Wypadek przy pracy – dlaczego warto zgłaszać?

Miałem wypadek w pracy – podźwignąłem paczkę o wadze 70 kg i coś mi strzeliło w kręgosłupie. Byłem miesiąc na chorobowym, wróciłem do pracy. Przedstawiłem zaświadczenie od ortopedy, że mogę dźwigać ciężary do maksymalnie 20 kg, więc pierwszego dnia rzeczywiście dostałem pracę lżejszą, ale byłem poganiany, a nie mogłem aż tak gwałtownych ruchów wykonywać. Dzisiaj znowu oddelegowano mnie do tej pracy, ale się nie zgodziłem i wziąłem urlop bezpłatny. Zamierzam się zwolnić, bo po prostu nie dam rady i szkoda mojego zdrowia, ale jak powinienem to zrobić? Dodać trzeba, że nawet nie został spisany protokół wypadku w pracy tylko miałem oświadczenie od lekarza, że leczenie zakończono. Nie skierowano mnie do lekarza zakładowego medycyny pracy po zaświadczenie, że mogę pracować. Co mi Państwo radzą?

Wypadek przy pracy – dlaczego warto zgłaszać?

Fot. Fotolia

Zgłoszenie pracodawcy wypadku przy pracy

Na wstępie pragnę podkreślić, że powinien Pan zgłosić pracodawcy wypadek przy pracy. Głównie dlatego, że na zwolnieniu z tytułu wypadku przy pracy otrzymywałby Pan 100% wynagrodzenia, a nie 80, jak przy innej chorobie.

Ponadto z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • zasiłek wyrównawczy,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa,
  • renta rodzinna,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • dodatek do renty rodzinnej – dla sieroty zupełnej,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Ponadto po wypadku przy pracy i nieobecności powyżej 30 dni pracodawca powinien Pana skierować na badania kontrolne – bez nich nie powinien Pana dopuścić do pracy. Gdyby Pan takie badania miał, to z orzeczenia lekarza medycyny pracy wynikałoby, że nie może Pan na przykład dźwigać dużych ciężarów i pracodawca musiałby się do tego zalecenia dostosować.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Gdyby Pan dysponował takim orzeczeniem, wówczas na podstawie art. 55 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) mógłby Pan rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósłby Pana w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan Pańskiego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Jeśli nie dysponuje Pan takim orzeczeniem, a chce Pan zakończyć pracę, pozostaje porozumienie stron albo wypowiedzenie.

Może Pan jeszcze i teraz zgłosić wypadek przy pracy. Wina za dopuszczenie pracownika do pracy bez badań leży zawsze po stronie pracodawcy. Najlepszym wyjściem byłoby zażądanie skierowania na badania albo zgłoszenie do PIP, że pracodawca nie skierował Pana na badania.