Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Brak zapłaty za wysłany towar

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 29.07.2017

Sprawa dotyczy braku zapłaty za wysłany towar. Sprzedałam towar na Allegro, który wysłałam jeszcze przed wpłatą pieniędzy na konto. Niestety kupujący okazał się nieuczciwy i zapłaty nie otrzymałam – już prawie minął miesiąc od transakcji. Jak mogę odzyskać pieniądze?

Tomasz Krupiński

W takiej sytuacji są dwie drogi, może je Pani wcielić w życie jednocześnie lub odrębnie.

 

Pierwsza to droga cywilna, czyli po prostu wytoczenie kupującemu powództwa o zapłatę umówionej ceny.

 

Zgodnie z treścią art. 535 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Pani swoje obowiązki wykonała łącznie z wydaniem rzeczy, kupujący rzecz odebrał, ale nie zapłacił ceny, a więc nie wykonał podstawowego swojego obowiązku.

 

Powództwo takie ma ten atut, że w razie jego uwzględnienia sąd wyda Pani wyrok, który po uprawomocnieniu się będzie mógł stanowić podstawę egzekucji, a w obecnym stanie prawnym to tylko komornik może przymusowo wyegzekwować należności od dłużnika.

 

Dodam, że z powództwem wiąże się obowiązek zapłaty opłaty sądowej, jest ona zależna od wartości przedmiotu sporu, jeśli towar, który Pani sprzedała, nie jest droższy niż 2000 zł, to opłata wynosi 30 zł, jeśli nie jest droższy niż 5000 zł – 100 zł, nie droższy niż 7500 zł – 250 zł i nie droższy niż 10 000 – 300 zł. Jeśli jest droższy niż 10 000 zł, płaci Pani opłatę sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Oczywiście jeśli Pani zażąda zwrotu kosztów, to sąd zasądzając na Pani rzecz żądaną w pozwie kwotę, zasądzi również zwrot kosztów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

 

Druga droga to zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, które może Pani złożyć albo w prokuraturze albo w jednostce Policji. Często bywa tak, że ktoś wezwany na Policję na przesłuchanie wystraszy się i albo zapłaci, albo towar odda. Tu akurat postępowanie nie wiąże się z koniecznością ponoszenia przez Panią jakichkolwiek opłat.

 

Podstawę to złożenia takiego zawiadomienia stanowił będzie art. 286 Kodeksu karnego, powszechnie przestępstwo to nazywane jest oszustwem. Zgodnie z art. 286 § 1 K.k. – kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Jeśli kupujący działał w celu oszukania Pani, od samego początku nie miał zamiaru za towar zapłacić, to w mojej ocenie są przesłanki do złożenia takiego zawiadomienia.

 

Tak jak wspomniałam, może Pani albo skorzystać z jednej z tych dróg, albo też złożyć jednocześnie pozew o zapłatę i zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

 

Jest też jeszcze inna droga – skorzystanie z usług jakiejś formy windykacyjnej, która zajmuje się egzekwowaniem długów, bo niezaprzeczalnie umowa została zawarta, czego skutkiem jest Pani roszczenie o zapłatę ceny towaru.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Egzekwowanie spłaty wierzytelności z darowizny otrzymanej od dłużników

Mój tata miał wyrok sądowy, który zapadł w 2004 roku. Zasądzono spłatę długu pewnej firmie. Komornik sądowy umorzył jednak postępowanie, stwierdzając bezskuteczność egzekucji i tytuł wykonawczy zwrócił wierzycielowi. W międzyczasie rodzice przekazali mi w akcie darowizny mieszkanie. Teraz natomiast wspomniana firma wzywa mnie do sądu w charakterze pozwanego o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej. Co mogę zrobić, by uniknąć spłaty opisanego długu? Czy sprzedaż nieruchomości mnie przed tym uchroni (i czy wtedy nabywca będzie zobowiązany do zapłaty długu)? Kiedy mija okres przedawnienia?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Niedawno straciłam pracę i obecnie zarabiam o wiele mniej. Mam zaciągnięte kilka kredytów, w tym hipoteczny. Udało mi się go dostać dzięki współkredytobiorcom. Nie wiem, co powinnam dalej robić, zalegam z płatnościami. Czy wyjściem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Co powinnam zrobić, by nie stracić mieszkania?

Opłacanie alimentów bez pośrednictwa komornika i zmiana ich wysokości

Pięć lat temu rozwiodłem się z żoną, z którą mam dwoje dzieci. Płacę na nie alimenty (ściąga je komornik – są potrącane co miesiąc z mojego wynagrodzenia). Kwota ta jest niższa niż zasądzona (możliwie najwyższa zgodnie z obowiązującymi przepisami). Rośnie więc moje zadłużenie alimentacyjne oraz związane z prowizją komornika (żona złośliwie nie chce zrezygnować z jego usług). Proponowałem jej bezpośrednie zapłaty pełnej kwoty, ale ona nie chce na to przystać. Czy mogę np. złożyć wniosek do sądu o ponowne rozpatrzenie mojej zdolności alimentacyjnej oraz o umorzenie zadłużenia?

wizytówka Szukamy prawników »