Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie do KRS

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 25.02.2014

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki prawa handlowego wiąże się z obowiązkiem uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenia do KRS wymaga się również dla działalności niektórych, innych niż przedsiębiorcy, podmiotów.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgłoszenie do KRS – rejestr przedsiębiorców

 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej1 podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Jednym z takich warunków jest obowiązek dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w przypadku działalności prowadzonej przez osoby fizyczne) lub rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym2 podlegają następujące podmioty prowadzące działalność gospodarczą:

 

 1. spółki jawne;
 2. europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;
 3. spółki partnerskie;
 4. spółki komandytowe;
 5. spółki komandytowo-akcyjne;
 6. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
 7. spółki akcyjne;
 8. spółki europejskie;
 9. spółdzielnie;
 10. spółdzielnie europejskie; 
 11. przedsiębiorstwa państwowe;
 12. instytuty badawcze;
 13. tzw. „przedsiębiorstwa zagraniczne”;
 14. towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych;
 15. towarzystwa reasekuracji wzajemnej;
 16. stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje, jeżeli wykonują działalność gospodarczą;
 17. oddziały przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 18. główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń;
 19. główne oddziały zagranicznych zakładów reasekuracji;
 20. instytucje gospodarki budżetowej.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Podmioty te mają obowiązek złożenia do właściwego sądu rejestrowego zarówno wniosku o wpis do KRS rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak i o wpis wielu innych okoliczności związanych z jej prowadzeniem, np. zmianę adresu siedziby, zawieszenie działalności, zmianę składu zarządu, czy np. zmiany w umowie spółki (niektórych wpisów sąd dokonuje jednak z urzędu, np. wpisów związanych z ogłoszeniem upadłości).

 

Wniosek o wpis powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Niedochowanie tego terminu lub brak zgłoszenia do KRS, może nieść ze sobą niekorzystne konsekwencje dla przedsiębiorców. Przykładowo, przedsiębiorca nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze zarzutem, że dane w rejestrze nie są prawdziwe, jeżeli zaniedbał wystąpić niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu (np. korespondencja kierowana na nieaktualny adres spółki może zostać uznana za doręczoną, jeżeli zmiana adresu nie została zgłoszona do KRS).

 

Rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej

 

Obowiązkowi wpisu do KRS podlegają również stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Wpisywane są one do odrębnego, utworzonego w tym celu rejestru – rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Do tego rejestru mogą być też wpisywane organizacje pożytku publicznego inne niż fundacje i stowarzyszenia, jeżeli nie podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Niezależnie od tego, czy podmiot jest wpisany do tego rejestru KRS, ma on zawsze obowiązek zgłoszenia również do rejestru przedsiębiorców, jeżeli podejmuje działalność gospodarczą (nie dotyczy to zakładów opieki zdrowotnej).

 

 

 

 

_________________

1 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1203, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 25.02.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VII + 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Odpowiedzialność za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS

Artykuł omawia kwestie odpowiedzialności spółki za niezłożenie lub nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego.

Sąd przymusi do aktualizacji danych w Krajowym Rejestrze Sądowym

Artykuł omawia podstawowe skutki prawne braku aktualizacji danych w KRS przez podmioty do tego obowiązane.

Rejestracja danych w KRS

W artykule tym omówiono zasady działania Krajowego Rejestru Sądowego.

Definicja organizacji pożytku publicznego

Niektórym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego może przysługiwać status organizacji pożytku publicznego. Dzięki uzyskaniu takiego statusu OPP mogą między innymi otrzymywać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych oraz uzyskiwać zwolnienia od niektórych danin public
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »