Kara za stosunek z 15-latką

Jakiej karze podlega mężczyzna, który odbył stosunek seksualny z 15-latką za jej zgodą?

Kara za stosunek z 15-latką

Odbycie stosunku z piętnastolatką za jej zgodą

Jeżeli w chwili zdarzenia dziewczyna nie miała ukończonych 15 lat, to bez znaczenia jest fakt, że wyraziła zgodę na odbycie stosunku seksualnego lub poddanie się innej czynności seksualnej. Jeśli natomiast ukończyła już w tym dniu 15 rok życia, to nie ma podstaw do pociągnięcia tego mężczyzny do odpowiedzialności karnej, skoro w sposób wyraźny lub domniemany została udzielona zgoda na kontakt seksualny.

Obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat

Jak stanowi przepis art. 200 § 1 Kodeksu karnego (K.k.), „kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

Dla zaistnienia tego przestępstwa decydujące znaczenie ma tylko wiek osoby pokrzywdzonej, jej wola zupełnie nie wpływa na podleganie przez sprawcę odpowiedzialności karnej. Jak podkreślono w Komentarzu do Kodeksu karnego pod redakcją M. Królikowskiego (wydawnictwo C.H. Beck 2012), dla bytu przestępstwa z art. 200 § 1 K.k. nie ma znaczenia fakt wyrażenia zgody przez małoletniego.

Jak również wskazał Sąd Najwyższy – Izba Karna w postanowieniu z dnia 29 września 2010 r. (sygn. akt IV KK 184/10), „określonego w art. 200 § 1 KK występku dopuścić się można wyłącznie umyślnie oraz wyłącznie z zamiarem bezpośrednim”.

Jeśli mężczyzna odbył stosunek seksualny z małoletnią poniżej lat 15, znając jej wiek i zakładając, że jej zgoda wyklucza karalność czynu mimo nieukończonych 15 lat, to niestety musi liczyć się on z wszczęciem postępowania karnego z urzędu, jeśli organy ścigania (policja lub prokuratura) powezmą z jakiegokolwiek źródła wiadomość o tym zdarzeniu.

Przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności

Należy jeszcze dodać bardzo ważną informację, która dla oskarżonego w tej sprawie ma znaczenie kluczowe. Otóż, jak stanowi przepis art. 106a K.k., „nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15”.

Przestępstwo z art. 200 § 1 K.k. należy właśnie do grupy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, zagrożone jest minimalną karą 2 lat pozbawienia wolności, a warunkowe zawieszenie wykonania orzeczonej kary może zostać orzeczone tylko w przypadku kary nieprzekraczającej dwóch lat pozbawienia wolności (art. 70 K.k.).

Wpis do Krajowego Rejestru Karnego za przestępstwo seksualne na małoletnim

Jeśli zatem sąd uzna, iż w okolicznościach tej sprawy są podstawy do skazania na karę wyższą niż 2 lata pozbawienia wolności, wykluczone będzie jej warunkowe zawieszenie i sprawca trafi do zakładu karnego. Wtedy w Krajowym Rejestrze Karnym już zawsze będzie figurować wpis o tym skazaniu, jest to najdotkliwsza konsekwencja dla sprawcy takiego czynu, jaką wprowadził ustawodawca.

Być może jednak zajdą podstawy do zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary i wymierzenia jej nawet poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, o co warto zabiegać w ramach obrony. W myśl przepisu art. 60 § 6 pkt 3) K.k. nadzwyczajne złagodzenie kary polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju, jeżeli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą ustawowego zagrożenia jest kara pozbawienia wolności nie niższa od roku; sąd wymierza wówczas grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.