Jazda po pijaku a pozwolenie na broń

W 2008 r. zostałem skazany za jazdę po pijaku (grzywna i odebranie prawa jazdy). Mam pozwolenie na broń sportową. Niedawno dostałem z komendy informację o wszczęciu postępowania w celu cofnięcia mi pozwolenia na broń w związku z wyrokiem z 2008 r. Czy to zgodne z prawem? Czy skazanie nie uległo zatarciu?

Jazda po pijaku a pozwolenie na broń

Zatarcie skazania w wypadku kary grzywny

W Pana przypadku należy rozpatrzyć dwie kwestie – zatarcie skazanie i podstawy do cofnięcia pozwolenia.

W przypadku kary grzywny zatarcie skazania następuje automatycznie z upływem 5 lat od jej uiszczenia. W Pana przypadku jeszcze nie nastąpiło. Obecnie nie otrzymałby Pan zaświadczenia o niekaralności.

Jeśli chodzi o podstawy do cofnięcia pozwolenia – zgodnie z zapisami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549 z późn. zm.) cofnięcie pozwolenia na broń reguluje art. 18.

Według tego przepisu organ policji, który wydał pozwolenie na broń, może cofnąć pozwolenie w każdym czasie, jeżeli odpadły okoliczności faktyczne uzasadniające wydanie pozwolenia.

Cofnięcie pozwolenia na broń

„Art. 18. 1. Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano:

1) nie przestrzega warunków określonych w pozwoleniu na broń, o których mowa w art. 10 ust. 4;

2) należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6;

3) naruszyła obowiązek zawiadomienia o utracie broni, o którym mowa w art. 25;

4) nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo środka zastępczego.

2. Przepisy ust. 1 pkt 2-4 stosuje się odpowiednio do osób dopuszczonych do posiadania broni, o których mowa w art. 30 ust. 1 i 3.

3. Osobom posiadającym zarejestrowaną broń pneumatyczną w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, unieważnia się kartę rejestracyjną broni.

4. Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania.

Przypadki w których Policja może cofnąć pozwolenie na broń

5. Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń w przypadku naruszenia przez osobę posiadającą pozwolenie:

1) obowiązku rejestracji broni, o którym mowa w art. 13 ust. 1;

2) obowiązku poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym i przedstawienia orzeczeń lekarskiego i psychologicznego, o których mowa w art. 15 ust. 3-5;

3) obowiązku zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu, o którym mowa w art. 26;

4) zasad przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, o których mowa w art. 32;

5) wymogu uzyskania zgody na wywóz broni i amunicji za granicę, o którym mowa w art. 38;

6) zasady, o której mowa w art. 45;

7) zakazu użyczania broni osobie nieupoważnionej”.

Odmowa wydania pozwolenia o broń

Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 1 „pozwolenia na broń nie wydaje się osobom: niemającym ukończonych 21 lat, z zastrzeżeniem ust. 2; co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw” (pkt 6).

W wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wynikające z reglamentacyjnego charakteru ustawy unormowania odnoszą się również do sposobu posiadania i noszenia broni palnej. Z tego względu ustalona przesłanka zakazująca wydania pozwolenia na broń, która jest równocześnie przesłanką nakazującą cofnięcie pozwolenia na broń, odnosi się do wszystkich form władztwa nad bronią palną.

Reasumując – Pana skazanie nie jest zatarte, a organ ma prawo cofnąć Panu pozwolenie.