Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uciążliwe rozładunki towaru do sklepu - co zrobić?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.10.2018

Po drugiej stronie mojej uliczki wójt kupił działkę, wybudował budynek i wynajął go na sklep. Od tej pory każdego dnia ja i sąsiad od godz. 6 jesteśmy budzeni prze głośne rozładunki towaru po drugiej stronie ulicy. Sytuacja jest dla nas nie do zniesienia. Co możemy zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jedyne, co mogę w opisanej sytuacji doradzić, to skorzystanie z treści art. 144 Kodeksu cywilnego, który to przepis stanowi, iż właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Jest to ochrona przed tzw. immisjami. Immisje, zwane również zakłóceniami, oznaczają skutki korzystania z nieruchomości (tzw. nieruchomości wyjściowej) polegające na oddziaływaniach na okoliczne nieruchomości.

 

W takim przypadku, jaki został opisany w zadanym przez Panią pytaniu, mamy do czynienia z immisjami materialnymi. Przez immisje materialne w nauce prawa rozumie się oddziaływania polegające na przenikaniu na sąsiednie nieruchomości cząsteczek materii, fal i sił. Są to np. dymy, ciecze, zapachy, hałasy, światło, wstrząsy.

 

Hałas na sąsiedniej nieruchomości, jeśli jest nadmierny, będzie zatem stanowił immisję. Wyjaśniam jednak, że nie oznacza to automatycznie, że każdy hałas ją stanowi, chodzi tu bowiem o hałas ponad przeciętną miarę. Jak wynika z cytowanego przepisu, przeciętna miara jest ustalana przy pomocy dwóch kryteriów: społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości oraz stosunków miejscowych. Immisje, które tej miary nie przekraczają, są dopuszczalne, jako że nie byłoby możliwe korzystanie z nieruchomości w sposób niedostrzegalny i nieodczuwalny na nieruchomościach sąsiednich.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeśli chodzi o kryterium społeczno-gospodarcze, to wskazuję, iż jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 września 2008 r., sygn. akt II CSK 169/08, i Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 6 marca 2007 r., sygn. akt I ACa 48/07, funkcja mieszkaniowa okolicznych nieruchomości jest wiodąca, to wiąże się z nią potrzeba zapewnienia mieszkańcom spokojnego wypoczynku. Prowadzenie działalności gospodarczej na nieruchomości otoczonej domami jednorodzinnymi jest dozwolone, lecz przedsiębiorca winien ją tak prowadzić, by nie zakłócać wiodącej na danym terenie funkcji mieszkaniowej – odnieść to należy do Pani przypadku, jeśli prowadzony jest obok duży sklep, to powinien on być prowadzony w taki sposób, aby reszta mieszkańców nie odczuwała dyskomfortu z tym wiązanego. Jeśli zaś chodzi o kryterium stosunków miejscowych, to ważna jest intensywność i częstotliwość immisji, które, jak Pani określa, są codzienne, a więc można przyjąć, że częste.

 

Jeśli zatem immisje z sąsiedniej działki przekraczają przeciętną miarę, może Pani skorzystać z tzw. roszczenia negatoryjnego i żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania dalszych naruszeń w postaci hałasu chociażby. Mówi o tym art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego stosowany odpowiednio. Poniżej go cytuję: „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

 

Działania te wymagają wytoczenia powództwa przed sądem cywilnym. Na początek jednak proponuję napisanie pisma do sąsiada, w którym się powoła Pani na wyżej zawarte argumenty, może to pismo jakoś wpłynie na sposób korzystania z sąsiedniej działki tak, aby była Pani usatysfakcjonowana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Naruszenie prawa dzierżawy działki przez uciążliwych sąsiadów – roszczenie negatoryjne

Przed dwoma tygodniami zawarłem umowę dzierżawy działki przymieszkalnej z zamiarem podniesienia jej walorów estetycznych. Taki cel zagospodarowania został zawarty w umowie dzierżawy. Mieszkam na parterze w domu, do którego jednej ściany przylega owa działka. Niestety na dzia

Dyskoteka w budynku mieszkalnym

Mój dom sąsiaduje z budynkiem, w którym odbywają się dyskoteki. Czasami uczestniczy w nich ponad 300 osób. Dochodzi do zakłócania ciszy nocnej, bójek, dewastacji mienia nieruchomości sąsiednich, spożywania alkoholu poza dyskoteką, nie wspominając już o głośnej muzyce i drganiach. Bu

Doprowadzenie do równego podziału nieruchomości

W lutym tego roku zmarła moja mama, pozostawiając po sobie 1/2 nieruchomości tj. piętro domu wraz z udziałem 50% do działki, klatki schodowej, strychu i piwnicy. Do tej części jako spadkobiercy oprócz mnie wchodzą jeszcze dwie moje siostry. Problem polega na tym, że działka została w la
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »