż po upływie 3 pierwszych miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca może (ale nie musi oczywiście) rozwiązać stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia umowy (podstawa prawna: art. 53 § 1 Kodeksu pracy).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu