Pomoc dziecku, któremu dokuczają koledzy w szkole

Mój syn nie czuje się bezpiecznie w szkole, ciągle jest zestresowany, zalękniony, ponieważ jego szkolni koledzy, za namową jednego z nich, ciągle mu dokuczają. Straszą go, że jak czegoś nie zrobi, bądź nie powie, to pożałuje, albo wymyślają do nauczycieli kłamliwe historie o nim, np. że kogoś uderzył, popchnął itp. W tym roku ten prowodyr zakazał klasie rozmawiać z moim synem, część kolegów go posłuchała. Szkoła niestety nic z tym problemem nie robi. Obiecano mi, że tego ucznia przeniosą, jednak tak się nie stało. Zachowanie kolegów negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym mojego dziecka. Syn bardzo przeżywa każde wyjście do szkoły. Proszę o pomoc!

Pomoc dziecku, któremu dokuczają koledzy w szkole

Fot. Fotolia

Przemoc rówieśnicza w szkole

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (w skrócie „u.p.n.”).

W mojej ocenie w pierwszej kolejności, z uwagi na bezczynność szkoły w tym zakresie, powinna Pani po raz ostatni wezwań szkołę do przeprowadzenia wewnętrznej kontroli i wyciągnięcia konsekwencji wobec uczniów i ich rodziców, pod rygorem powiadomienia kuratorium oświaty.

Ponadto na Pani miejscu bardzo mocno zastanowiłbym się, czy nie poinformować o całej sytuacji policji, by ta powiadomiła o wszystkim sąd. Sąd może Pani powiadomić de facto sama, wnosząc o wszczęcie z urzędu postępowania wobec nieletnich, stosownie do treści art. 21 § 1 u.p.n. i art. 32a § 1 u.p.n. Albowiem należy ustalić, czy nieletni, których powinna Pani wskazać z imienia i nazwiska (którzy dokuczają synowi), wykazują przejawy demoralizacji. Istotne, aby w treści pisma na policję lub do sądu wskazała Pani okres, kiedy takie naganne zachowanie, być może mające cechy demoralizacji, występuje. Ponadto należałoby dokładnie opisać, na czym owa demoralizacja miałaby polegać, a zatem konieczne będzie podanie przykładów, np. popychanie, ubliżanie, poniżanie, wyśmiewanie.

Zawiadomienie policji lub sądu o przemocy w szkole

Dobrze byłoby, gdyby do zawiadomienia na policję lub sądu przedłożyła Pani dokumentację medyczną lub psychiatryczną dotyczącą syna, z której wynikałoby, jak syn aktualnie reaguje, jakie są jego odczucia, obawy itp. Jeżeli o problemie rozmawiała Pani z lekarzem pierwszego kontaktu, to zasadnym jest uzyskanie kopii odpisu karty choroby na wymienioną okoliczność.

Wszczęte przez sąd postępowanie odbywałoby się z udziałem Pani oraz nieletnich dzieci, które znęcają się nad Pani dzieckiem. Nieletni ci byliby reprezentowani przez rodziców, jednak przed sądem nieletni zeznawaliby sami. Postępowanie miałoby odpowiedzieć na pytanie, czy zachodzi potrzeba zastosowania wobec nieletnich środków przewidzianych w ustawie.