Przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej i odzyskanie dziecka z rodziny zastępczej

• Data: 09-01-2024 • Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Odzyskanie pełnej władzy rodzicielskiej to dla wielu rodziców droga pełna wyzwań. Po okresie ograniczeń, zmian życiowych oraz znalezieniu stabilności zawodowej i mieszkaniowej za granicą wiele osób, tak jak opisana matka trójki dzieci, pragnie przywrócenia swoich praw i możliwości opieki nad dziećmi. Na przykładzie pani Zuzanny omówimy te zagadnienia i wyjaśnimy, jak prawidłowo złożyć wniosek do sądu i jakie czynniki są brane pod uwagę przy decyzji o przywróceniu władzy rodzicielskiej nad dziećmi.

Przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej i odzyskanie dziecka z rodziny zastępczej

Pani Zuzanna napisała, że mam troje dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Przed rokiem sąd ograniczył jej i ojcu dzieci prawa rodzicielskie. Dzieci trafiły do rodziny zastępczej, którą została ciotka. Pani Zuzanna i jej partner, aby odzyskać władzę rodzicielską, zostali zobowiązani przez sąd do znalezienia sobie pracy i odpowiedniego mieszkania. Pani Zuzanna wyjechała w tym celu za granicą, gdzie już znalazła sobie stałą pracę i ładne mieszkanie, a z partnerem się rozstała. Wspiera ją brat, który też mieszka za granicą i pomógł jej rozpocząć nowe życie. Bardzo chciałaby, aby dzieci z nią zamieszkały. Cały czas utrzymuję z nimi silny kontakt. Pani Zuzanna pyta, czy w jej sytuacji może złożyć wniosek o przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej i czy ma szanse, że sąd przychyli się do wniosku. Czy fakt, że mieszka za granicą i tam chciałaby zabrać dzieci, może to utrudnić?

Wystąpienie do sądu z wnioskiem o przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej

W opisanej sytuacji pani Zuzannie jak najbardziej przysługuje prawo wystąpienia do sądu z wnioskiem o przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Do złożenia takiego wniosku nie jest konieczne wyrażenie zgody przez ojca dzieci czy też objęcie jednym wnioskiem ich matki i ojca. Pani Zuzanna oraz jej były partner mogą osobno i niezależnie od siebie złożyć taki wniosek, zwłaszcza gdy nie są już razem.

Wniosek taki trzeba złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale rodzinnym i nieletnich, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dzieci. Wniosek należy złożyć na piśmie, jednocześnie dokonując opłaty w wysokości 40 zł. Opłatę można uiścić w znakach sądowych (do zakupienia w kasie sądu), które przykleja się na pierwszej stronie wniosku, lub można dokonać wpłaty bezpośrednio na rachunek bankowy sądu i załączyć kopię przelewu do wniosku (numery rachunków bankowych można znaleźć na stronie internetowej właściwego sądu). We wniosku należy wskazać wnioskodawcę, podając swoje dane łącznie z adresem, oraz uczestników, tj. dzieci ze wskazaniem ich aktualnych opiekunów prawnych. Do wniosku trzeba załączyć także odpis swojego wniosku.

Jak uzasadnić wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej?

Składając wniosek, pani Zuzanna musi wskazać, iż wnosi o przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej nad dziećmi – należy podać dokładne dane dzieci (imię, nazwisko, datę urodzenia, może także być PESEL) – ograniczonej prawomocnym postanowieniem sądu (należy wskazać datę postanowienia, sąd właściwy oraz sygnaturę sprawy). Następnie wniosek taki trzeba obszernie uzasadnić. W uzasadnieniu pani Zuzanna powinna opisać swoją aktualną sytuację życiową, tj. gdzie mieszka, czy pozostaje w związku, gdzie pracuje i ile zarabia, jaki jest jej stan zdrowia, w jakich warunkach zamieszkuje, gdzie dzieci będą mieszkać, czy utrzymuje z nimi kontakt i jaki ma on charakter, a także jego częstotliwość. Dodatkowo do wniosku dobrze byłoby załączyć dokumenty potwierdzające wysokość zarobków oraz miejsce pracy. Pani Zuzanna może także wnioskować o powołanie świadków, którzy potwierdzą, w jakich warunkach mieszka, jaki tryb życia obecnie prowadzi; może to być np. brat, mama. Skoro dzieci mają zamieszkać ze swoją mamą za granicą, dobrze byłoby, gdyby pani Zuzanna zorientowała się, gdzie dzieci będą mogły kontynuować naukę i poinformowała o tym sąd.

We wniosku pani Zuzanna musi wykazać, iż ustały okoliczności powodujące ograniczenie władzy rodzicielskiej, oraz to, że wywiązała się z obowiązków nałożonych przez sąd, czyli znalazła mieszkanie oraz stałą pracę. Okoliczność, iż pani Zuzanna przebywa stale poza krajem, nie jest powodem ograniczającym możliwość odzyskania władzy rodzicielskiej.

W takiej sprawie pani Zuzanna powinna przygotować się na to, iż postępowanie nie zakończy się w pierwszym, wyznaczonym terminie, bowiem sąd będzie chciał ją przesłuchać, obecnych opiekunów dzieci oraz świadków.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Jaki cel ma badanie w rodzinnym ośrodku diagnostyczno- konsultacyjnym w postępowaniu o przywrócenie władzy rodzicielskiej?

Aby przyspieszyć tok postępowania, proponowałabym, aby we wniosku pani Zuzanna wniosła jednocześnie o skierowanie jej i dzieci na badania do rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego. Spowoduje to konieczność dodatkowej wizyty w kraju, jednak pozwoli, aby sąd skierował ją i dzieci na badania (rozmowa z psychologiem oraz pedagogiem), nie czekając na pierwszą rozprawę, co znacznie skróci czas postępowania. Badanie takie ma wykazać istnienie więzi pomiędzy dziećmi i ich mamą oraz stwierdzić, iż przywrócenie pani Zuzannie pełnej władzy rodzicielskiej będzie dobre i właściwe dla rozwoju dzieci. Na badanie takie sąd kieruje i bez wniosku, jednak dokonałby tego dopiero na rozprawie, co oddaliłoby znacząco termin badania, a tym samym i wydanie postanowienia w sprawie o przywrócenie władzy rodzicielskiej.

Na pewno konieczne będzie przynajmniej jednorazowe stawienie się pani Zuzanny w sądzie, by sędzia mógł ją wysłuchać oraz ustalić fakty istotne do rozstrzygnięcia sprawy. Uważam, że pani Zuzanna ma bardzo duże szanse na przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej nad wszystkimi dziećmi.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek Anny
Po rozwodzie Anna straciła prawo do opieki nad swoimi dwiema córkami. Dzięki stabilnej pracy i wsparciu rodziny udało jej się poprawić warunki mieszkaniowe i uzyskać niezbędne wsparcie psychologiczne. Złożyła wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej, który został pozytywnie rozpatrzony po udowodnieniu poprawy jej sytuacji życiowej oraz zaangażowaniu w życie dzieci.

Historia Marcina
Marcin, pracując za granicą, utracił kontakt z synem po rozstaniu z partnerką. Postanowił zmienić swoje życie i powrócić do kraju, by być bliżej syna. Po kilku miesiącach pracy i stabilizacji złożył wniosek do sądu o przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej, wspierając go dowodami regularnego kontaktu z synem i lepszego zabezpieczenia finansowego.

Sytuacja Katarzyny
Po trudnym okresie choroby psychicznej Katarzyna straciła opiekę nad swoją córką. Dzięki leczeniu i wsparciu rodziny wróciła do zdrowia i zdołała ustabilizować swoje życie zawodowe. Z determinacją podjęła starania o odzyskanie praw rodzicielskich, przedstawiając sądowi dowody swojego zdrowienia i plany zapewnienia stabilnego domu dla córki. Po serii rozpraw i pozytywnym zaleceniu z ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego sąd przychylił się do jej prośby.

Podsumowanie

Proces przywracania pełnej władzy rodzicielskiej to często długotrwała i skomplikowana droga, wymagająca od rodziców zarówno poprawy osobistej sytuacji życiowej, jak i aktywnego udziału w życiu dzieci. Przedstawione przypadki pokazują, że przy odpowiednim przygotowaniu, determinacji i wsparciu można odzyskać prawa rodzicielskie i ponownie zbudować więź z dziećmi, niezależnie od trudności czy przeszkód, jakie pojawiły się na tej drodze.

Oferta porad prawnych

Zmagasz się z procedurą odzyskania władzy rodzicielskiej? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania niezbędnych pism. Nasi eksperci pomogą Ci przejść przez ten proces krok po kroku, oferując wsparcie i fachową wiedzę. Nie czekaj – napisz do nas, korzystając z formularza pod tekstem.