Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za jazdę po pijanemu

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 25.05.2012

Prowadziłem samochód po pijanemu – w badaniu wyszło 2 promile. Trzecie badanie wykazywało spadek, ale nie zostało uwzględnione. Nie było kolizji ani poszkodowanych. Poddałem się dobrowolnie karze. Zatrzymano mi prawo jazdy. Czy mogę odwołać się od tej kary, czy lepiej czekać na wyrok? Sprawa trafi do sądu, ile mnie może „kosztować” tak jazda po pijanemu? Co mnie czeka w sądzie? Czy warto brać prawnika, z jakimi kosztami się to wiąże?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Składanie zażalenia na postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego (o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za jazdę po alkoholu) nie leży w Pana interesie, a ponadto zapewne nie zostanie uwzględnione. Czeka Pana postępowanie przed sądem i wydanie wyroku skazującego. Bez znaczenia jest tu okoliczność, że nie spowodował Pan kolizji i że Pańska jazda po pijanemu nikomu nie wyżądziła krzywdy. Wniesienie zażalenia na postanowienie nie będzie mieć natomiast żadnego wpływu na treść wyroku, jaki ostatecznie wyda sąd, za jazdę po alkoholu.

 

Stężenie alkoholu we krwi, jak wskazują wyniki badania, dowodzi, że prowadził Pan w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z treścią art. 115 § 16 pkt 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Trzecie badanie, pomimo że wykazało tendencję spadkową stężenia alkoholu, nie ma znaczenia dla oceny zasadności wszczęcia postępowania karnego w sprawie o jazdę po alkoholu.

 

Pańskie zachowanie wypełnia znamiona przestępstwa z art. 178a § 1 K.k.: „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

 

Maksymalna kara, jaką zagrożone jest powyższe przestępstwo jazdy po alkoholu, to dwa lata pozbawienia wolności. Taki wymiar kary to jednocześnie górna granica kary pozbawienia wolności, która uprawnia sąd do zastosowania warunkowego zawieszenia jej wykonania (art. 69 § 1 K.k.). Okres warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności wynosi od 2 do 5 lat. Z reguły sądy orzekają w takich sprawach karę pozbawienia wolności, choć również w wymiarze krótszym niż dwa lata.

 

Musi Pan liczyć się z tym, że tytułem środka karnego za jazdę po pijanemu sąd orzeknie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od roku do 10 lat (art. 39 pkt 3 K.k.). Jest to obowiązkiem sądu, jeśli pojazd prowadzono w stanie nietrzeźwości (art. 42 § 2 K.k.). Orzekając ten zakaz, sąd nakłada na skazanego obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do jazdy. Co bardzo ważne, do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie (art. 43 § 3 K.k.).

 

Okres od momentu, kiedy prawo jazdy zostało Panu zatrzymane, zostanie zaliczony na poczet orzeczonego środka karnego. Im zatem wcześniej prawo jazdy zostało przekazane właściwym organom, tym wcześniej otrzyma je Pan z powrotem, po wykonaniu środka karnego.

 

Zgodnie z treścią przepisu art. 63 § 2 K.k. „na poczet orzeczonych środków karnych, o których mowa w art. 39 pkt 2-3, zalicza się okres rzeczywistego stosowania odpowiadających im rodzajowo środków zapobiegawczych, wymienionych w art. 275 lub 276 Kodeksu postępowania karnego”. Zgodnie z treścią art. 276 Kodeksu postępowania karnego „tytułem środka zapobiegawczego można nakazać powstrzymywanie się od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów”. Właśnie taki środek zapobiegawczy w postępowaniu przygotowawczym zastosowano wobec Pana. Oczywiście, dla zasady można złożyć zażalenie na to postanowienie, ale, jak pisałam wyżej, jest to bezcelowa czynność procesowa.

 

Decyzja o skorzystaniu z pomocy prawnej adwokata w sprawie o prowadzenie pojazdu po pijanemu należy do Pana. O koszt prowadzenia sprawy proszę pytać w wybranej kancelarii adwokackiej, stawki stosowane przez adwokatów są bardzo różne. Może Pan także wystąpić o przyznanie adwokata z urzędu, jeśli wykaże Pan, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

 

Koszty rozprawy przed sądem karnym określa ustawa z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych (j.t. Dz. U. z 1983 r. Nr 49, poz. 223 z późn. zm.). Opłaty te uiszcza się na rzecz Skarbu Państwa, zasądza je sąd w wyroku, a zależą one od wysokości wymierzonej kary pozbawienia wolności w pierwszej instancji. W Pańskim przypadku może być to maksymalnie 300 zł (kara pozbawienia wolności do lat dwóch). Dodatkowo, gdyby sąd skazał Pana na grzywnę, opłata wyniosłaby 10% orzeczonej kary grzywny, nie mniej niż 30 zł; w przypadku skazania na grzywnę obok kary pozbawienia wolności – opłata wynosi 20% od wymierzonej grzywny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (8):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - X =

03.02.2015

Łatwo jest pisać o zabieraniu auta pijanemu kierowcy. A kto zastanowi się nad rodziną tegoż alkoholika? Przecież często bywa tak że jest to jedyne w domu auto i dlaczego cała rodzina ma cierpieć przez głupotę jednego? Kara powinna dotykać tylko sprawcę, a nawet nałożenie wysokiej kary pieniężnej najbardziej dotknie rodzinę, bo ten co pije na alkohol i tak będzie miał pieniadze. Sama jestem za surowymi karami dla jeżdżących po pijanemu, lecz walczę o to z mężem od dawna, ale to nie dziecko , nie dam klapsa i nie siądzie na tyłku.

Magda

25.06.2013

Otrzymałam dziś wyrok nakazowy sądu w Szczecinie. Kierowca w stanie nietrzeźwości(ponad 2 promile), recydywista, bez prawa jazdy, który uciekł z miejsca kolizji- uderzył w tył mojego samochodu stojącego na czerwonym świetle- otrzymał karę grzywny w wysokości 100( sto) złotych.Całe szczęście, że wnioskowałam o status oskarżyciela posiłkowego, zaskarżam taki wyrok i odbędzie się się -mam nadzieję-uczciwy proces.Takie wyroki wydają sędziowie w Polsce za jazdę po pijanemu.

Ania

31.05.2013

za jazdę po pijaku odbierać samochody i prawka, nie ma litości!!!

Marta

20.05.2013

> a dlaczego nie od razy cały majątek, kurde człowiek bity z każdej
> strony i wszystko mu chcą zabrać za 0,1 przekroczenia
Nie za 0,1 przekroczenia, tylko za 10-krotne przekroczenie.

Cogito

20.05.2013

a dlaczego nie od razy cały majątek, kurde człowiek bity z każdej strony i wszystko mu chcą zabrać za 0,1 przekroczenia uważajcie bo jeszcze na was kiedyś padnie

anonim

17.05.2013

marku. nie jest to takie oczywiste . ja mam firmę i jak mój pracownik jakby jechał nawalony po pijaku i straciłby samochód to jak to rozwiązać. dlaczego mam tracić samochód i użerać się potem z policja. jak chodzi o auta prytwatne to tu popieram za jazdę pijakom trzeba odbierać pojazdy ale czy rowery też bo kto to będzie przechowywał.

zibi

16.05.2013

A ja wam powiem tak: mieszkam na wsi, aby dojść do najbliższego sklepu trzeba pokonać jakieś 600 m. Nie ma chodnika, trzeba isc jezdnią. Jest wąsko. Moje dzieci pokonują tę trasę. I co jesli jakis pijany delikwent będzie sobie jechał i potrąci moje dziecko?!?!?! Wystarczy chwila i juz tragedia :( Dlatego uważam, ze kary za jazde po pijaku powinny byc surowe!!! Niewazne czy byl wypadek, czy go nie bylo. Niech ludzie sobie zapamiętają: po spożyciu alkoholu NIE WOLNO jeździć samochodem!

Mama

15.05.2013

Nie rozumiem dlaczego za jazdę po pijanemu nie mogą odbierać samochodów. To byłaby najlepsza kara za takie zachowanie. Nie można twierdzić że nikt nie ucierpiał. Stwarza się potencjalne duże zagrożenie dla nie winnych ludzi. Widać nikomu na tym nie zależy aby kierowcy pijacy byli skutecznie eliminowani.

Marek

»Podobne materiały

Wymiar kary za jazdę pod wpływem alkoholu, jeśli kierowca w przeszłości popełnił podobne wykroczenie

Miesiąc temu rozbiłem samochód, prowadząc po pijanemu. W wydychanym powietrzu miałem 2 promile. Niestety już wcześniej miałem dwa razy zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu: raz na 9 miesięcy i raz na jeden rok. Minęło od tamtych spraw ponad 4 lata. W międzyczasie zdawałem p

 

Jazda po alkoholu a złagodzenie wyroku przez dobrowolne poddanie się karze

Kilka dni temu spowodowałem kolizję drogową. Wezwano policję i pomiar alkomatem wykazał mi 0,9 promila w wydychanym powietrzu. Przyznaję się do winy i wiem, że będę miał zatrzymane prawo jazdy, co jednak bardzo utrudni mi pracę. Chciałbym dobrowolnie poddać się karze – kiedy i jak zł

 

Próba samobójcza a przestępstwo

Choruję na depresję maniakalną. Wczoraj pod wpływem alkoholu wsiadłem za kierownicę i chcąc popełnić samobójstwo, zjechałem z drogi. Nic mi się nie stało, ale na miejscu pojawili się policjanci, którzy zbadali mnie alkomatem. Czy popełniłem przestępstwo? Czy grozi mi utrata prawa jazdy na zawsze?

 

Jazda pod wpływem alkoholu

Parę miesięcy temu zostałem zatrzymany przez policję (do rutynowej kontroli); badanie alkomatem wskazało 0,27 mg alkoholu we krwi. Funkcjonariusze zabrali mnie na komendę, gdzie zbadano mnie ponownie i wówczas wynik wyniósł 0,23 mg. Niedawno otrzymałem postanowienie o odebraniu prawa jazdy za jazdę

 

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Jadąc samochodem osobowym, zostałam zatrzymana do kontroli, która wykazała, że mam 0,35 mg/l alkoholu we krwi. Było to około 8 rano, poprzedniego dnia ok. 23 wypiłam trochę alkoholu, ale czułam się dobrze. Zatrzymano mi prawo jazdy kategorii A i B. Jakie mogą być konsekwencje jazdy po alkoholu? Chci

 

Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

Wczoraj rano wjechałem na rowerze na stację benzynową w celu zakupienia papierosów. Podjechał radiowóz i panowie policjanci zaprosili mnie do dmuchnięcia w alkomat. Wynik wykazał 0,32 mg/l (dziwne, bo nic rano nie piłem). Zabrano mnie na komendę i potwierdzono w drugiej próbie wynik. Zatrzymano mi p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »