





Indywidualne porady prawne
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. – proceduryAutor: Monika Cieszyńska |
Ze wspólnikami prowadzimy spółkę cywilną, ale chcielibyśmy ją przekształcić w spółkę z o.o. Czy jest to możliwe? Czy jest możliwość przeniesienia naszych referencji do nowo powstałej spółki z o.o.? Jak rozwiązać kwestię długoterminowych umów zawartych przez spółkę cywilną z kontrahentami – czy jedynym wyjściem jest aneksowanie umów? |
![]() |
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnościąPrzekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwe pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy spółki cywilnej zgadzają się na przekształcenie i zostaną spełnione wymogi formalne przekształcenia.
Zgodnie z art. 551 § 2 i 3 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.) przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. odbywa się na podstawie przepisów o przekształcaniu spółki jawnej, a mianowicie art. 551-570 K.s.h. oraz art. 571-574 K.s.h. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. w dwóch wariantachPrzekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. może nastąpić w dwóch wariantach, tj. w wariancie uproszczonym i w wariancie zwykłym. Wybór wariantu uzależniony jest od tego, czy wszyscy wspólnicy spółki cywilnej byli uprawnieni do prowadzenia jej spraw (art. 572 K.s.j.). Jeśli zgodnie z umową spółki cywilnej żaden ze wspólników nie był wyłączony od prowadzenia jej spraw, to można zastosować wariant uproszczony. W przeciwnym razie do przekształcenia spółki konieczne będzie podjęcie wszystkich czynności przewidzianych przepisami K.s.h. (wariant zwykły). Procedura uproszczonaProcedura uproszczona w porównaniu z procedurą zwykłą różni się tym, że w przypadku tej pierwszej nie ma obowiązku:
Etapy przekształcenia spółki cywilnej (zwanej dalej s.c.) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną dalej spółką z o.o.) w procedurze uproszczonej są następujące.
Najpierw należy zacząć od przygotowania następujących dokumentów:
W trybie uproszczonym ustalenia wartości bilansowej majątku spółki nie jest obowiązkowe. Niemniej dokonanie takiej wyceny może być pomocne przy ustalaniu kapitału zakładowego powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na to, że podstawą ustalenia kapitału zakładowego spółki przekształconej będzie właśnie wartość bilansowa spółki przekształcanej. Stąd zaleca się ustalenie tej wartości. Podjęcie uchwały o przekształcenie s.c. w spółkę z o.o.Następnie wspólnicy winni powziąć uchwałę o przekształceniu s.c. w spółkę z o.o. Zgodę na przekształcenie muszą wyrazić wszyscy wspólnicy (jednomyślnie). Uchwała ta musi zawierać następujące elementy (562 K.s.h. i 563 K.s.h.):
Uchwała o przekształceniu powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Złożenie oświadczeń o uczestniczeniu w spółce przekształconej przez wspólników spółki przekształcanejKolejną czynnością wymaganą jest złożenie oświadczeń o uczestniczeniu w spółce przekształconej przez wspólników spółki przekształcanej. Z praktycznego punktu widzenia oświadczenia o uczestniczeniu w spółce przekształconej najlepiej złożyć w protokole notarialnym dokumentującym podjęcie uchwały o przekształceniu spółki. W przeciwnym razie wspólnicy powinni złożyć takie oświadczenia w terminie miesiąca od dnia podjęcia uchwały o przekształceniu spółki.
Następnie wspólnicy winni zawrzeć umowę spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Wniosek o zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym i ogłoszenie przekształcenia spółki w Monitorze Sądowym i GospodarczymPo dokonaniu wszystkich powyższych czynności wszyscy członkowie zarządu spółki przekształconej (czyli spółki z o.o.) powinni złożyć wniosek o zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym i ogłosić przekształcenie spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Sądem właściwym jest sąd rejestrowy miejsca siedziby spółki.
Przede wszystkim należy wypełnić następujące druki: KRS-W3, KRS WE, KRS WH, KRS WM, KRS WK. Oprócz tego do wniosku o rejestrację należy dołączyć umowę spółki, notarialnie poświadczone podpisy członków zarządu spółki oraz podpisaną przez wszystkich członków zarządu listę wspólników. Czy spółka z o.o. będzie mogła posługiwać się referencjami przysługującymi spółce przekształcanej?Odpowiadając na Pana drugie pytanie, chciałbym podkreślić, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników przekształcanej spółki cywilnej. Tym samym uważam, że spółka z o.o. będzie mogła posługiwać się referencjami przysługującymi spółce przekształcanej, zwłaszcza że zachodzić będzie tożsamość wspólników. W doktrynie przyjmuje się, że posiadanie doświadczenia czy renomy dzielą zawsze byt prawny przedsiębiorstwa czy spółki, która je prowadzi. Renoma i doświadczenie w realizacji podobnych zamówień przedsiębiorstwa prowadzonego przez spółkę przekształcaną oraz potwierdzające je referencje przejdą z dniem przekształcenia na spółkę przekształconą.
O fizycznym przepisaniu na nową spółkę oczywiście nie może być mowy, a jedynie o posługiwaniu się. Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością a umowy z dotychczasowymi kontrahentamiPyta Pan także o umowy z dotychczasowymi kontrahentami. Spółka przekształcona jest kontynuacją bytu prawnego spółki przekształcanej (w zasadzie jej wspólników) i w związku z tym wszystkie prawa i obowiązki cywilnoprawne (w tym wynikające z różnych umów) w zasadzie pozostają także prawami i obowiązkami spółki przekształconej. Nie dotyczy to umów, w których znajdowały się klauzule rozwiązujące te umowy w przypadku przekształcenia spółki.
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością odniesie ten skutek, że wspólnicy spółki z o.o. będą nadal odpowiadali za zobowiązania nieistniejącej już spółki cywilnej, solidarnie i subsydiarnie z przekształconą spółką. Odpowiedzialność ta będzie trwała przez okres 3 lat od dnia przekształcenia, czyli dnia wpisu do rejestru. Natomiast za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotychczasowi wspólnicy spółki cywilnej nie będą odpowiadali, ponieważ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>