Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie oświadczenia złożonego w urzędzie skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.04.2011

Kupiłem samochód w jednym z krajów UE. Otrzymałem wszystkie dokumenty, opłaciłem akcyzę, przetłumaczyłem dokumenty i złożyłem w urzędzie wniosek VAT-24. Przy odbiorze wezwał mnie do siebie kierownik i w stresujący sposób zaczął wypytywać mnie o szczegóły transakcji. Właściwie zmusił mnie do wycofania wniosku i stwierdzenia, że kupiłem pojazd od pośrednika. W domu przemyślałem sytuację i stwierdzam, że działałem pod wpływem emocji. Czy mogę wycofać się z oświadczenia i ponownie złożyć wniosek do urzędu skarbowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających m.in. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju – zaświadczenie wydaje się na wniosek zainteresowanego, który zawiera w szczególności:

 

  1. dane identyfikujące pojazd;
  2. datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku;
  3. przebieg pojazdu;
  4. cenę nabycia pojazdu przez wnioskodawcę;
  5. dane dotyczące podmiotu dokonującego dostawy pojazdu na rzecz wnioskodawcy.

 

Do wniosku załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

 

Jak słusznie wskazuje się w doktrynie, taka sytuacja dotyczy w szczególności „przypadku sprowadzenia używanego (innego niż nowy) środka transportu przez podmiot niebędący podatnikiem oraz sytuacji sprowadzenia pojazdu, którego dostawa została opodatkowania w państwie rozpoczęcia transportu na szczególnych zasadach (od marży). W takiej sytuacji nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdyż podmiot sprowadzający nie rozpoznaje transakcji wewnątrzwspólnotowych, ani też wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu, gdyż sprowadzany środek transportu nie jest nowy” (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Komentarz do art.105 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w: ciż, VAT. Komentarz, Lex, 2010, wyd. IV).

 

Skoro nie złożył Pan wniosku VAT-24, może Pan to zrobić, dostarczając wyżej wymienione informacje. Powstanie wtedy sytuacja, gdy złożone oświadczenie jest treści przeciwnej niż wniosek. Organ powinien wtedy z mocy prawa wyjaśnić sytuację; pomijając tok, w jakim może się to toczyć, dojdzie do momentu (prawdopodobnie), gdy będzie się Pan musiał wytłumaczyć ze złożonego pierwotnie niekorzystnego oświadczenia.

 

Co do zasady, zgodnie z art. 84 § 1 Kodeksu cywilnego „w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej”. Zgodnie z § 2 „można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”. Artykuł 86 stanowi ponadto, że „jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej”.

 

Teoretycznie zatem, choć to teoria naciągana, mógłby Pan złożyć wraz z wnioskiem VAT-24 pismo na mocy art. 84 Kodeksu cywilnego, odwołujące złożone oświadczenie woli i wskazujące, iż składając oświadczenie, działał Pan pod wpływem błędu i gdyby oceniał Pan sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

 

Jeśli jednak złożył Pan oświadczenie zgodne ze stanem faktycznym, radziłbym się z niego nie wycofywać, bowiem w razie konfliktu w trakcie postępowania podatkowego organ przesłucha świadków.

 

Powyższa konstrukcja prawno-cywilna nie jest oczywista i jest „naciągana” na Pana korzyść – oświadczenie bowiem dotyczy określonego stanu faktycznego; według niektórych cywilistów nie jest oświadczeniem woli, bowiem nie powoduje powstania, zmiany ani ustania stosunku prawnego.

 

Teoretycznie więc, w tym ujęciu nie ma ograniczeń, które nie pozwalałyby na swobodną zmianę treści oświadczenia.

 

Meritum sprawy jest stan faktyczny; Pan ma ciągle prawo złożyć VAT-24. Jeśli wykaże Pan, że nie miało miejsca nabycie wewnątrzwspólnotowe, naczelnik wyda zaświadczenie. Zmiana złożonego oświadczenia spowoduje, że organ będzie musiał ocenić, która z Pańskich wersji jest prawdziwa.

 

Organ zdecyduje, czy zaświadczenie wydać, czy nie; odmowa wydania zaświadczenia następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 3 =

»Podobne materiały

Sprawa w sądzie za wykroczenie skarbowe

Prowadzę firmę, miałam kontrolę skarbową z powodu nieopłacenia zaliczek na podatek (wykroczenie skarbowe). Mam spory dług spowodowany współpracą z nieuczciwym kontrahentem, którego wielokrotnie wzywałam do zapłaty za usługi. Zostałam wezwana do urzędu skarbowego, gdzie potwierdziłam

Kontrola UKS a dochody z Giełdy Papierów Wartościowych z lat 90.

Urząd Kontroli Skarbowej prowadzi kontrolę moich nieopodatkowanych źródeł przychodu. Źródłem moich dochodów od lat 90. była Giełda Papierów Wartościowych, która została opodatkowana w roku 2004. Posiadam jednak tylko umowy otwarcia rachunków maklerskich, ale UKS żąda historii finan

Niezgłoszona działalność gospodarcza

Mam kontrolę skarbową za 2008 r. w związku z niezarejestrowaniem działalności gospodarczej. Sprzedawałam produkty jako pośrednik, ale nie wykazałam zysku, a jedynie stratę. Co mi grozi? Czy powinnam wynająć prawnika?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »