Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpis oddziału do KRS

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 20.08.2014

Utworzenie oddziału przez spółkę prawa handlowego wymaga ujawnienia jego adresu i siedziby w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Za nieujawnienie oddziału grozi grzywna.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej1, przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przy czym wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej podlegają wyłącznie osoby fizyczne, natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki prawa handlowego dokonują wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 38 pkt 1 lit. d ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym2, jeżeli podmiot wpisany do rejestru przedsiębiorców posiada oddziały, w rejestrze powinny zostać ujawnione również siedziby i adresy tych oddziałów. Przez oddział należy rozumieć, zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

 

W związku z powyższym przedsiębiorca, który utworzył oddział, jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców, który zgodnie z art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym powinien zostać złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia utworzenia oddziału.

 

Niezłożenie wniosku o wpis oddziału do KRS skutkować może sankcjami, w tym sankcjami finansowymi. W przypadku niedokonania zmian w terminie, właściwy sąd rejestrowy może wezwać zobowiązanych do aktualizacji wpisu, wyznaczając do tego dodatkowy 7-dniowy termin, z zagrożeniem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego3 o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę w wysokości do 10 000 złotych, która może być ponawiana. Jeżeli nakładane grzywny nie odniosą skutku, sąd rejestrowy może nawet wykreślić wpis z rejestru albo, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy.

 

Na marginesie należy dodać, że zgodnie z art. 436 Kodeksu cywilnego4 firma oddziału osoby prawnej zawiera pełną nazwę tej osoby oraz określenie „oddział” ze wskazaniem miejscowości, w której oddział ma siedzibę. Firmą w tej postaci powinien posługiwać się w obrocie oddział przedsiębiorcy.

 

 

 

 

____________________________

1 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013, poz. 672, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1203, z późn. zm.)

3 Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.)

4 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)Stan prawny obowiązujący na dzień 20.08.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Sąd przymusi do aktualizacji danych w Krajowym Rejestrze Sądowym

Artykuł omawia podstawowe skutki prawne braku aktualizacji danych w KRS przez podmioty do tego obowiązane.

Rejestracja danych w KRS

W artykule tym omówiono zasady działania Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgłoszenie do KRS

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki prawa handlowego wiąże się z obowiązkiem uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zgłoszenia do KRS wymaga się również dla działalności niektórych, innych niż przedsiębiorcy, podmiotów.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »