Najem mieszkania przez parę i późniejsze małżeństwo

• Opublikowano: 29-03-2022 • Autor: Kiecana Kamil

Kilka lat tam razem z moim partnerem zdecydowaliśmy się na wynajem mieszkania. Umowę podpisał tylko on. Ja tam mieszkałam razem z nim, właścicielka wiedziała, że tam mieszkam, widywaliśmy się co miesiąc, przekazując jej pieniądze. Nigdy przez tyle lat nie zgłaszała żadnych sprzeciwów. 2 lata temu zostaliśmy małżeństwem, ale nie poinformowaliśmy o tym właścicielki. Właścicielka mieszkania ma o to do nas pretensje, że jej nie poinformowaliśmy o tym fakcie. Czy musieliśmy to zrobić? Ma też pretensje do mnie, że podaję ten adres jako mój adres zamieszkania, ale nie mam do tego podstaw, bo nie mam umowy. Czy jej pretensje są uzasadnione? Czy muszę mieć umowę najmu, by móc mieszkać w tym mieszkaniu? Czy sam fakt, że pani właścicielka to przez tyle lat akceptowała (tzn. wtedy, gdy byłam w konkubinacie, a potem w małżeństwie), można traktować jako dorozumianą zgodę? Czy dopuszczalna jest sytuacja, że w konkubinacie tylko jeden konkubent podpisuje umowę, a drugi mieszka z nim bez umowy, za takim dorozumianym przyzwoleniem? A czy teraz na umowie konieczny jest także mój podpis, czy wystarczy, że mój mąż podpisze umowę?

Najem mieszkania przez parę i późniejsze małżeństwo

Najem mieszkania przez dwie osoby

Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.

Zgodnie z art. 6801 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.
§ 2. Ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie powoduje ustania wspólności najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny. Sąd, stosując odpowiednio przepisy o ustanowieniu w wyroku rozdzielności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu”.

Zgodnie z art. 690 „do ochrony praw najemcy do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności".

Zawarcie małżeństwa przez najemców

Zatem, odpowiadając na Pani pytania:

  1. Pani mąż nie miał obowiązku informować wynajmującego o zawarciu z Panią związku małżeńskiego.
  2. Miejsce zamieszkania to miejsce, w którym osoba przebywa z zamiarem zamieszkiwania i nie ma podstaw ku temu, aby zabraniać Pani podawania takiego adresu.
  3. Nie musi Pani być wskazana w umowie jako najemca, zwłaszcza gdy jest Pani żoną najemcy.
  4. Jeśli umowa najmu nie zabraniała zamieszkiwania wraz z konkubentem, to w mojej ocenie nie ma podstaw do zabraniania takiego zamieszkiwania (Państwa umowa zabrania jedynie podnajmowania lub oddawania lokalu osobie trzeciej do bezpłatnego użytkowania, a trudno uznać konkubenta za osobę trzecią).
  5. Obecnie wystarczy, że mąż jest najemcą, jednak jeśli to możliwe, to optymalnie byłoby, gdyby Pani również była określona w umowie jako najemca lub przynajmniej, aby była o Pani wzmianka w umowie (będzie to dla Pani korzystne np. w razie ewentualnych interwencji policji itp.), jednak, jak pisałem, nie jest to konieczne.