Wątpliwości co do ojcostwa i obowiązki wobec dziecka, któremu dało się nazwisko

• Opublikowano: 12-03-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Syn żył do niedawna w związku nieformalnym. Z tego związku narodziło się dziecko, które ma obecnie 2 lata. Syn zdecydował się dać mu swe nazwisko, mimo że od początku miał wątpliwości co do swego ojcostwa, ale też bardzo pokochał to dziecko. Nie dawało mu to jednak spokoju i przeszedł wraz z dzieckiem badanie DNA – czeka na wyniki. Jeśli badanie potwierdzi, że jest to jego biologiczne dziecko, syn dobrowolnie będzie płacił alimenty, ale czy musi utrzymywać nadal matkę dziecka? Ekspartnerka wraz z dzieckiem mieszkają w jego mieszkaniu, a syn mieszka u mnie. Jakie ma syn prawa i obowiązki w stosunku do dziecka i ekspartnerki, jeśli okaże się, że jest biologicznym ojcem? A do czego będzie zobowiązany, jeśli wynik testu wykaże, że to nie jego dziecko?

Wątpliwości co do ojcostwa i obowiązki wobec dziecka, któremu dało się nazwisko

Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka po rozstaniu konkubentów

Jeżeli dziecko jest syna, to jak najbardziej będzie go obciążał obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka – nie jest to jednak obowiązek alimentacyjny na rzecz byłej partnerki, ona nie może mieć do niego żadnych roszczeń. Zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.

Najsilniejszym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek rodziców względem małoletniego dziecka. W świetle orzecznictwa dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie. Sąd Najwyższy podkreśla, że rodzice zobowiązani są dzielić się z małoletnimi dziećmi nawet bardzo skromnymi dochodami. Zaspokojenie potrzeb dziecka może wymagać naruszenia przez rodziców substancji ich majątku.

Zasady ustalania alimentów na rzecz dziecka

Obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obejmuje dostarczanie nie tylko środków utrzymania, lecz także wychowania do czasu usamodzielnienia się dzieci. Potrzeby utrzymania mają charakter konsumpcyjny, ich zaspokojenie bowiem polega na zapewnieniu uprawnionemu mieszkania, wyżywienia, odzieży, leczenia, pielęgnacji w chorobie itp.

Zaspokojenie potrzeb dziecka w zakresie wychowania następuje przez zapewnienie mu nie tylko środków materialnych, lecz także osobistej troski o jego rozwój fizyczny i umysłowy oraz przygotowanie go do samodzielnego życia w społeczeństwie. Warto zwrócić uwagę także na orzeczenie, iż „(...) osoba, na której ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, a zwłaszcza obowiązek alimentacyjny względem swych nieletnich dzieci, powinna w celu zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego dążyć do pełnego i właściwego wykorzystania swych sił, kwalifikacji i zdolności zarobkowej, jeśli istnieją ku temu realne możliwości. Zakres zatem obowiązku alimentacyjnego może i powinien być większy od wynikającego z faktycznych zarobków i dochodów zobowiązanego, jeżeli przy pełnym i właściwym wykorzystaniu jego sił, zarobki i dochody byłyby większe, a istniejące warunki społeczno-gospodarcze i ważne przyczyny takiemu wykorzystaniu nie stoją na przeszkodzie” (orz. SN z 09.01.1959 r., III CR 212/58, OSNCK 1960, Nr 2, poz. 48, wydane na gruncie KR).

Matka dziecka bez alimentacji, zaprzeczenie ojcostwa

Z uwagi na generalną zasadę dobra dziecka wpisaną w polski porządek prawny syn będzie obowiązany do łożenia na rzecz swojego dziecka alimentów – czy to dobrowolnych, czy orzeczonych sądownie. Natomiast, jak wskazałam na początku – była partnerka, pomimo że jest matką dziecka Pani syna, nie może mieć wobec niego żadnych roszczeń. Gdyby się jednak okazało, że dziecko nie jest jego, powinien zainicjować postępowanie o zaprzeczenie ojcostwa.