.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niewypłacalni kontrahenci w branży TSL? Sprawdź, co robić

Autor: Artykuł Partnera

Niewypłacalność kontrahenta może stanowić poważny problem dla podmiotów działających w każdej branży, w tym także transportowo-spedycyjno-logistycznej. W niektórych przypadkach może on zachwiać stabilnością finansową firmy. Sprawdź, co robić, aby się przed tym chronić.



Niewypłacalni kontrahenci w branży TSL? Sprawdź, co robić

Niewypłacalność kontrahentów w branży TSL – problem, który staje się coraz powszechniejszy

Z raportu Coface wynika, że niewypłacalność firm z branży TSL wzrosła w 2022 roku o ponad 100% w porównaniu do 2021 roku. Oznacza to, że problemy finansowe dotyczą wielu podmiotów, a liczba przedsiębiorstw zmagających się z brakiem płynności finansowej jest coraz większa. Powszechność kłopotów finansowych budzi wiele obaw i sprawia, że przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, jak chronić się przed niewypłacalnością? W jaki sposób dobierać kontrahentów, aby zminimalizować ryzyko problemów związanych z egzekucją należności?

Jak radzić sobie z niewypłacalnością kontrahentów? 6 skutecznych sposobów, które pozwolą zminimalizować ryzyko strat

Jeśli działasz w branży transportowo-spedycyjno-logistycznej, najpewniej co najmniej raz spotkałeś się z problemem dotyczącym windykacji należności od kontrahenta. Sytuacja rodzi wiele stresu i może poważnie zachwiać stabilnością finansową firmy, a tym samym wpłynąć na przyszłość Twoją oraz Twoich pracowników. Poznaj 6 skutecznych sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko nawiązania współpracy z niewypłacalnym podmiotem, a jeśli już na niego trafisz, by wiedzieć, jak działać.

1. Dopracowanie warunków umowy

Pacta sunt servanda, czyli umowy powinny być przestrzegane. Łacińska sentencja stanowi podstawę funkcjonowania prawa, a także stanowi podstawę roszczeń, jeśli kontrahent nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Warto zadbać o to, aby w kontrakcie między Twoją firmą a partnerem, znalazły się dopracowane klauzule, które będą ściśle precyzowały prawa i obowiązki stron, a także terminy i sposoby ich realizacji. Dzięki temu, jeśli kontrahent nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, będziesz mógł powołać się na treść zapisów oraz ich obowiązywanie, aby egzekwować swoje prawa.

2. Współpraca z kancelarią prawną w zakresie windykacji należności 

Zatrudnienie kancelarii prawnej do już powstałych zobowiązań znacznie uprości procedurę ich egzekwowania. Dla kontrahentów będzie to również sygnałem, że walczysz o swoje prawa i zaleganie z płatnościami nie będzie akceptowane u żadnego z partnerów.

Windykacja sądowa jest złożonym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy, a także kompetencji do tego, by osiągnąć zamierzone cele. W związku z tym warto udzielić pełnomocnictwo w tym zakresie podmiotom, które zajmują się tą procedurą zawodowo. Zadbają oni o ochronę Twoich interesów, a także ich zabezpieczenie na przyszłość.

3. Analiza wiarygodności potencjalnych kontrahentów

Internet stanowi ogromne źródło wiedzy – znajdziesz w nim informacje na każdy interesujący Cię temat. Nie zapomnij o tym również przy analizie wiarygodności kontrahentów.

W Internecie, na portalach społecznościowych czy np. na forach branżowych, znajdziesz wiele opinii na temat konkretnych podmiotów: o ich sytuacji finansowej, polityce firmy, profesjonalizmie oraz rzetelności. Weź je pod uwagę, dobierając sobie partnerów.

4. Wypracowanie elastycznej strategii cenowej

Możesz zachęcić kontrahentów do terminowych płatności. W tym celu warto zastosować elastyczne strategie cenowe, które pokażą, że wypłacalność i terminowość po prostu się opłacają.

Elastyczna strategia cenowa może oznaczać m.in.:

  • skrócenie czasu realizacji kolejnej usługi za terminową płatność,
  • przekazanie kontrahentowi rabatu za opłacenie faktur w ciągu np. 5 dni od ich wystawienia,
  • stworzenie programu lojalnościowego, w którym partnerzy będą otrzymywać punkty za terminowe płatności, a za punkty nagrody,
  • usługi dodatkowe (np. pakiety premium) za dotrzymanie warunków umowy przy realizacji kilku kontraktów.

Warunki strategii możesz dopasować do specyfiki swojej działalności.

5. Dywersyfikacja portfela kontrahentów

Aby chronić się przed niewypłacalnością kontrahentów, a także jej skutkami, zadbaj o dywersyfikację portfela kontrahentów.

Dywersyfikacja polega na tym, że nie uzależniasz działalności swojej firmy, w tym przede wszystkim jej płynności finansowej, od jednego kontrahenta. Różnorodność w tym zakresie i kilka różnych źródeł dochodu sprawią, że, nawet jeśli trafi się współpraca z nierzetelnym podmiotem, jej skutki będą mniej odczuwalne. 

Dzięki temu Ty, np. do czasu windykacji sądowej, będziesz mógł nadal swobodnie kontynuować swoją działalność i zyskasz czas na wezwanie do zapłaty. Niemcy, Austria czy np. Belgia to kraje, w których na dużą skalę działają polskie firmy z branży TSL. Windykacja należności od podmiotów działających legalnie w tych krajach jest możliwa, ale czasochłonna. W związku z tym warto zadbać o to, aby podczas jej trwania nadal mieć zlecenia, które zapewnią płynność finansową.

6. Pobieranie przedpłat/zabezpieczeń

Pobieranie przedpłat i zabezpieczeń zapewni Ci przynajmniej częściową rekompensatę poniesionych kosztów.

Wysokość przedpłaty czy zabezpieczenia możesz ustalać indywidualnie dla każdego zlecenia lub przyjąć skalę procentową, która pozwoli pokryć np. koszty poniesione w związku z zatrudnieniem pracownika do realizacji danego zlecenia.

Istnieje szereg zabezpieczeń, które pozwolą Ci ochronić się przed nieuczciwym kontrahentem lub zminimalizować negatywne skutki nawiązania z nim współpracy. W związku z tym pamiętaj o tym, aby:

  • sprawdzać, z kim zawierasz umowę,
  • dopracowywać kontrakty,
  • powierzać dbanie o własne interesy specjalistom z dziedziny prawa transportowego,
  • dywersyfikować portfel kontrahentów.

W ten sposób zadbasz o stabilność finansową swojej firmy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 10 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu