Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Cel zakładania spółek cywilnych

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 14.02.2014

Spółka cywilna, uregulowana w Kodeksie cywilnym, w odróżnieniu od spółek prawa handlowego nie jest przedsiębiorcą. Stanowi ona umowę między przedsiębiorcami, w której zobowiązują się oni do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego1 przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Jak wynika z tego przepisu, spółka uregulowana w Kodeksie cywilnym, tzw. spółka cywilna, jest umową, której strony zobowiązane są do świadczenia polegającego na dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Z racji tego, że spółka cywilna jest umową, nie posiada ona osobowości prawnej, zdolności do czynności prawnych ani zdolności prawnej. Sama spółka nie jest też przedsiębiorcą w rozumieniu art. 43Kodeksu cywilnego, w przeciwieństwie do spółek prawa handlowego uregulowanych w Kodeksie spółek handlowych2 (m.in. spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), chociaż założyć ją mogą wyłącznie przedsiębiorcy. Najczęściej spotykanym modelem spółki cywilnej jest spółka zawierana przez dwie lub więcej osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jednak nie ma przeszkód prawnych, aby hipotetycznie umowę spółki cywilnej zawarły np. dwie spółki jawne, czy nawet dwie spółki akcyjne, lub też aby stronami jednej umowy spółki były zarówno prowadzące działalność osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale posiadające zdolność prawną, oraz osoby prawne.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Spółka cywilna zawierana jest w celu dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Pojęcie to nie jest zdefiniowane ustawowo. W doktrynie wspólny cel gospodarczy rozumiany jest w szczególności jako uzyskanie korzyści gospodarczych, materialnych, dających się ocenić w pieniądzu3.

 

Dążenie do wspólnego celu gospodarczego przez wspólników spółki cywilnej następuje w szczególności przez wniesienie wkładów. Jest to najczęściej spotykany sposób współdziałania wspólników (jednak wniesienie wkładów nie jest konieczne do ważności umowy spółki). Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności (np. własności nieruchomości, przy użyciu której wspólnicy będą wykonywać działalność gospodarczą – w takim przypadku umowa spółki powinna być zawarta w formie aktu notarialnego) lub innych praw (przy czym muszą być to prawa majątkowe) albo na świadczeniu usług.

 

 

 

 

___________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

2 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030)

3 S. Grzybowski, w: System, t. III, cz. 1, s. 802Stan prawny obowiązujący na dzień 14.02.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Spółka cywilna jako pracodawca

Artykuł omawia zagadnienia związane z zatrudnieniem pracowników przez spółkę cywilną.

Rodzaje spółek, jakie mogą być tworzone na Ukrainie

Autorka omawia podstawowe rodzaje spółek, jakie mogą być tworzone na Ukrainie oraz przedstawia ich specyfikę.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »