
Dystrybucja produktów na terenie Polski przez kilka firm• Autor: Grzegorz Gęborek |
Jestem generalnym dystrybutorem niemieckiego producenta pewnych produktów na rynku polskim. Mam podpisaną z producentem umową, w której świetle będę jego jedynym przedstawicielem na terenie Polski. Od pewnego czasu mniejsze, lokalne firmy zakupują produkty, których dystrybucją się zajmuję, bezpośrednio w hurtowniach w Niemczech i oferują je klientom w Polsce. Stają się tym samym ich kolejnym importerem. Jak w świetle prawa wygląda swoboda bądź ograniczenie możliwości handlu innych firm oferujących te same co ja produkty na terenie Polski, a nieposiadających oficjalnego statusu dystrybutora? |
Umowa dystrybucji na terytorium Polski na wyłącznośćW pierwszej kolejności należy wskazać, że zawarta przez Pana z producentem umowa, określona przez Pana jako umowa dystrybucji na terytorium Polski na wyłączność, wywiera skutki między stronami umowy, a więc Panem i producentem. Do istotnych elementów takich umów należy zobowiązanie producenta do sprzedaży produktu wyłącznie kontrahentowi, który ma rozprowadzać na określonym obszarze. Jeżeli producent zobowiązał się do sprzedaży swoich produktów Panu jako wyłącznemu dystrybutorowi, to umowa powinna też zawierać postanowienia zabezpieczające Pańskie interesy w przypadku naruszenia umowy przez producenta. Może Pan poinformować producenta o istniejącym stanie rzeczy i wyjaśniać sytuację bezpośrednio z producentem.
Jeżeli jednak towary te są oryginalne i legalnie nabywane w Niemczech, gdzie producent wprowadził je pierwotnie do obrotu, a następnie importowane przez innych przedsiębiorców do Polski, to trudno uznać działanie tych podmiotów za bezprawne. Jest to zjawisko tzw. importu równoległego, który w tym przypadku nie jest nielegalny, gdyż towar raz wprowadzony do obrotu na terytorium UE nie może podlegać dalszym restrykcjom handlowym.
Nie widzę też legalnych możliwości przeciwdziałaniu temu zjawisku poza konkurowaniem na rynku polskim.
Natomiast różne działania polegające na ograniczeniu importu bądź namawianie producenta albo hurtownika do niezawierania umów z tymi podmiotami może w pewnych okolicznościach stanowić czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 15 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r. Nieważność zapisów umów ograniczających możliwość importu i dystrybucjiCo więcej, proszę mieć na uwadze, że prawo unijne wprowadza szereg mechanizmów, przejmowanych też do systemów prawnych w państwach członkowskich, których celem jest zapewnienie swobodnego przepływu towarów i usług, otwartego rynku wewnętrznego i uczciwej konkurencji. Wobec tego umowy ograniczające możliwość importu i dystrybucji mogą być co do części lub całości nieważne z mocy prawa. To, iż podpisano taką umowę, nie oznacza, że nie może ona budzić zastrzeżenia odnośnie jej legalności, a wręcz pewne zapisy mogą być nieważne.
Należy tu wskazać na art. 101 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej:
„1. Niezgodne z rynkiem wewnętrznym i zakazane są wszelkie porozumienia między przedsiębiorstwami, wszelkie decyzje związków przedsiębiorstw i wszelkie praktyki uzgodnione, które mogą wpływać na handel między Państwami Członkowskimi i których celem lub skutkiem jest zapobieżenie, ograniczenie lub zakłócenie konkurencji wewnątrz rynku wewnętrznego, a w szczególności te, które polegają na:
2. Porozumienia lub decyzje zakazane na mocy niniejszego artykułu są nieważne z mocy prawa.
3. Jednakże postanowienia ustępu 1 mogą zostać uznane za niemające zastosowania do:
Przepisy odpowiadające w powyższym zakresie prawy unijnemu wprowadzono do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 16 lutego 2007 r.:
„Art. 6 [Definicja i katalog]
1. Zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, polegające w szczególności na:
2. Porozumienia, o których mowa w ust. 1, są w całości lub w odpowiedniej części nieważne, z zastrzeżeniem art. 7 i 8.
Art. 7 [Wyłączenia]
1. Zakazu, o którym mowa w art. 6 ust. 1, nie stosuje się do porozumień zawieranych między:
2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się do przypadków określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1–3 i 7.
Art. 8 [Katalog]
1. Zakazu, o którym mowa w art. 6 ust. 1, nie stosuje się do porozumień, które jednocześnie:
2. Ciężar udowodnienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, spoczywa na przedsiębiorcy.
3. Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć określone rodzaje porozumień spełniające przesłanki, o których mowa w ust. 1, spod zakazu, o którym mowa w art. 6 ust. 1, biorąc pod uwagę korzyści, jakie mogą przynieść określone rodzaje porozumień. W rozporządzeniu Rada Ministrów określi:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Grzegorz Gęborek Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego. |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>