Przepisanie części mieszkania synowi

• Autor: Iryna Kowalczuk

Jestem po rozwodzie. Jesteśmy z byłym mężem współwłaścicielami mieszkania. Czy mogę swoją część mieszkania przepisać na osiemnastoletniego syna? Dodam, że nie odbył się jeszcze podział majątku.

Przepisanie części mieszkania synowi

Zbycie swojego udziału we wspólnym mieszkaniu na syna

Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 15 października 1962 r. (OSN 1964, z. 1, poz. 2), wpisanej do księgi zasad prawnych, stwierdził, że zbycie przez małżonka po ustaniu wspólności ustawowej jego udziału w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową, jest bezskuteczne o tyle, o ile narusza uprawnienia drugiego małżonka, wynikające z przepisów o podziale wspólnego majątku małżonków.

Uchwała powyższa została podjęta pod rządem stanu prawnego obowiązującego jeszcze przed wejściem w życie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jednakże – jak to stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku dnia 10 listopada 1976 r., sygn. akt II CR 268/76 (OSNCP 1977, z. 10, poz. 188) – zachowała nadal swoją aktualność, gdyż odpowiednie przepisy zarówno prawa materialnego, jak i procesowego nie uległy z tego punktu widzenia istotnej zmianie.

Obowiązujące przepisy pozwalają na uznanie za bezskuteczne rozporządzenie przez jednego z małżonków udziałem w przedmiocie należącym do majątku wspólnego tylko wówczas i tylko o tyle, o ile naruszałoby to prawo współmałżonka do tego przedmiotu, wynikające z przepisów o podziale majątku wspólnego (art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – w skrócie K.r.io. – i art. 1036 Kodeksu cywilnego). Uzasadnia to zatem odpowiedź, że zbycie przez małżonka po ustaniu wspólności ustawowej jego udziału w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową, jest bezskuteczne o tyle, o ile narusza uprawnienia drugiego małżonka wynikające z przepisów o podziale majątku wspólnego.

Darowizna swojego udziału w mieszkaniu przed przeprowadzeniem podziałem majątku

Jaki zatem wniosek płynie dla Pani z powyższych wywodów prawnych? Ano taki, że może Pani zbyć swój udział we wspólnym mieszkaniu na syna, ale musi się Pani liczyć z tym, że jeżeli w trakcie postępowania o podział Państwa majątku wspólnego okaże się, że Pani mężowi przysługuje większy udział niż połowa w tym mieszkaniu, to sąd może uznać za bezskuteczną umowę darowizny na rzecz Pani syna w tej części, w jakiej nie będzie ona zgodna z podziałem majątku pomiędzy Panią a mężem dokonanym przez sąd.

W postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga bowiem kompleksowo zarówno o roszczeniach przewidzianych w art. 45 K.r.io., jak i o roszczeniach za czas od ustania wspólności ustawowej do chwili podziału majątku wspólnego. Po wszczęciu postępowania o podział majątku wspólnego sąd w tym postępowaniu rozstrzyga o bezskuteczności rozporządzenia względem współmałżonka udziałem w przedmiocie, który był objęty wspólnością ustawową (art. 1036 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 46 K.r.io.). Powoduje to możliwość dokonania podziału majątku tak, jakby rozporządzenie to – w zakresie uznanym za bezskuteczne – nie zostało w ogóle dokonane. Udział taki może być zatem objęty aktywami dzielonego majątku i podlegać podziałowi.