.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?

Jestem obywatelem Polski mieszkającym na Ukrainie, dysponuję ukraińskim prawem jazdy. Na Ukrainie jestem zameldowany i prowadzę spółkę handlową. Czy mogę posługiwać się ukraińskim prawem jazdy na terenie Polski?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?

Czy w Polsce można posługiwać się ukraińskim prawem jazdy?

W świetle przywołanych okoliczności (zamieszkiwanie i zameldowanie na Ukrainie), jak najbardziej może się Pan posługiwać w Polsce ukraińskim prawem jazdy. Zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44) – dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów na terytorium Polski jest m.in. krajowe prawo jazdy wydane przez odpowiedni organ strony Konwencji. Stronami konwencji są zarówno Polska, jak i Ukraina. Zgodnie z art. 41 Konwencji umawiające się strony uznają wzajemnie krajowe prawa jazdy. Oznacza to, że prawo jazdy spełniające wymogi określone w Konwencji wydane przez organy państwa – strony Konwencji, jest honorowane na terytorium innych państw – stron Konwencji.

Kiedy ukraińskie prawo jazdy należy wymienić na polskie?

Dopóki nie przeniesie się Pan do Polski na pobyt czasowy lub stały, dopóty nie musi Pan wymieniać prawa jazdy na polskie i może się Pan posługiwać ukraińskim. Dopiero gdyby zdecydował się Pan na dłuższy pobyt w Polsce, wówczas taka wymiana jest obligatoryjna. Korzystanie z krajowego prawa jazdy wydanego przez organy innego państwa jest ograniczone czasowo do 6 miesięcy. Okres ten jest liczony od dnia rozpoczęcia na terytorium Polski czasowego lub stałego pobytu. Pan nie jest zameldowany w kraju, zatem nie ma obowiązku wymiany dokumentu, a Pańskie prawo jazdy powinno być honorowane. Na wszelki wypadek warto jednak mieć przy sobie dokumenty potwierdzające stałe zameldowanie na Ukrainie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska

Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu