Dwudniowa przerwa w L4 i kolejne zwolnienie

W dniu dzisiejszym (piątek) kończy mi się zwolnienie lekarskie po 181 dniach na uraz kręgosłupa. Czy po przerwie weekendowej (sobota–niedziela), jak zachoruję w poniedziałek rano na inna chorobę, to okres 182 dni będzie liczył się od początku? Czy pracodawca będzie mógł wręczyć mi wypowiedzenie z racji dwudniowej przerwy w L4? Zaznaczam, że firma nie pracuje w weekendy.

Dwudniowa przerwa w L4 i kolejne zwolnienie

Liczenie okresu zwolnienia chorobowego

Zgodnie z ustawą zasiłkową:

„Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni.

Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej „okresem zasiłkowym”, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1”.

Wynikające z ustawy zasady liczenia okresu zasiłkowego są następujące:

  • w razie następujących po sobie bezpośrednio okresów niezdolności do pracy z powodu różnych chorób wlicza się wszystkie te okresy niezdolności do okresu zasiłkowego; jeśli jedną z tych chorób jest gruźlica, okres zasiłkowy wynosi 12 miesięcy;
  • gdy między okresami niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby występuje przerwa, to jeśli jest ona krótsza niż 60 dni – okresy obu niezdolności się sumuje; jeśli zaś jest dłuższa – następna niezdolność do pracy rozpoczyna bieg nowego okresu zasiłkowego;
  • bieg okresu zasiłkowego liczy się zawsze od początku, jeśli nowa niezdolność do pracy jest z innej przyczyny niż poprzednia i wystąpiła po przerwie co najmniej jednodniowej;
  • do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresie wyczekiwania;
  • do okresu zasiłkowego wlicza się okresy niezdolności do pracy, za które prawo do zasiłku utracono;
  • do okresu zasiłkowego wlicza się okres niezdolności do pracy, za który przysługiwało prawo do wynagrodzenia gwarancyjnego; okresy prawa do wynagrodzenia gwarancyjnego wlicza się do okresu zasiłkowego na zasadach ogólnych – oznacza to, że 36 dzień niezdolności do pracy w toku może być zarówno pierwszym, jak i kolejnym dniem okresu zasiłkowego;
  • jeżeli w całym okresie niezdolności do pracy przysługuje wyłącznie wynagrodzenie gwarancyjne (nauczyciele akademiccy, sędziowie i prokuratorzy), okres prawa do tego wynagrodzenia liczy się według zasad liczenia okresu zasiłkowego.

Nowy okres zasiłkowy

Oznacza to, że w opisanym przypadku nowa choroba – o ile nie istniała wcześniej, nie mogła współistnieć w czasie poprzedniej niezdolności, czyli nie mógł Pan na nią chorować, bez względu na posiadanie zwolnienia – spowoduje powstanie nowego okresu zasiłkowego przez 182 dni.

Za przerwę w zwolnieniu pracodawca nie może Pana zwolnić dyscyplinarnie. Weekend wolny od pracy nie jest nieobecnością nieusprawiedliwioną, nie upoważnia do wypowiedzenia umowy w trybie dyscyplinarnym.