.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna dla wnuka męża a podatki

• Autor: Marcin Sądej

Mój mąż zmarł w tym roku. Z pierwszego małżeństwa miał 3 dzieci i 7 wnuków. Obecnie chciałabym darować wnukowi męża określoną kwotę pieniędzy wraz z umową darowizny na zakup mieszkania. Mąż chciał to zrobić, ale nie zdążył – zmarł nagle. Czy mogę to zrobić bez konsekwencji podatkowych? Nie jesteśmy spokrewnieni i obawiam się że będzie trzeba zapłacić podatek. Proszę informacje jak przedstawia się taka darowizna w świetle prawa podatkowego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna dla wnuka męża a podatki

Pokrewieństwo z wnukiem męża

W zakresie planowanej darowizny, patrząc na sprawę pod kątem przepisów podatkowych, istotny jest stosunek pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym.

 

W przypadku członków najbliższej rodziny (określanych jako grupa „0”) istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Zgodnie bowiem z art. 4a ustawy SD jeżeli darowizna ma miejsce na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę to darowizna jest w całości zwolniona z podatku jeżeli osoba obdarowana zgłosi fakt otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy do US na formularzu SD-Z2.

 

Pozostałe grupy podatkowe określa art. 14 ust. 3 ustawy SD, zgodnie z którym „do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

 

1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3) do grupy III – innych nabywców”.

 

Powszechnie przyjmuje się, że pasierb to „syn męża lub żony z poprzedniego małżeństwa” (Słownik Języka Polskiego PWN). Pasierbami są dzieci małżonka niebędące zarazem dziećmi drugiego ze współmałżonków. Pomiędzy tymi osobami (ojczym/macocha, pasierb) z chwilą zawarcia małżeństwa z rodzicem pasierba powstaje stosunek powinowactwa, o którym mowa w art. 618 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z tym przepisem z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa. Linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Określenie grupy podatkowej, do której należy wnuk męża

To oznacza, że dzieci męża z poprzedniego małżeństwa są dla Pani pasierbami (nadal – nawet pomimo śmierci małżonka). W rezultacie wnuk męża jest dla Pani zstępnym pasierba – co oznacza, że jest on zaliczany do II grupy podatkowej.

 

W tym przypadku wnuk niestety nie może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku i najprawdopodobniej powstanie po jego stronie konieczność uregulowania podatku od otrzymanej darowizny. Wnuk może jedynie skorzystać z kwoty wolnej wynoszącej 7276 zł – nadwyżka ponad tą kwotę będzie opodatkowana. Stawka podatku w przypadku II grupy podatkowej wynosi w zależności od wielkości darowizny – 7%, 9% lub 12%. Wnuk będzie miał obowiązek złożenia zeznania SD-3 z tytułu otrzymanej od Pani darowizny wciągu 1 miesiąca od dnia jej otrzymania. Na podstawie zeznania naczelnik US wyda decyzję podatkową ustalającą wysokość podatku z 14-dniowym terminem płatności, licząc od dnia otrzymania decyzji.

 

Oczywiście dla Pani nie powstają w tym przypadku żadne konsekwencje podatkowe, ponieważ darowizna jest opodatkowana wyłącznie po stronie obdarowanego. Dla darczyńcy nie wynikają żadne obowiązki podatkowe z tego tytułu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu