Konsekwencje zakupu podrobionego dokumentu prawa jazdy

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Zastanawiam się, jak wygląda kwestia zakupu prawa jazdy – a więc zdobycie podrobionego dokumentu. W założeniu udaje się, że się zdało egzamin, dokumenty są wysyłane do urzędu. Jakie są konsekwencje prawne wykrycia zakupu podrobionego dokumentu?

Konsekwencje zakupu podrobionego dokumentu prawa jazdy

Zakup i posługiwanie się podrobionym dokumentem prawa jazdy

Jeżeli kupi Pan podrobiony dokument, jakim jest prawo jazdy, od osoby niebędącej urzędnikiem uprawnionym do jego wystawiania (tj. fałszerz spreparuje blankiet prawa jazdy), będzie Pan ponosić odpowiedzialność karną na podstawie art. 270 § 1 Kodeksu karnego z tytułu używania podrobionego dokumentu – tu prawa jazdy. Występek używania sfałszowanego (podrobionego) dokumentu zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności:

„Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli zaś dokument prawa jazdy zostanie wystawiony, gdy uprawniony urzędnik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego poświadczy nieprawdę, tj. że zdał Pan egzamin i posiada uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym, będzie Pan ponosił odpowiedzialność karną na podstawie art. 273 Kodeksu karnego w związku z art. 271 § 1 tegoż kodeksu.

Kara za używanie podrobionego dokumentu

Występek używania dokumentu poświadczającego nieprawdę (podrobionego dokumentu) podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

„Art. 271. § 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…)

Art. 273. Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.