Prośba o wytyczenia szerokości drogi gminnej

Posiadam działkę środowiskową ok. 1 ha. Dojazd do niej jest z drogi gminnej. Przez wiele lat droga ta była jednak nieużytkowana i sama musiałam zagęścić jej grunt itd. Obecnie buduję na działce dom mieszkalny. Jest to ostatni dom przy tej drodze. Chodzi mi o szerokość drogi gminnej (taka jest kwalifikacja tej drogi w dokumentach gminy ), ponieważ sąsiedzi lub użytkownicy działek rolnych przy tej drodze sami oznaczają swoje granice i w wyniku tego droga ta ma szerokość od 2 do 3 m. Byłam dzisiaj u burmistrza gminy z prośbą o wyraźne wytyczenie szerokości tej drogi. Wspomniałam o nakładach, za które nie żądam zwrotu od gminy, o zapomnianej gminnej drodze, którą odnowiłam w związku z zakupem działki i budową domu. Burmistrz niechętnie poprosił o napisanie prośby dotyczącej wytyczenia granic drogi gminnej i dołączenie mapki. Jak to mam fachowo napisać?

Prośba o wytyczenia szerokości drogi gminnej

Fot. Fotolia

Wytyczenie granic i utrzymanie drogi gminnej w należytym stanie technicznym

Z uwagi na fakt, iż Pani prośba zasadniczo nie wszczyna żadnego postępowania w sprawie, to trudno nadać jej formalną treść. Ustawa o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 ) w art. 19 określa, że „zarządcami dróg są dla dróg:

1) krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Publicznych,
2) wojewódzkich – zarząd województwa,
3) powiatowych – zarząd powiatu,
4) gminnych – zarząd gminy. (…)

W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest zarząd miasta”.

„Art. 20. Do zarządcy drogi należy w szczególności:

1) opracowanie projektów planów rozwoju sieci drogowej,
2) opracowanie projektów planów finansowania budowy, utrzymania i ochrony dróg oraz obiektów mostowych,
3) pełnienie funkcji inwestora,
4) utrzymanie nawierzchni, chodników, obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą,
5) realizacja zadań w zakresie inżynierii ruchu,
6) przygotowanie infrastruktury drogowej dla potrzeb obronnych oraz wykonywanie innych zadań na rzecz obronności kraju,
7) koordynacja robót w pasie drogowym,
8) wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego, na zjazdy z dróg, na przejazdy po drogach publicznych pojazdów z ładunkiem lub bez ładunku o masie, naciskach osi lub wymiarach przekraczających wielkości określone w odrębnych przepisach oraz pobieranie opłat i kar pieniężnych,
9) prowadzenie ewidencji dróg i drogowych obiektów mostowych,
10) przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i obiektów mostowych,
11) wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających,
12) przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników,
13) przeciwdziałanie niekorzystnym przeobrażeniom środowiska mogącym powstać lub powstającym w następstwie budowy lub utrzymania dróg,
14) wprowadzanie ograniczeń bądź zamykanie dróg i drogowych obiektów mostowych dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia,
15) dokonywanie okresowych pomiarów ruchu drogowego,
16) sadzenie, utrzymanie oraz usuwanie drzew i krzewów oraz pielęgnacja zieleni w pasie drogowym,
17) prowadzenie gospodarki gruntami i innymi nieruchomościami pozostającymi w zarządzie organu zarządzającego drogą”.

Z uwagi na fakt, iż gmina jest zarządcą drogi, ma obowiązek utrzymywać ją w należytym stanie technicznym, w tym określić granice tej drogi. Gmina nie ma obowiązku urządzać tam drogi, ale ma obowiązek utrzymywać tę drogę w należytym stanie. Na tym może Pani oprzeć prośbę o wyznaczenie granic drogi gminnej.