Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?

Jestem obywatelem Polski mieszkającym na Ukrainie, dysponuję ukraińskim prawem jazdy. Na Ukrainie jestem zameldowany i prowadzę spółkę handlową. Czy mogę posługiwać się ukraińskim prawem jazdy na terenie Polski?

Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?

Czy w Polsce można posługiwać się ukraińskim prawem jazdy?

W świetle przywołanych okoliczności (zamieszkiwanie i zameldowanie na Ukrainie), jak najbardziej może się Pan posługiwać w Polsce ukraińskim prawem jazdy. Zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44) – dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów na terytorium Polski jest m.in. krajowe prawo jazdy wydane przez odpowiedni organ strony Konwencji. Stronami konwencji są zarówno Polska, jak i Ukraina. Zgodnie z art. 41 Konwencji umawiające się strony uznają wzajemnie krajowe prawa jazdy. Oznacza to, że prawo jazdy spełniające wymogi określone w Konwencji wydane przez organy państwa – strony Konwencji, jest honorowane na terytorium innych państw – stron Konwencji.

Kiedy ukraińskie prawo jazdy należy wymienić na polskie?

Dopóki nie przeniesie się Pan do Polski na pobyt czasowy lub stały, dopóty nie musi Pan wymieniać prawa jazdy na polskie i może się Pan posługiwać ukraińskim. Dopiero gdyby zdecydował się Pan na dłuższy pobyt w Polsce, wówczas taka wymiana jest obligatoryjna. Korzystanie z krajowego prawa jazdy wydanego przez organy innego państwa jest ograniczone czasowo do 6 miesięcy. Okres ten jest liczony od dnia rozpoczęcia na terytorium Polski czasowego lub stałego pobytu. Pan nie jest zameldowany w kraju, zatem nie ma obowiązku wymiany dokumentu, a Pańskie prawo jazdy powinno być honorowane. Na wszelki wypadek warto jednak mieć przy sobie dokumenty potwierdzające stałe zameldowanie na Ukrainie.