Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za jazdę po pijanemu

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 25.05.2012

Prowadziłem samochód po pijanemu – w badaniu wyszło 2 promile. Trzecie badanie wykazywało spadek, ale nie zostało uwzględnione. Nie było kolizji ani poszkodowanych. Poddałem się dobrowolnie karze. Zatrzymano mi prawo jazdy. Czy mogę odwołać się od tej kary, czy lepiej czekać na wyrok? Sprawa trafi do sądu, ile mnie może „kosztować” tak jazda po pijanemu? Co mnie czeka w sądzie? Czy warto brać prawnika, z jakimi kosztami się to wiąże?

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Składanie zażalenia na postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego (o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za jazdę po alkoholu) nie leży w Pana interesie, a ponadto zapewne nie zostanie uwzględnione. Czeka Pana postępowanie przed sądem i wydanie wyroku skazującego. Bez znaczenia jest tu okoliczność, że nie spowodował Pan kolizji i że Pańska jazda po pijanemu nikomu nie wyżądziła krzywdy. Wniesienie zażalenia na postanowienie nie będzie mieć natomiast żadnego wpływu na treść wyroku, jaki ostatecznie wyda sąd, za jazdę po alkoholu.

 

Stężenie alkoholu we krwi, jak wskazują wyniki badania, dowodzi, że prowadził Pan w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z treścią art. 115 § 16 pkt 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Trzecie badanie, pomimo że wykazało tendencję spadkową stężenia alkoholu, nie ma znaczenia dla oceny zasadności wszczęcia postępowania karnego w sprawie o jazdę po alkoholu.

 

Pańskie zachowanie wypełnia znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 K.k.: „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Maksymalna kara, jaką zagrożone jest powyższe przestępstwo jazdy po alkoholu, to dwa lata pozbawienia wolności. Taki wymiar kary to jednocześnie górna granica kary pozbawienia wolności, która uprawnia sąd do zastosowania warunkowego zawieszenia jej wykonania (art. 69 § 1 K.k.). Okres warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności wynosi od 2 do 5 lat. Z reguły sądy orzekają w takich sprawach karę pozbawienia wolności, choć również w wymiarze krótszym niż dwa lata.

 

Musi Pan liczyć się z tym, że tytułem środka karnego za jazdę po pijanemu sąd orzeknie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od roku do 10 lat (art. 39 pkt 3 K.k.). Jest to obowiązkiem sądu, jeśli pojazd prowadzono w stanie nietrzeźwości (art. 42 § 2 K.k.). Orzekając ten zakaz, sąd nakłada na skazanego obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do jazdy. Co bardzo ważne, do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie (art. 43 § 3 K.k.).

 

Okres od momentu, kiedy prawo jazdy zostało Panu zatrzymane, zostanie zaliczony na poczet orzeczonego środka karnego. Im zatem wcześniej prawo jazdy zostało przekazane właściwym organom, tym wcześniej otrzyma je Pan z powrotem, po wykonaniu środka karnego.

 

Zgodnie z treścią przepisu art. 63 § 2 K.k. „na poczet orzeczonych środków karnych, o których mowa w art. 39 pkt 2-3, zalicza się okres rzeczywistego stosowania odpowiadających im rodzajowo środków zapobiegawczych, wymienionych w art. 275 lub 276 Kodeksu postępowania karnego”. Zgodnie z treścią art. 276 Kodeksu postępowania karnego „tytułem środka zapobiegawczego można nakazać powstrzymywanie się od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów”. Właśnie taki środek zapobiegawczy w postępowaniu przygotowawczym zastosowano wobec Pana. Oczywiście, dla zasady można złożyć zażalenie na to postanowienie, ale, jak pisałam wyżej, jest to bezcelowa czynność procesowa.

 

Decyzja o skorzystaniu z pomocy prawnej adwokata w sprawie o prowadzenie pojazdu po pijanemu należy do Pana. O koszt prowadzenia sprawy proszę pytać w wybranej kancelarii adwokackiej, stawki stosowane przez adwokatów są bardzo różne. Może Pan także wystąpić o przyznanie adwokata z urzędu, jeśli wykaże Pan, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

 

Koszty rozprawy przed sądem karnym określa ustawa z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych (j.t. Dz. U. z 1983 r. Nr 49, poz. 223 z późn. zm.). Opłaty te uiszcza się na rzecz Skarbu Państwa, zasądza je sąd w wyroku, a zależą one od wysokości wymierzonej kary pozbawienia wolności w pierwszej instancji. W Pańskim przypadku może być to maksymalnie 300 zł (kara pozbawienia wolności do lat dwóch). Dodatkowo, gdyby sąd skazał Pana na grzywnę, opłata wyniosłaby 10% orzeczonej kary grzywny, nie mniej niż 30 zł; w przypadku skazania na grzywnę obok kary pozbawienia wolności – opłata wynosi 20% od wymierzonej grzywny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (8):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 4 =

03.02.2015

Łatwo jest pisać o zabieraniu auta pijanemu kierowcy. A kto zastanowi się nad rodziną tegoż alkoholika? Przecież często bywa tak że jest to jedyne w domu auto i dlaczego cała rodzina ma cierpieć przez głupotę jednego? Kara powinna dotykać tylko sprawcę, a nawet nałożenie wysokiej kary pieniężnej najbardziej dotknie rodzinę, bo ten co pije na alkohol i tak będzie miał pieniadze. Sama jestem za surowymi karami dla jeżdżących po pijanemu, lecz walczę o to z mężem od dawna, ale to nie dziecko , nie dam klapsa i nie siądzie na tyłku.

Magda

25.06.2013

Otrzymałam dziś wyrok nakazowy sądu w Szczecinie. Kierowca w stanie nietrzeźwości(ponad 2 promile), recydywista, bez prawa jazdy, który uciekł z miejsca kolizji- uderzył w tył mojego samochodu stojącego na czerwonym świetle- otrzymał karę grzywny w wysokości 100( sto) złotych.Całe szczęście, że wnioskowałam o status oskarżyciela posiłkowego, zaskarżam taki wyrok i odbędzie się się -mam nadzieję-uczciwy proces.Takie wyroki wydają sędziowie w Polsce za jazdę po pijanemu.

Ania

31.05.2013

za jazdę po pijaku odbierać samochody i prawka, nie ma litości!!!

Marta

20.05.2013

> a dlaczego nie od razy cały majątek, kurde człowiek bity z każdej
> strony i wszystko mu chcą zabrać za 0,1 przekroczenia
Nie za 0,1 przekroczenia, tylko za 10-krotne przekroczenie.

Cogito

20.05.2013

a dlaczego nie od razy cały majątek, kurde człowiek bity z każdej strony i wszystko mu chcą zabrać za 0,1 przekroczenia uważajcie bo jeszcze na was kiedyś padnie

anonim

17.05.2013

marku. nie jest to takie oczywiste . ja mam firmę i jak mój pracownik jakby jechał nawalony po pijaku i straciłby samochód to jak to rozwiązać. dlaczego mam tracić samochód i użerać się potem z policja. jak chodzi o auta prytwatne to tu popieram za jazdę pijakom trzeba odbierać pojazdy ale czy rowery też bo kto to będzie przechowywał.

zibi

16.05.2013

A ja wam powiem tak: mieszkam na wsi, aby dojść do najbliższego sklepu trzeba pokonać jakieś 600 m. Nie ma chodnika, trzeba isc jezdnią. Jest wąsko. Moje dzieci pokonują tę trasę. I co jesli jakis pijany delikwent będzie sobie jechał i potrąci moje dziecko?!?!?! Wystarczy chwila i juz tragedia :( Dlatego uważam, ze kary za jazde po pijaku powinny byc surowe!!! Niewazne czy byl wypadek, czy go nie bylo. Niech ludzie sobie zapamiętają: po spożyciu alkoholu NIE WOLNO jeździć samochodem!

Mama

15.05.2013

Nie rozumiem dlaczego za jazdę po pijanemu nie mogą odbierać samochodów. To byłaby najlepsza kara za takie zachowanie. Nie można twierdzić że nikt nie ucierpiał. Stwarza się potencjalne duże zagrożenie dla nie winnych ludzi. Widać nikomu na tym nie zależy aby kierowcy pijacy byli skutecznie eliminowani.

Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wymiar kary za jazdę pod wpływem alkoholu, jeśli kierowca w przeszłości popełnił podobne wykroczenie

Miesiąc temu rozbiłem samochód, prowadząc po pijanemu. W wydychanym powietrzu miałem 2 promile. Niestety już wcześniej miałem dwa razy zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu: raz na 9 miesięcy i raz na jeden rok. Minęło od tamtych spraw ponad 4 lata. W międzyczasie zdawałem ponownie egzamin, ponieważ przekroczyłem dozwoloną liczbę punktów karnych.

Zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji i myślę, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla czynu, jakiego się dopuściłem, ale zależy mi bardzo, aby okres utraty prawa jazdy był jak najkrótszy, bo moja praca wiąże się z poruszaniem samochodem. Na pracy zależy mi tym bardziej, że moja narzeczona jest w 8. miesiącu ciąży. Czy w przypadku, gdy nie mamy jeszcze ślubu, a rodzi się dziecko, które uznaję, staję się tzw. żywicielem rodziny?

Nie mam pojęcia, jakiej kary spodziewać się w tej sytuacji. Czy powinienem zatrudnić obrońcę? Czy mogę liczyć na to, że do tego czasu tamte wykroczenia uległy zatarciu, czy muszę złożyć o to wniosek? Czy sąd może odwołać się do wydziału komunikacji w sprawie moich akt ewidencyjnych? W aktach tych, z tego co wyczytałem w internecie, jest cała historia od wydania dokumentu.

Transport roweru czy jazda po pijanemu?

Będąc nietrzeźwą (I próba – 0,31 mg/dm 3 ; II próba – 0,22 mg/dm 3 ), siedziałam na siodełku niesprawnego roweru (spadł łańcuch) i odpychając się nogami, jechałam po chodniku pustej ulicy nocą. Jaka jest kwalifikacja prawna takiego czynu? Czy niesprawny rower jest nadal pojazdem?

Jazda po alkoholu a złagodzenie wyroku przez dobrowolne poddanie się karze

Kilka dni temu spowodowałem kolizję drogową. Wezwano policję i pomiar alkomatem wykazał mi 0,9 promila w wydychanym powietrzu. Przyznaję się do winy i wiem, że będę miał zatrzymane prawo jazdy, co jednak bardzo utrudni mi pracę. Chciałbym dobrowolnie poddać się karze – kiedy i jak złożyć takie oświadczenie? Czy mogę prosić o podanie czasu, na jaki będę miał odebrane prawo jazdy? Za mój czyn grozi mi pozbawienie wolności – czy mogę zaproponować karę grzywny (w jakiej wysokości?) lub opłatę na cele społeczne?

Próba samobójcza a przestępstwo

Choruję na depresję maniakalną. Wczoraj pod wpływem alkoholu wsiadłem za kierownicę i chcąc popełnić samobójstwo, zjechałem z drogi. Nic mi się nie stało, ale na miejscu pojawili się policjanci, którzy zbadali mnie alkomatem. Czy popełniłem przestępstwo? Czy grozi mi utrata prawa jazdy na zawsze?

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Straciłem prawo jazdy na dwa lata, ponieważ prowadziłem pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości. Miałem 2,5 promila. Od 2009 r. mam własną firmę i potrzebuję prawa jazdy do pracy. Czy można ubiegać się o złagodzenie kary?

 

Jazda pod wpływem alkoholu

Parę miesięcy temu zostałem zatrzymany przez policję (do rutynowej kontroli); badanie alkomatem wskazało 0,27 mg alkoholu we krwi. Funkcjonariusze zabrali mnie na komendę, gdzie zbadano mnie ponownie i wówczas wynik wyniósł 0,23 mg. Niedawno otrzymałem postanowienie o odebraniu prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu; w uzasadnieniu napisano: „nadzoruje postępowanie przygotowawcze w sprawie o czyn z art. 178a § 1 Kodeksu karnego”. Mam kilka dni na złożenie zażalenia. Jak mogę się bronić? Dodam, że mam prawo jazdy od kilkudziesięciu lat, nigdy nie jeździłem pod wpływem alkoholu (ba, otrzymałem przez ten czas zaledwie kilka mandatów za przekroczenie prędkości), a w momencie zdarzenia nic nie wskazywało na nietrzeźwość (poprzedniego wieczoru wypiłem dwa kieliszki wódki, było to jednak około 10 godzin przed jazdą), czułem się dobrze, moja żona także nie widziała powodów do zaniepokojenia. W dodatku wsiadłem za kierownicę z ważnego powodu: moja siostra zadzwoniła z informacją, że nasza mama bardzo źle się poczuła, więc musiałem jak najszybciej do niej pojechać. Czy to mogą być okoliczności łagodzące?

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Jadąc samochodem osobowym, zostałam zatrzymana do kontroli, która wykazała, że mam 0,35 mg/l alkoholu we krwi. Było to około 8 rano, poprzedniego dnia ok. 23 wypiłam trochę alkoholu, ale czułam się dobrze. Zatrzymano mi prawo jazdy kategorii A i B. Jakie mogą być konsekwencje jazdy po alkoholu? Chciałabym poddać się dobrowolnie karze. Prawo jazdy jest mi niezbędne, aby pracować; w pracy mam świetną opinię, nigdy wcześniej nie miałam problemów z prawem. Ponadto muszę wozić chore dziecko do lekarza i na rehabilitację. Czy to mogą być argumenty przemawiające na moją korzyść?

Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

Wczoraj rano wjechałem na rowerze na stację benzynową w celu zakupienia papierosów. Podjechał radiowóz i panowie policjanci zaprosili mnie do dmuchnięcia w alkomat. Wynik wykazał 0,32 mg/l (dziwne, bo nic rano nie piłem). Zabrano mnie na komendę i potwierdzono w drugiej próbie wynik. Zatrzymano mi prawo jazdy i mam wezwanie na rozmowę za tydzień. Chciałem zapytać, co mi grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. Jestem osobą niekaraną i zależy mi na szybkim i w miarę bezbolesnym zakończeniu. Czy w takiej sytuacji warto dobrowolnie poddać się karze?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »